Bądź kreatywny - sprawdź nasze wskazówki
10. Kiedy brakuje pomysłów
Są takie dni, kiedy pomysły po prostu nie przychodzą do głowy. Nie jest to zbytnio pomocne, kiedy musisz napisać artykuł lub masz do przygotowania prezentację w pracy czy też inny projekt, który wymaga kreatywnego myślenia. Oto 9 wskazówek i ćwiczeń, które pozwolą wygenerować nowe pomysły.
9. Noś ze sobą dzienniczek
Dziennik z pomysłami to dobra propozycja na wypełnienie kreatywnej pustki. Noszenie go ze sobą jest niezwykle pomocne, ponieważ dobre pomysły czasami przychodzą do głowy w niespodziewanych sytuacjach i warto wtedy zapisać te myśli. Jeżeli wolisz wersję elektroniczną, to zainstaluj aplikację w telefonie, która pozwoli ci notować, nawet głosowo, swoje pomysły.
8. Alfabet inspiracją
Rozpisz cały alfabet i wymyślaj pomysły, które zaczynają się od danej litery. To zmusi cię do kreatywnego myślenia i szukania nowych pomysłów oraz rozwiązań.
7. Używaj ręki niedominującej
Ustaw stoper na 10 minut i pisz w tym czasie bez przerwy lewą ręką, jeśli jesteś praworęczny i na odwrót.
6. Zapisuj nowe rzeczy każdego dnia
Może to być wszystko od słowa, które chcesz sprawdzić w słowniku, kraj, który chcesz zwiedzić, artysta, o którym chcesz się dowiedzieć czegoś więcej itd. Zapisywanie sprawia, że nie zapomnisz sprawdzić tych rzeczy, a następnie skorzystasz z nowych inspiracji i pomysłów.
5. Zagraj w ruletkę z Google
Wpisz w wyszukiwarkę trzy zupełnie niepowiązane ze sobą słowa, a następnie wyszukaj rezultaty w obrazach. To, co znajdziesz może cię zainspirować i dać do myślenia.
4. Zagraj w ping-ponga
Zagraj w ping-ponga lub w inną grę z piłką i za każdym razem, kiedy odbijasz piłeczkę, powiedz na głos pomysł, który przychodzi ci do głowy. Może to być śmieszne czy przypadkowe, ale nieraz zdarza się, że pod wpływem przyspieszenia pomysł będzie genialny lub naprowadzi cię na dobry tok myślenia.
3. Zrób zdjęcia
To podobna technika do zapisywania – rób zdjęcie komórką wszystkiego, co cię zainteresuje w gazecie czy magazynie. Później możesz dodać te zdjęcia do aplikacji w telefonie razem ze swoimi notatkami – to pozwoli na rozbudowanie danego pomysłu.
2. Stwórz mapę myśli
Jeżeli chcesz jakiś pomysł rozwinąć, stwórz mapę myśli. Możesz narysować ją ręcznie lub zrobić to online. Takie zadanie pozwoli ci lepiej śledzić rozwój myśli.
1. Czerp z otoczenia
Im więcej czerpiesz z otoczenia, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego, że każdy dzień daje możliwość kreatywnego rozwoju. Przejrzyj książki na półkach, których nie przeglądałeś latami; sprawdź, dlaczego ta roślina otrzymana w prezencie kwitnie tylko raz na 7 lat lub zwróć uwagę na to, że przypadkowo napotkane zdjęcie osoby w spamie przypomina głównego bohatera w twojej powieści. Świetne pomysły są wszędzie, czasami trzeba im tylko pomóc znaleźć się w twojej głowie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze