Pyłkowica
OLGA CHOJNACKA • dawno temuWiększość z nas z niecierpliwością oczekuje ciepłych dni. Wyższa temperatura, kwitnące drzewa oraz śpiewające ptaki dodają energii największym pesymistom. Niestety, dla niektórych z nas to czas pogorszenia samopoczucia na skutek pylenia roślin, co powoduje kichanie oraz trudności z oddychaniem. Jakie są objawy pyłkowicy i sposoby radzenia sobie z nią?
Pyłkowica po raz pierwszy została opisana w 1819 roku. Mimo to w latach30-tych XX wieku objawy tej choroby nie były znane wszystkim lekarzom,ponieważ przypadki zachorowań były bardzo rzadkie. Kiedyś atakowała mieszkańców miast. Stopniowo obejmowała także ludzi żyjących nawsi. Dziś nagły wzrostzachorowań jest trudny do wytłumaczenia. Nawet lekarze nie znająodpowiedzi na to pytanie. Jedną z hipotez wyjaśniającą taki stan rzeczyjest poprawa warunków higieny.
Objawy pyłkowicy:
pieczenie oczu, zaczerwienie, łzawienie,swędzenie nosa,drapanie w gardle,wycieki z nosa,zaczopowanie nosa,kichanie,katar.
Rzadziej:
suchość gardła,utrata powonienia,duża potliwość,mimo prawidłowej temperatury ciała uczucie wystąpienia gorączki,obrzęk powiek,nawracające zapalenie zatok przynosowych,ból ucha,swędzenie uszu.
Zdarza się, że pyłkowica objawia się również migreną, podrażnieniempochwy czy bólami stawów. Czasami u osób zmagających się z tąchorobą na skutek zjedzenia niektórych owoców czy warzyw może pojawićsię alergia kontaktowa błony śluzowej jamy ustnej czy zmiany skórne wwyniku zetknięcia pyłków ze skórą.
Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie pyłkowicy jest wykonanie testówskórnych i to tych, w których stosuje się pyłki ściśle określonychgatunków roślin.
Sposoby na unikanie pyłków:
staraj się jeździć samochodem posiadającym klimatyzację, dzięki czemubędziesz mogła w ciepłe dni zamknąć okna,wybierając się na wycieczkę rowerową, zaopatrz się w maskęosłaniającą nos i usta lub posmaruj wlot dziurek nosa wazeliną,dzięki czemu pyłki przykleją się właśnie do wazeliny.zamykaj okna w domu, zwłaszcza późnym wieczorem i w nocy,pranie susz w domu a nie na balkonie czy w ogrodzie,jeżeli masz jakieś zwierzę, postaraj się, aby w czasie pyleniaprzebywało poza domem, gdyż przenosi ono pyłki na swojej sierści. Gdyjest to niemożliwe, trzeba je dokładnie wyszczotkować przedwprowadzeniem do domu. Nie może jednak tego zrobić osoba uczulona napyłki. Staraj się też go nie głaskać i nie zbliżać do niego.po każdym powrocie do domu zmieniaj ubranie oraz myj włosy w celupozbycia się pyłków.postaraj się, aby w twoim mieszkaniu nie było żadnych podmuchówpowietrza. W tym celu likwiduj przeciągi, nie włączaj wiatraków. dobrym rozwiązaniem może być filtr powietrza lub zainstalowanie w domuklimatyzacji. codziennie wycieraj kurze na mokro i odkurzaj podłogi specjalnymodkurzaczem.
Pyłki roślin uwalniają się o różnych porach dnia, a więcciągle jakieś krążą w powietrzu. Najbezpieczniej jest pomiędzygodziną 6.00 a 7.30. oraz wczesnym wieczorem. Stężenie większościpyłków jest prawie takie same w mieście, jak i na wsi. Często wolne odpyłków są tereny nadmorskie oraz szczyty górskie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze