Bezpieczne opalanie, czyli sprawdzaj uważnie solaria
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuCzy solarium jest bezpieczne? W ubiegłym roku Unia Europejska nałożyła na solaria specjalne ograniczenia, które mają zapobiec niebezpiecznemu opalaniu. Jednak wielu właścicieli salonów interpretuje przepisy po swojemu, często nie dostosowując się do przyjętych norm. Jak zatem sprawdzić, czy opalasz się bezpiecznie?
Przepisy, które weszły w życie w kwietniu ubiegłego roku, zakładają, że moc lamp stosowanych podczas opalania nie powinna być wyższa od maksymalnej mocy naturalnego słońca na równiku. Do takiej właśnie mocy przystosowana jest nasza skóra i organizm. Norma ta ma zapobiec niebezpiecznemu opalaniu, czyli takiemu, które powoduje oparzenia, a w najgorszych przypadkach raka skóry.
Mimo że przepisy weszły w życie 1 kwietnia 2009, wciąż wiele salonów kosmetycznych nie dostosowało się do nich. Lampy są stare, nie przestawione i w ciągu 10-minutowego seansu są w stanie spowodować poważne oparzenia skóry. Warto więc spytać obsługę solarium, jakiej mocy są lampy i jaka jest zalecana długość opalania. Nowe normy powodują, że możemy przebywać w solarium dłużej, by osiągnąć podobny efekt, co w czasie krótszej sesji. Z tą różnicą, że bez ryzyka poparzenia skóry. Jeśli więc obsługa powie, że 10 minut to zbyt długo, zmień salon. Warto – to inwestycja we własną skórę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze