Użądlenia i poparzenia
OLGA CHOJNACKA • dawno temuLato w peÅ‚ni, wyjeżdżamy na wymarzone wakacje i już nic nie powinno przeszkodzić nam w bÅ‚ogim lenistwie. Nic, oprócz niemile widzianych towarzyszy leÅ›nych wÄ™drówek, opalania nad rzekÄ…, kÄ…pieli w morzu – pszczół, os, meduz. Co zrobić, gdy użądli nas osa lub podczas morskiej kÄ…pieli poparzy meduza? Oto kilka rad.
Użądlenia:
szybko usuń żądło. Najlepiej jest je wyskrobać paznokciem lub czystym pilniczkiem. Niewskazane jest uciskanie żądła, gdyż to uwalnia tylko większą dawkę jadu,przemyj miejsce użądlenia wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym,aby złagodzić ból, zrób zimny okład, który zmniejsza obrzęk lub skieruj na miejsce użądlenia strumień gorącego powietrza z suszarki,wetrzyj w zwilżone miejsce roztartą aspirynę, jeżeli nie jesteś uczulony na kwas acetylosalicylowy,użyj do przetarcia zmienionego miejsca chusteczek nasączonych amoniakiem,zrób okład z błota, połóż je na chore miejsce i zawiń bandażem,przyłóż do rany papkę uzyskaną z kilku kapsułek węgla, z których wyjęty proszek należy skropić wodą. Następnie owiń gazą lub folią. Taki okład bardzo szybko wyciągnie jad,przyłóż do ciała kawałki cebuli i czosnku,posmaruj chore miejsce miodem, a następnie przyłóż worek z lodem,zażyj lek antyhistaminowy.
Jeżeli już wystÄ…piÅ‚a u ciebie silna reakcja na użądlenie, mogÄ… ci pomóc tylko dwie metody leczenia: zastosowanie adrenaliny lub immunoterapii. Po użądleniu jak najszybciej zgÅ‚oÅ› siÄ™ do lekarza i o ile to możliwe przynieÅ› ze sobÄ… sprawcÄ™ — owada lub jego żądÅ‚o. NastÄ™pnie trzeba bÄ™dzie wykonać testy skórne. Osoby, które doznaÅ‚y już ciężkiej reakcji na użądlenie, powinny nosić na rÄ™ku lub na szyi identyfikator z informacjami o uczuleniu na wypadek utraty przytomnoÅ›ci. Udzielenie natychmiastowej pomocy zazwyczaj ratuje życie uczulonym osobom. Do wiÄ™kszoÅ›ci wypadków Å›miertelnych dochodzi w ciÄ…gu pierwszej godziny po użądleniu, ale ciężka reakcja może również wystÄ…pić w kilka godzin później.
Jak uniknąć użądlenia?
smaruj skórę olejkami kąpielowymi, które odstraszają owady,unikaj stosowania kosmetyków o intensywnym zapachu np. perfumy, płyn po goleniu,ubieraj się w białe stroje, a unikaj ciemnych kolorów,zażywaj dziennie co najmniej 60 mg cynku, gdyż owady najczęściej atakują ludzi z niedoborem cynku,gdy zaatakują cię owady, najlepiej schroń się zamkniętym w pomieszczeniu, zanurz się na chwilę w jeziorze.
Poparzenia:
natychmiast po poparzeniu spłucz ranę morską wodą,nie rozcieraj skóry,spłucz poparzone miejsce alkoholem, octem (roztwór octu i wody, proporcja 50:50, moczyć przez 30 minut) lub amoniakiem,przyłóż papkę sporządzoną ze zmiękczacza do mięsa i wody morskiej lub jeżeli zmiękczacz (papaina) jest niedostępny, użyj sody oczyszczonej,usuń przylegające do skóry kawałki meduzy, nie rób tego gołymi rękoma.
Objawy, które mogą towarzyszyć użądleniu lub poparzeniu i wymagają niezwłocznej pomocy lekarskiej:
pszczoły, osy itp.: nudności, wymioty, uczucie ściskania w klatce piersiowej, przyspieszenie czynności serca, chrypka, zawroty głowy, obrzęk języka, twarzy, pokrzywka, omdlenie, spadek ciśnienia krwi, świszczący oddech, bladość, skurcze żołądka, nasilony niepokój, utrata świadomości,meduzy: kaszel, skurcze mięśni, ból głowy, duszności, nudności, wymioty, świąd skóry, długie czerwone pręgi na skórze, ból i skurcze mięśniowe, pocenie się, łzawienie, ból w klatce piersiowej, niekiedy wstrząs.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze