Poparzenia słoneczne – jak ich uniknąć?
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuLato w peÅ‚ni, korzystamy ze sÅ‚oÅ„ca i wylegujemy siÄ™ na leżakach. Jednak bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry kÄ…piele sÅ‚oneczne mogÄ… skoÅ„czyć siÄ™ w maÅ‚o przyjemny sposób. Skóra czerwienieje, piecze, pojawiajÄ… siÄ™ bÄ…ble.Jak uniknąć poparzeÅ„?
Krem z filtrem to absolutna podstawa. Na poczÄ…tek, gdy nasza skóra nie jest jeszcze oswojona ze sÅ‚oÅ„cem, filtr powinien być w miarÄ™ wysoki, okoÅ‚o 20–25. JeÅ›li masz bardzo jasnÄ… i wrażliwÄ… cerÄ™, wybierz jeszcze wyższy faktor. W kolejnych dniach można nieco obniżać wartość filtra. Taki zabieg pozwoli nam cieszyć siÄ™ brÄ…zowÄ… opaleniznÄ…, zamiast wyglÄ…dem buraczka.
Co istotne, słońce należy odpowiednio dawkować. Jeśli chcemy spędzić cały dzień na plaży, to warto zadbać o parasol oraz cienkie pareo z naturalnej tkaniny, które uchronią nas przed słońcem. Rozsądek w tym przypadku jest najważniejszy. Opalenizny nie widać od razu, jednak to nie znaczy, że nie wyjdzie pod koniec dnia. Im dłużej przebywamy w pełnym słońcu, tym większe ryzyko poparzenia.
Warto również zadbać o kapelusz, czapkę lub chustę na głowę. Oprócz poparzenia, można nabawić się również udaru. Najwcześniejszym objawem udaru jest ból głowy, mdłości i osłabienie. Trzeba wtedy jak najszybciej zadbać o obniżenie temperatury ciała, na przykład poprzez kąpiel w chłodnej wodzie. W poważniejszych przypadkach konieczna może być wizyta u lekarza. Warto też pić dużo wody i – jeśli to możliwe – opalać się w ruchu.
Po opalaniu skórę trzeba koniecznie nawilżyć, inaczej może zacząć się łuszczyć. Na wakacje warto zaopatrzyć się w mleczko lub balsam intensywnie nawilżające i używać ich dwa razy dziennie. Taki zabieg, w połączeniu z piciem dużej ilości wody, zapewni skórze odpowiednie nawilżenie.
Jeśli już jednak poparzysz się słońcem, warto skorzystać z dostępnych na rynku środków medycznych. W aptekach bez problemu można kupić pianki na oparzenia. Piankę należy rozprowadzić na skórze i poczekać do jej wchłonięcia. Zazwyczaj środki te mają działanie łagodzące, silnie nawilżające i chłodzące. Można też leczyć się domowymi sposobami: okłady z zsiadłego mleka czy kefiru wcale nie odeszły w zapomnienie. Białka w nich zawarte mają zbawienny wpływ na poparzoną skórę. Okład z kefiru należy pozostawić na skórze około 30 minut, a następnie spłukać letnią wodą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze