Zimą dbaj o stopy i dłonie
OLGA CHOJNACKA • dawno temuSpędziłaś urlop w górach? A może się tam dopiero wybierasz? Uważaj na odmrożenia stóp i dłoni. Jak ochronić się przed skutkami odmrożeń, do których może dojść nie tylko podczas wypraw górskich, ale i w codziennych sytuacjach, podczas odgarniania śniegu czy długiego oczekiwania na autobus? Przeczytaj, jak postępować w przypadku lekkich i cięższych odmrożeń.
Odmrożenie to uszkodzenie skóry i głębiej położonych tkanek pod wpływem niskiej temperatury, która powoduje zamarznięcie komórek. W lżejszych przypadkach może dojść do przemrożenia objawiającego się zaczerwienieniem i obrzękiem narażonych na zimno części ciała. Najbardziej podatne na odmrożenia i przemrożenia są skóra, mięśnie dłoni i stóp, nos i uszy ze względu na brak naturalnej ochrony w postaci tkanki tłuszczowej.
W zależności od wyglądu i stanu uszkodzonego miejsca wyróżnia się 3 stopnie odmrożeń:
odmrożona część ciała z bladej staje się sina, obrzękła, bolesna, a czucie jest osłabione,obrzęk i zasinienie są większe, na skórze pojawiają się pęcherze wypełnione surowiczym, krwistym płynem,tkanki ulegają martwicy i zgorzeli, stają się czarne, a po jakimś czasie oddzielają się.
Osoba zagrożona odmrożeniem może nie odczuwać bólu, dlatego ważne jest, by inni zwrócili uwagę, czy nie wystąpiły niepokojące objawy. Objawy czasem uwidoczniają się po kilku godzinach. Ze względu na ryzyko martwicy tkanek, której może towarzyszyć zakażenie i zakrzepica naczyń ważne jest, aby każde odmrożenie obejrzał lekarz. Poważne odmrożenia mogą się kończyć dramatycznie — zakażeniami, utratą palców lub kończyn.
Przyczyny odmrożeń:
nieodpowiednie lub przemoczone ubranie,przemakające lub ciasne obuwie,przebywanie na mrozie bez ruchu,wiatr, mróz, śnieg,choroby (osoby cierpiące na niedokrwistość, ludzie z upośledzonym krążeniem, ranni są szczególnie narażeni na odmrożenia).
Niekonwencjonalne metody leczenia lekkich odmrożeń:
żele z żywokostu, aloesu, arniki,maść zawierająca olejek rumiankowy (5 %), nagietkowy, dziurawcowy i wyciąg z żywokostu,mieszanka oleju z wiesiołka, wyciągu z papryki gałęzistej (0,5 %) i olejku eterycznego z rozmarynu (0,5 %) do stosowania zewnętrznego,okłady z dodatkiem naparu z rumianku, nagietka lekarskiego, ślazu dzikiego i wiązówki błotnej,hydroterapia,ciepłe kąpiele i kąpiele wirowe,wysokobiałkowa dieta,tai chi.
W porozumieniu z lekarzem:
borówka czarna, porzeczka czarna, miłorząb dwuklapowy, barwinek pospolity, winorośl właściwa, wyciąg z pestek z winogron i głogu dwuszyjkowego (kuracja naczyniowa),olejek z wiesiołka dwuletniego, wąkroty azjatyckiej oraz olejek arachidowy (kuracja odżywcza dla skóry),zawilec, głóg dwuszyjkowy, pomarańcza gorzka (kuracja korzystnie wpływająca na problemy zaburzenia czucia),wyciągi z kukurydzy zwyczajnej lub lucerny siewnej (przeciwdziałanie martwicy).
Zasady postępowania w wypadku konieczności długiego przebywania na mrozie:
osłaniaj się przed wiatrem, który jest częstą przyczyną odmrożeń,noś ciepłe rękawiczki (najlepiej z jednym palcem) i ciepłą czapkę zakrywającą uszy (przez brak czapki traci się 30 % ciepła),zakładaj luźną odzież i ciepłą bieliznę,najbardziej narażone części ciała smaruj kremem rumiankowym, żywokostowym lub maścią zawierającą wyciąg z pigwy,nie noś pierścionków, aby nie utrudniać swobodnego przepływu krwi,nie nacieraj ciała śniegiem,staraj się nie stać nieruchomo w miejscu,ogrzewaj palce rąk wykorzystując ciepło własnego ciała,nie pij alkoholu i nie pal papierosów ze względu na większą utratę ciepła, w miarę możliwości skróć czas przebywania na dworze.
Pierwsza pomoc:
ogrzej odmrożone części ciała (ciepły koc, a gdy skóra jest miękka, zanurz ją w wodzie o temperaturze 40,5–43 stopnia C — tylko w sytuacji braku ryzyka dalszego odmrożenia; gdy skóra jest twarda, ogrzej własnym ciałem),pomóż choremu założyć ciepłe, suche ubranie (jeżeli jest taka możliwość),przygotuj ciepły napój,nie dopuść do zbliżania odmrożonej części ciała do pieca,nie trzyj chorych miejsc,uważaj na powstałe pęcherze,jeżeli nie grozi choremu ponowne zamarznięcie, pilnuj, aby nie chodził (dotyczy odmrożonych stóp),szybko wezwij pogotowie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze