Tajemnice aromaterapii
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuOtwórz swoje zmysły, delektuj się zapachem, odpoczywaj i lecz różne dolegliwości. Opary aromatycznych olejków i specjalnie skomponowanych ziół pomogą twojemu kochankowi – gdy do waszej sypialni wkradła się nuda oraz twojemu dziecku - gdy nie ma apetytu. Wybierz swoją recepturę i przygotuj zmysłową kąpiel.
Na alergie skórne
Jeśli często miewasz wysypkę, zaczerwienioną lub przesuszoną skórę, powinnaś kąpać się w płatkach owsianych – bo wygładzają skórę. Nie wsypuj ich do wanny, bo cię oblepią i kąpiel nie będzie przyjemna. Pół kilograma płatków włóż do lnianego woreczka i powieś na kranie – tak by gorąca woda przechodziła przez worek. Szczelnie zamknięty woreczek możesz też włożyć do wanny pełnej gorącej wody. Na przemian stosuj także kąpiele z dodatkiem 1–3 kropli olejków: lawendowego, jałowcowego i geraniowego.
Na bolące mięśnie
Przeholowałaś na treningu, za dużo ćwiczyłaś na siłowni lub miałaś zbyt intensywny fitness? Należy ci się aromatyczna kąpiel. Najpierw weź zimny, pięciominutowy prysznic. Następnie wlej do wanny ciepłą wodę z dodatkiem olejku cyprysowego i arniki. Kąpiel powtarzaj po każdym dużym wysiłku fizycznym, gdy twoje mięśnie są nadwerężone.
Na bezsenność
Nie możesz zasnąć, przewracasz się z boku na bok? Przed snem powinnaś stosować lawendową kąpiel. Jej aromat zrelaksuje cię i wyleczy z bezsenności. Pamiętaj, by woda była ciepła, a nie gorąca. Zbyt wysoka temperatura utrudnia zasypianie. Olejkiem lawendowym możesz posmarować skronie przed snem i skropić nią pościel. Ułatwia zasypianie także mieszanka ziół z męczennicy, rumianku, melisy, waleriany i chmielu. Umieść zioła w lnianym woreczku i włóż do wanny z gorącą wodą. To uspokaja i leczy bezsenność. Do ciepłej wody w wannie możesz też dodać po 5 kropel olejku lawendowego, bergamotowego i z melisy.
Na bóle reumatyczne
Dobra jest sól o zapachu lasu i olejek jałowcowy. Może być też zwykła sól kuchenna – pamiętaj jednak by po takiej kąpieli dokładnie spłukać jej resztki z ciała, bo bardzo wysusza skórę. Po gorącej kąpieli weź kilkuminutowy zimny prysznic. Posmaruj ciało balsamem — skóra stanie się niezwykle miękka w dotyku. Następnie połóż się spać.
Gdy twój chłopak ma problemy z seksem
Nie masz satysfakcji, on zbyt szybko kończy lub ma problemy z wzwodem – zaskocz go aromatyczną kąpielą. Olejek cedrowy i sandałowy uspokoi jego nerwy i wzmoże pożądanie. Sprawdza się też mieszanka ziół umieszczonych w lnianym woreczku, składająca się z imbiru, korzenia żeń – szenia, a także szałwi, lubczyku, rozmarynu i mięty pieprzowej. Mieszanka pomaga, gdy do waszego związku wkrada się oziębłość. Kąpiel usuwa napięcie i relaksuje, a to poprawia jakość seksu.
Na bóle brzucha
Gdy boli cię brzuch po obfitej, ale niezbyt zdrowej kolacji, dodaj do kąpieli 3 krople walerianowe. Nie jest to przyjemna aromaterapia, ale zmniejsza napięcie mięśni brzucha i uspokaja. Do dość gorącej wody dodaj także garść cząbru lub zanurz w wodzie zioła szczelnie zamknięte w woreczku.
Na bóle migrenowe
Najlepsza jest kora wierzby. Często stosowane zioła to także: imbir, rozmaryn i rumianek. Jeśli miewasz migreny, powinnaś stosować kąpiel w mieszance tych ziół. Ich aromat pomaga w bólu i zapobiega kolejnej migrenie.
Gdy chcesz oczyścić pory i odtruć skórę
Wystarczy pół kilograma soli leczniczej (dostępna jest w aptekach i sklepach zielarskich). Wsyp ją do wanny wraz z 5 kroplami olejku migdałowego. Kąpiel bierz raz na tydzień przez 10 minut. Dokładnie spłucz ciało i osusz ręcznikiem. By skóra nie była zbyt sucha, wetrzyj balsam – najlepiej na bazie mleczka migdałowego.
Na dobry humor
Rozweseli cię kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku waniliowego i szklanki soku z ananasa oraz ćwierć szklanki soku z aloesu. Do wanny wsyp jeszcze garść płatków róży. Wymieszaj składniki i rozweselająca aromaterapia gotowa! Możesz też dosypać do kąpieli ogórecznika i werbeny. Umieść je w szczelnie zamkniętym woreczku lnianym i włóż do wanny. Samopoczucie poprawia także garść imbiru i rozmarynu. Kiepski nastrój leczy również dziurawiec. Znajdź swój zapach i przywróć dobre samopoczucie.
Dla jedwabistej skóry
Miękka w dotyku, aksamitna, delikatna – jeśli o takiej skórze marzysz, musisz stosować specjalne kąpiele. Dolej do wanny z ciepłą wodą po 3 krople olejku: pomarańczowego, muszkatołowego, kardamonowego, jałowcowego, jaśminowego, różanego, ylang ylang i z paczuli. Jeśli zapach jest dla ciebie zbyt intensywny – wystarczy po jednej kropli każdego z olejków. Zmiękcza i wygładza skórę także mieszanka ziół: po garści rozmarynu, melisy i rozgniecionej laski cynamonu. Zioła gotuj do 10 minut, a napar wlej do wanny uprzednio odcedzając. Możesz też włożyć mieszankę do woreczka lnianego i zanurzyć go w wannie z gorącą wodą, a po przestudzeniu, zażyć kąpieli.
Gdy jesteś nerwowa
Nieprzyjemny dzień w pracy, działałaś pod wpływem emocji, jesteś pobudzona i zdenerwowana – weź kąpiel. Poleż w oparach rumianku, lawendy i mięty. To może być garść ziół w lnianym woreczku wrzucona do wanny lub olejki. Do ciepłej wody możesz też dolać po kilka kropli następujących olejków: lawendowego, szałwiowego, pomarańczowego i z bergamotki. Na pewno pomoże i ukoi nerwy.
Na kobiece przypadłości
Nieprzyjemne stany towarzyszące menopauzie złagodzisz kapiąc się w wodzie z dodatkiem olejku geraniowego. Jeśli miewasz bolesne miesiączki, które nie pozwalają ci na normalne funkcjonowanie w pracy i w domu, weź kąpiel z dodatkiem olejku jałowcowego. Dobra jest także mieszanka ziół włożona do szczelnie zamkniętego woreczka, składająca się z rumianku, wiesiołka, miłorzębu japońskiego, lukrecji i mniszka lekarskiego. Ból powinien ustąpić lub złagodnieć, a obrzęk brzucha ustąpić. Pamiętaj jednak, że podczas miesiączki woda nie może być gorąca. Przed kąpielą warto użyć tamponu, to bardziej higieniczne i estetyczne.
Dla niejadków
Apetyt pobudzą opary z ziołowej kąpieli. Do wanny z ciepłą wodą włóż woreczek z goryczką i obuwikiem pospolitym. Kąpieli zażywaj codziennie – powinna poprawić apetyt.
Gdy odczuwasz lęk
Wlej do wanny kilka kropli oliwy z oliwek, olejku migdałowego, szałwiowego, lawendowego, rumiankowego, paczuli i z drzewa sandałowego. Stany lękowe powinny ustąpić. Kąpiel relaksuje, usuwa napięcie, koi nerwy i likwiduje bóle głowy spowodowane stresem. Świetnie sprawdza się także kompozycja ziół zamknięta w woreczku lnianym, zawiera ona rumianek, chmiel, miętę, walerianę (korzeń) i pieprz. Działają uspokajająco także olejki: różany, bergamotowy i ylang ylang. Wystarczy po 7 kropli każdego na pełną wannę niezbyt gorącej wody.
Dla przemęczonych
Ci, którzy czują się zmęczeni zarówno fizycznie jak i psychicznie, mają kłopoty w domu i pracy powinni brać kąpiel z dodatkiem geranium, rozmarynu, tymianku i majeranku lub z dodatkiem lawendy, jaśminu i pomarańczy. Susz lub olejek pierwszej kompozycji zapachowej pomaga zwalczyć zmęczenie i relaksuje, drugiej kompozycji uspokaja, przywraca pozytywną energię i poprawia humor. Działa też kąpiel z olejkiem rozmarynowym, z geranium i miętą (po 5 kropli).
Dla pobudzenia zmysłów
Jeśli chcesz zaskoczyć swojego partnera niezwykłym zapachem, który pobudzi jego zmysły, zastosuj trik z aromatyczną kąpielą. Pierwszy zapach to wanna pełna esencjonalnych olejków z lawendy i ylang ylang. Drugi – bardziej intrygujący to kompozycja ziół: roztartej gałki muszkatołowej, garści rozmarynu i mięty, szczypty oregano, gałązki jałowca i kilku goździków. Zioła włóż do woreczka i zanurz w wannie z gorącą wodą. Przesiąknięta niezwykłym aromatem możesz ruszyć do sypialni wybranka. Nie wzgardzi!
Przeciw przeziębieniu
Najlepszy jest olejek eukaliptusowy, bo udrażnia drogi oddechowe. Wbrew pozorom działa także zimny prysznic. Po kilku minutach dobrze się osusz i ubierz ciepło, a do ciepłej wody z dodatkiem olejku zanurz nogi. To pomaga.
Dla zmęczonych, obolałych stóp
Jeśli wróciłaś z długiego spaceru lub uciążliwej przejażdżki rowerowej lub bolą cię nogi, bo dźwigasz ciężar w postaci ciążowego brzucha i źle znosisz chodzenie po schodach – może ci pomóc relaksująca kąpiel. Do wanny z ciepłą, ale nie gorącą wodą dodaj kilka kropel olejków: sosnowego, szałwiowego, eukaliptusowego i cytrynowego. Wsyp garść szałwi i arniki. W wannie spokojnie oddychaj i delektuj się unoszącymi oparami. Taka kąpiel usunie ból stóp i nóg.
Dla zakochanych
Upojną kąpiel przygotuj z roztartych na drobno ziół: liści laurowych, ususzonych kwiatów magnolii, mandragory, ruty, werbeny i jemioły. To afrodyzjaki, które obudzą w was wielką namiętność. Kąpiel bierz tylko z ukochanym w romantycznej otoczce zapalonych świec lub stłumionego światła.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze