10 sposobów na pokonanie migreny bez leków

10. Zmiana dietyU niektórych osób pewne produkty wywołują migrenę. Najczęściej są to: alkohol, kofeina, czekolada, puszkowane produkty, przetworzone mięso, stare sery, nabiał z kulturami bakterii, glutaminian sodu oraz aspartam. Zapisuj, co jesz oraz czas wystąpienia migreny, co pomoże zidentyfikować, co wywołało ból głowy. Spróbuj wyeliminować te pokarmy jeden po drugim, aby sprawdzić, czy nastąpi polepszenie.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

10. Zmiana diety
U niektórych osób pewne produkty wywołują migrenę. Najczęściej są to: alkohol, kofeina, czekolada, puszkowane produkty, przetworzone mięso, stare sery, nabiał z kulturami bakterii, glutaminian sodu oraz aspartam. Zapisuj, co jesz oraz czas wystąpienia migreny, co pomoże zidentyfikować, co wywołało ból głowy. Spróbuj wyeliminować te pokarmy jeden po drugim, aby sprawdzić, czy nastąpi polepszenie.

9. SenBadania wykazały, że mała ilość snu i migrena idą w parze, więc zmiana nawyków związanych ze snem może pomóc. Spróbuj:
Zdjęcie autorstwa David Goehring / CC BY

9. Sen
Badania wykazały, że mała ilość snu i migrena idą w parze, więc zmiana nawyków związanych ze snem może pomóc. Spróbuj:

8. SuplementyBadania sugerują, że ryboflawina (witamina B2) może wpłynąć na zmniejszenie częstotliwości występowania migreny, nie ma jednak wpływu na poziom bólu. Koenzym Q10 również zmniejsza ilość migren, jednak potrzeba dłuższego okresu stosowania, aby odczuć zmiany. Zanim zaczniesz zażywać suplementy, skonsultuj się z lekarzem w sprawie negatywnej reakcji z innymi lekami.
Zdjęcie autorstwa Bonoz / CC BY

8. Suplementy
Badania sugerują, że ryboflawina (witamina B2) może wpłynąć na zmniejszenie częstotliwości występowania migreny, nie ma jednak wpływu na poziom bólu. Koenzym Q10 również zmniejsza ilość migren, jednak potrzeba dłuższego okresu stosowania, aby odczuć zmiany. Zanim zaczniesz zażywać suplementy, skonsultuj się z lekarzem w sprawie negatywnej reakcji z innymi lekami.

7. BiofeedbackNasze ciało reaguje na ból fizyczną zmianą, np. szybszym biciem serca, napięciem mięśni, zimnymi dłońmi itd. Biofeedback, czyli biologiczne sprzężenie zwrotne to dostarczanie człowiekowi informacji zwrotnej o zmianach jego stanu, a zmiany monitorowane są przez odpowiednie urządzenie. Poprzez biofeedback możemy uczyć się technik relaksacyjnych, a badania wykazały, że wpływa on na zmniejszenie bólu i częstotliwości występowania migreny.
Zdjęcie urządzenia / Shutterstock

7. Biofeedback
Nasze ciało reaguje na ból fizyczną zmianą, np. szybszym biciem serca, napięciem mięśni, zimnymi dłońmi itd. Biofeedback, czyli biologiczne sprzężenie zwrotne to dostarczanie człowiekowi informacji zwrotnej o zmianach jego stanu, a zmiany monitorowane są przez odpowiednie urządzenie. Poprzez biofeedback możemy uczyć się technik relaksacyjnych, a badania wykazały, że wpływa on na zmniejszenie bólu i częstotliwości występowania migreny.

6. Techniki relaksacyjneMigrena często powodowana jest stresem, więc techniki relaksacyjne mogą pomóc zapobiegać temu problemowi. Dobre techniki w przypadku bólu głowy to te, w których chodzi o głębokie oddychanie oraz progresywną relaksację mięśni, w której napina się i rozluźnia mięśnie w różnych partiach ciała. Z czasem, trening relaksacyjny przeciwdziała reakcji ciała na stres i powstrzymuje migreny.
Zdjęcie autorstwa Juliana Dacoregio / CC BY

6. Techniki relaksacyjne
Migrena często powodowana jest stresem, więc techniki relaksacyjne mogą pomóc zapobiegać temu problemowi. Dobre techniki w przypadku bólu głowy to te, w których chodzi o głębokie oddychanie oraz progresywną relaksację mięśni, w której napina się i rozluźnia mięśnie w różnych partiach ciała. Z czasem, trening relaksacyjny przeciwdziała reakcji ciała na stres i powstrzymuje migreny.

5. ĆwiczeniaRegularne kardio może przyczynić się do mniejszej ilości i intensywności migreny. Trening kardio przez 40 minut, 3 razy w tygodniu działa tak samo jak techniki relaksacyjne czy leki. Najlepszy będzie trening na rowerku eliptycznym lub stacjonarnym.
Zdjęcie autorstwa Hotel de la Paix Genève / CC BY

5. Ćwiczenia
Regularne kardio może przyczynić się do mniejszej ilości i intensywności migreny. Trening kardio przez 40 minut, 3 razy w tygodniu działa tak samo jak techniki relaksacyjne czy leki. Najlepszy będzie trening na rowerku eliptycznym lub stacjonarnym.

4. Terapia rozmowąPomoc terapeuty w zwalczaniu migreny? Brzmi zaskakująco, ale terapia kognitywno-behawioralna, czyli taka, która ma na celu zmianę wzorców myślowych i zachowań może przynieść ulgę. Nie oznacza to, że masz problemy emocjonalne lub że bóle głowy są wymyślone. Terapia może pomóc w nowym podejściu do sytuacji, które wywołują ból głowy i działa najlepiej w połączeniu z lekami, które zapobiegają migrenie.
Zdjęcie terapii / Shutterstock

4. Terapia rozmową
Pomoc terapeuty w zwalczaniu migreny? Brzmi zaskakująco, ale terapia kognitywno-behawioralna, czyli taka, która ma na celu zmianę wzorców myślowych i zachowań może przynieść ulgę. Nie oznacza to, że masz problemy emocjonalne lub że bóle głowy są wymyślone. Terapia może pomóc w nowym podejściu do sytuacji, które wywołują ból głowy i działa najlepiej w połączeniu z lekami, które zapobiegają migrenie.

3. ZiołaLudzie od wieków używają ziół na leczenie bólu głowy. Złocień maruna może złagodzić ból, mdłości oraz wrażliwość na światło podczas migreny i wpłynąć na zmniejszenie liczby migren. Skonsultuj się z lekarzem, czy możesz go stosować.
Zdjęcie autorstwa Suzette Pauwels / CC BY

3. Zioła
Ludzie od wieków używają ziół na leczenie bólu głowy. Złocień maruna może złagodzić ból, mdłości oraz wrażliwość na światło podczas migreny i wpłynąć na zmniejszenie liczby migren. Skonsultuj się z lekarzem, czy możesz go stosować.

2. UciskWielu ludziom pomaga delikatny ucisk głowy, twarzy czy karku podczas migreny. Pomocne techniki to:
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

2. Ucisk
Wielu ludziom pomaga delikatny ucisk głowy, twarzy czy karku podczas migreny. Pomocne techniki to:

1. Dobre nawyki zwalczają migrenyStyl życia ma ogromny wpływ na to, jak często pojawia się migrena. Te porady mogą pomóc:
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

1. Dobre nawyki zwalczają migreny
Styl życia ma ogromny wpływ na to, jak często pojawia się migrena. Te porady mogą pomóc:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Syndrom chińskiej restauracji Zaburzenia odżywiania Jak odmłodzić skórę? Spowolniony metabolizm Zamień słodycze na warzywa Bułka i banan Adama Małysza - co warto wiedzieć o potasie? Ugryzienie przez psa Motywacja do ćwiczeń Jak uspokoić nerwy? Najdziwniejsze fobie na świecie, czyli co nas przeraża Dzięki tej terapii stracisz 10% masy ciała w 10 dni. Czy to bezpieczne? Dopada Cię chandra na myśl o jesieni?