Sposób na migrenę
ALICJA • dawno temuGdy domowe sposoby na migrenę zawodzą, czas najwyższy udać się do specjalisty. Aby wizyta u lekarza przebiegła sprawnie, odpowiednio się do niej przygotuj. Przynieś ze sobą specjalny dzienniczek migrenowy, zawierający szczegółowy opis tego, jak przebiega u ciebie atak migreny. Notatki pozwolą ustalić przyczyny migreny i zdecydowanie usprawnią jej leczenie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania do neurologa, zadaj je koniecznie.
Wizyta u neurologa
Zanim lekarz przystąpi do badania, przeprowadzi krótki wywiad lekarski na temat odczuwanych przez ciebie dolegliwości. Szczegółowo opisz objawy migreny. Nie zapomnij poinformować lekarza o innych występujących u ciebie chorobach. To bardzo istotna kwestia, gdyż m.in. od niej zależy skuteczność leczenia i ryzyko wystąpienia polekowych skutków ubocznych, ale wielu pacjentów zataja lub zwyczajnie zapomina powiedzieć o lekach przyjmowanych na stałe.
Po badaniu przyjdzie czas na wypisywanie recepty. To dobry moment na zadanie przygotowanych pytań, o ile do tej pory nie padała na nie odpowiedź. Po wizycie u neurologa pacjent powinien wiedzieć:
- na jaki typ migreny choruje,
- jakie są główne przyczyny migreny,
- po czym rozpoznać nadchodzący atak migreny,
- jak szybko i skutecznie opanować ból głowy,
- co robić w sytuacji, gdy leki przeciwbólowe nie działają,
- jak przyjmować leki przepisane przez lekarza,
- jakie są możliwe działania niepożądane przepisanych leków,
- jakie (inne niż farmakologiczne) metody leczenia migreny może stosować,
- co robić, aby uniknąć ataku migreny.
Jak się okazuje na migrenowe bóle głowy duży wpływ ma dieta. Warto zapytać lekarza o to, jakie produkty żywnościowe mogą wywoływać i potęgować bóle głowy. Jeśli chcesz, aby jakość życia z migreną wzrosła, zastosuj się do zaleceń lekarza. Odstawienie ulubionej potrawy może okazać się najlepszym wyjściem z sytuacji. Czy głowa wolna od bólu nie jest tego warta?
Dzienniczek migrenowy
Uważnie obserwuj swoje ciało. W leczeniu migreny bardzo pomocne są tzw. dzienniczki napadów migrenowych. Wielu lekarzy zaleca prowadzenie takiego dzienniczka swoim pacjentom. Zawarte w nich informacje ułatwiają postawienie trafnej diagnozy i dobranie skutecznego leczenia. Niekiedy wystarczy wyeliminować przyczyny migreny, bez wprowadzania leczenia farmakologicznego.
Jak należy prowadzić taki dzienniczek? Otóż pacjent powinien odnotowywać każdy atak migreny pod kątem okoliczności wystąpienia bólu głowy, tj. spożytych danego dnia produktów, ilości snu, pogody (zwłaszcza ciśnienia atmosferycznego), sytuacji stresowej. Godne odnotowania są informacje dotyczące samego przebiegu ataku, m.in: nasilenie bólu, czas trwania ataku, rodzaj bólu, objawy towarzyszące i poprzedzające atak, choroby współistniejące.
Migrena to choroba przewlekła, którą leczy się długoterminowo. Dlatego prowadzenie dzienniczka to czynność, która się opłaca. Oprócz bowiem pomocy w ustaleniu przyczyn bólu i wybrania metody leczenia, pozwala choremu zapanować nad chorobą i wyeliminować poznane czynniki wywołujące bóle migrenowe.
Ściągnij dzienniczek migrenowy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze