Pajączek na plecy dla dzieci i dorosłych. Czy pomaga?
ALEKSANDRA LIPIEC • dawno temuPajączek na plecy to niedrogie urządzenie do korekcji postawy, które zna każdy, kto wychowywał się w latach 90. Jak jest z jego skutecznością? Czy faktycznie może wyleczyć skrzywienie kręgosłupa? Sprawdzamy.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Co to jest pajączek na plecy?
Pajączek na plecy, czyli pajączek ortopedyczny, to potoczna nazwa popularnego korektora postawy. Urządzenie zakłada się podobnie jak plecak. Jest zbudowane z szelek oplatających łopatki (pajączek I generacji) lub łopatki i talię (pajączek II generacji). W momencie gdy kręgosłup przybiera nieprawidłową pozycję, pajączek wydaje sygnał dźwiękowy lub zaczyna wibrować. Dzięki temu przypomina o prostowaniu pleców.
Pajączek – wbrew pozorom – nie jest przeznaczony wyłącznie dla dzieci. Mogą go używać również dorośli, a szczególnie co, którzy borykają się z uciążliwymi bólami pleców. Wśród efektów stosowania pajączka wymienia się wzmocnienie mięśni kręgosłupa i zapobieganie przykurczom prowadzącym do powstawania stanów zapalnych. Pajączek jest dostępny w wielu rozmiarach – od XS do XXXL.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Pajączek na plecy a skolioza
Pajączek na plecy może pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy, ale nie wyleczy poważnych skrzywień kręgosłupa. Nie zastąpi również ćwiczeń ortopedycznych. Skuteczność jego działania zależy od tego, jak i czy w ogóle reagujemy na sygnały urządzenia.
Wykazuje pewną skuteczność w prostowaniu tzw. okrągłych pleców, czyli kifozy. Objawia się ona zgarbieniem i odstającymi łopatkami. Nie sprawdza się natomiast w niwelowaniu najczęstszego skrzywienia kręgosłupa, czyli skoliozy (skrzywienia bocznego).
Jego funkcja polega na wyrabianiu prawidłowych nawyków związanych z postawą ciała, dlatego pajączek na plecy to dobre rozwiązanie profilaktyczne i przydatny wspomagacz leczenia, ale nie sposób na wyprostowanie krzywego kręgosłupa. Sprawdza się szczególnie w okresie intensywnego wzrostu, kiedy to zagrożenie wynikające z nieprawidłowej postawy ciała są największe.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Jak używać pajączka na plecy?
Pajączka na plecach nie nosi się przez cały dzień. Zaleca się nakładanie urządzenia od 2 do 3 razy w ciągu doby na czas od 15 minut do godziny. Nie ma szczególnych zaleceń co do jego użytkowania. Sprawdza się zarówno podczas chodzenia, jak i siedzenia. Można używać go i w ruchu, i w spoczynku, ale nie w pozycji leżącej. Należy pamiętać o dokładnej regulacji szelek. Nie mogą one nadmiernie uciskać pleców. Przy prawidłowej postawie ciała powinny być lekko napięte. Odpowiednio ustawiony pajączek na plecy powinna nosić tylko jedna osoba.
Pajączek na plecy – gdzie kupić?
Profesjonalny pajączek na plecy to urządzenie, które jest do kupienia w każdym sklepie medycznym. Można znaleźć go również na aukcjach internetowych i w sklepach wysyłkowych. Przed dokonaniem zakupu trzeba jednak pamiętać o sprawdzeniu, czy posiada certyfikat medyczny.
Pajączek na plecy – cena
Ceny pajączka na plecy są zróżnicowane w zależności od jego budowy. Mniej kosztuje pajączek I generacji, który w najprostszej wersji można kupić za około 40 zł. Więcej trzeba zapłacić za pajączka II generacji. Jego cena przekracza 100 zł.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze