Ćwiczenia na ból pleców
BEATKA • dawno temuBóle kręgosłupa są spowodowane niewłaściwym trybem życia. Jeżeli masz stresująca pracę, siedzący tryb życia, nie ćwiczysz i masz nadwagę, znajdujesz się w grupie osób narażonych na problemy z kręgosłupem. Żeby przeciwdziałać tym nieprzyjemnym dolegliwościom, powinnaś zadbać o wzmocnienie mięśni kręgosłupa. W tym celu wykonuj regularne ćwiczenia. Żeby pozbyć się nadmiaru kilogramów, wykonuj ćwiczenia aerobowe.
Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa
Ból pleców to nieprzyjemna dolegliwość. Najczęściej atakuje ludzi prowadzących siedzący tryb życia i cierpiących na otyłość. Bóle krzyża dokuczają też kobietom w ciąży. Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup stanowią doskonałą profilaktykę. Jak każdy inny trening, tak i ten skupiający się głównie na mięśniach kręgosłupa powinien rozpocząć się od ćwiczeń rozciągających. W jaki sposób rozciągnąć plecy? Należy położyć się na plecach, a nogi podciągnąć pod brodę. Następnie trzeba je przekładać z lewej strony na prawą. Kiedy mięśnie kręgosłupa zostaną rozciągnięte, można przejść do ćwiczeń właściwych.
- Pozostań dalej w pozycji leżącej. Wyprostuj obie nogi i na zmianę przyciągaj raz jedną, raz drugą do klatki piersiowej. W każdej pozycji wytrzymaj 3 sekundy.
- Wykonaj kołyskę grzbietową.
- Przekręć się na brzuch. Ugnij jedną nogę i ciągnij stopą w górę. Wytrzymaj kilka sekund i opuść. Powtórz na drugą nogę.
- Przejdź do klęku podpartego. Wyprostuj plecy i wyciągnij przed siebie prawą rękę i za siebie lewą nogę. Ustabilizuj plecy, zachowaj równowagę i powtórz ćwiczenie na drugą rękę i nogę.
- Pozostań w klęku i rób tzw. koci grzbiet. Wciągnij brzuch i zaokrąglij plecy.
- Stań na jednej nodze, a drugą zegnij w kolanie. Jeżeli zginasz lewą nogę, chwyć ją prawą ręką i przyciągnij do pośladka. Ćwiczenie powtórz na drugą stronę.
Bólu kręgosłupa można uniknąć, wystarczy zastosować odpowiednią profilaktykę. Zmiana siedzącego tryby życia na aktywny wypoczynek oraz zadbanie o właściwą wagę przyniosą ulgę kręgosłupowi.
Przyczyny bólu kręgosłupa
Do najczęstszych dolegliwości związanych z kręgosłupem zaliczamy dyskopatię, czyli przepuklinę jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Objawy dyskopatii to nagły i przejmujący ból, który przeszywa i skutecznie utrudnia wyprostowanie. Dyskopatia utrudnia normalne funkcjonowanie i chodzenie. Ból promieniuje do nóg. Bóle dyskopatyczne sprowokowane bywają dźwiganiem ciężkich rzeczy.
Duże znaczenie dla kręgosłupa mają codzienne przyzwyczajenia. Choćby sposób schylania się – nieprawidłowe jest schylanie się przez zgięcie pleców. Powinno się ugiąć nogi w kolanach, a kręgosłup zostawić wyprostowany. Jest to szczególnie ważne przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia, pilnuj, by twoja postawa była odpowiednia. Zazwyczaj przy biurku przybieramy postać zgarbioną. Jest to niewłaściwe. Trzymanie przez osiem godzin postawy wyprostowanej też nie jest zbyt dobrym pomysłem. Plecy warto lekko odchylić do tyłu. Co pewien czas należy wstać od biurka, przejść się, porozciągać. Tego typu profilaktyka pozwoli nam długo cieszyć się zdrowym kręgosłupem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze