Najczęstsze problemy z paznokciami
EWA PAROL • dawno temuKiedy paznokcie są zdrowe, mają jasnoróżowy kolor, są gładkie, lekko połyskujące, nie rozdwajają się i nie pękają. Wtedy są również ładne, stanowią atrybut kobiety zadbanej i atrakcyjnej. Jednak gdy ich wygląd pozostawia wiele do życzenia, jest to problem nie tylko estetyczny. Zła kondycja paznokci może świadczyć nawet o poważnych schorzeniach wewnętrznych.
Najczęstsze problemy z paznokciami to:
Białe plamki na powierzchni. Powstają zwykle wskutek niegroźnych urazów, np. podczas niewłaściwego wykonywania manikiuru, mogą też świadczyć o niedoborach witaminy H (biotyny) i wapnia.Podłużne bruzdy i nierówności. Część z nich pojawia się w naturalny sposób wraz z wiekiem, ale jeśli są głębokie i nieregularne, mogą być spowodowane niedoborami żelaza lub nawet objawem łuszczycy.Poprzeczne bruzdy. Zwykle są efektem urazów paznokcia i znikają samoistnie, w miarę jego wzrostu. Czasami są także następstwem infekcji – od poważnych nawet do przeziębienia.Blade lub sine paznokcie. Są problemem osób z anemią lub chorobami krążenia, występują, gdy do zakończeń naczyń krwionośnych w opuszkach palców gorzej dociera krew.Żółte lub zielonkawe. Najczęściej są oznaką grzybicy i wtedy zmienionemu kolorowi płytki paznokciowej towarzyszy rozdwajanie się i zgrubienia, łamliwość, szczególnie przy obcinaniu. Konieczna jest doustna kuracja przeciwgrzybicza. Schorzenie można całkowicie wyleczyć, ale jest ryzyko nawrotów. Pożółkłe opuszki palców i paznokcie mają także nałogowi palacze oraz osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia płuc i oskrzeli. Zmiany koloru paznokcia o mniejszym nasileniu może wywoływać używanie ciemnych lakierów do paznokci słabej jakości i bez wcześniejszego położenia na płytkę paznokcia lakieru podkładowego. Małe, okrągłe „dziurki” na powierzchni płytki. Kiedy są pojedyncze, mogą sygnalizować brak niektórych składników mineralnych w organizmie, natomiast gdy są liczne i pojawiają się na wielu paznokciach, mogą być jednym z objawów łuszczycy. Wtedy niezbędna jest wizyta u lekarza dermatologa. Sama pielęgnacja paznokci i dieta nie pomagają poprawić ich wyglądu.Paznokcie łamliwe i rozdwajające się. Te najpowszechniejsze problemy są skutkiem niewłaściwej, ubogiej diety. Zwłaszcza niedobory wartościowego białka, żelaza, wapnia, cynku i krzemu. W rzadkich przypadkach problem ten może sygnalizować schorzenia tarczycy.Ciemnobrązowe lub czarne przebarwienia. To efekt silnego urazu, np. przycięcia palca z paznokciem drzwiami. Wtedy pod płytką paznokcia powstaje krwiak, a palec często puchnie. Po pewnym czasie przebarwienie znika samoistnie, jednak ciemna plama na paznokciu może też być znamieniem barwnikowym i jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, konieczne jest, by zobaczył ją lekarz pod kątem wykluczenia nowotworowego charakteru zmiany.
Czego potrzeba paznokciom, by były zdrowe?
Przede wszystkim należy w diecie uwzględniać niezbędne składniki odżywcze. Istotne dla kondycji paznokci mikroelementy i witaminy to:żelazo – jego źródłem jest mięso, rośliny strączkowe oraz warzywa liściaste;wapń – przede wszystkim produkty mleczne;cynk – mięso, nabiał, produkty pełnoziarniste, ryby i owoce morza;krzem – zboża, zioła, także skrzyp, dlatego zalecane są preparaty ze skrzypu polnego;witamina H – częściowo produkują ją szczepy bakterii jelitowych, ponadto zawarta w mleku, soi, wątrobie, orzechach, żółtkach jaj;witaminy z grupy B – obecne w mięsie, produktach pełnoziarnistych, warzywach.
Kolejny czynnik to właściwa pielęgnacja dłoni. Na zniszczone paznokcie, a także wysuszoną skórę rąk pomagają kąpiele dłoni w ciepłej oliwie z oliwek lub ciekłej parafinie. Ręce należy zanurzać w miseczce z parafiną lub oliwą na kilkanaście minut co najmniej raz na tydzień przez dwa-trzy miesiące. Trzeba być systematycznym, bo efekty nie pojawią się po pierwszym zabiegu. Należy również pamiętać o nakładaniu gumowych rękawic przy czynnościach wymagających użycia drażniących detergentów – w tym przy sprzątaniu czy zmywaniu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze