Infekcje dróg moczowych - częsty problem na urlopie
DANUTA CAPIGA • dawno temuZakażenie układu moczowego należy do najczęstszych infekcji bakteryjnych atakujących ludzi. Występuje 10 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z różnic w budowie anatomicznej cewki moczowej.
Ze względu na bliskość pochwy i odbytu, bakterie mogą przedostać się do pęcherza moczowego, wywołując stany zapalne. Najbardziej podatne na zakażenie są kobiety aktywne seksualnie, w ciąży, albo po menopauzie, osoby cierpiące na cukrzycę i kamicę nerkową. Najczęstszą przyczyną zakażeń układu moczowego jest infekcja bakterią E. coli (w 90%).
Na ogół są to objawy:
- nieustająca potrzeba oddawania moczu, zwykle małymi porcjami,
- pieczenie w okolicy cewki moczowej,
- bóle w podbrzuszu,
- parcie na pęcherz,
- bolesne oddawanie moczu,
- obecność krwi w moczu.
Taka infekcja może przydarzyć się na urlopie czy wakacjach, kiedy korzystamy z basenów i sauny i wtedy dobrze wiedzieć jak złagodzić nieprzyjemne objawy.
Prawie każda kobieta ma swoje sposoby na walkę z ZUM. Do tych znanych należą gorące kąpiele i picie dużej ilości wody. Ciepło działa rozkurczowo a woda oczyszcza pęcherz i przynajmniej częściowo wypłukuje bakterie. Do najbardziej popularnych lekarstw bez recepty należy furagina, która najsilniej działa w środowisku kwaśnym. Wspieraniem w leczeniu powinno być zatem stosowanie diety wysokobiałkowej, czy preparatów z witaminą C. Pomocne również może być używanie preparatów z ekstraktem z żurawiny, żurawina suszona, soki z żurawiny.
Aby utrzymać w zdrowiu drogi moczowe, trzeba przestrzegać pewnych zasad:
- pić dużo płynów,
- nie wstrzymywać oddawanie moczu,
- stosować dokładną higienę zewnętrznych narządów,
- podcierać się w kierunku od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie,
- oddawać mocz po stosunku.
Nawracające zakażenia układu moczowego to sygnał, że bakteria nie została wyeliminowana do końca i zaatakowała ponownie. Zakażeń tych nie można bagatelizować i trzeba skontaktować się z lekarzem, gdyż ich skutkami mogą być: uszkodzenie dróg moczowych lub nerek, niewydolność nerek, nadciśnienie tętnicze, sepsa, a u kobiet w ciąży – zagrożenie przedwczesnym porodem lub poronieniem.
Wczesne wykrycie problemów z układem moczowym jest niezmiernie ważne, gdyż pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia i zmniejszenie ryzyka bardzo poważnych kłopotów ze zdrowiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze