Co na zgagę?
BEATKA • dawno temuZgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia w żołądku. Może na nią cierpieć każdy, choć najczęściej pojawia się u osób między 50 a 70 rokiem życia i u kobiet w ciąży. Zgaga może być samodzielną dolegliwością, ale też może być objawem choroby refluksowej. Sposoby na zgagę są różne. Do najprostszych należy zmiana diety i unikanie potraw tłustych oraz ostrych. Pomocne będą też leki neutralizujące kwasy i zmniejszające wydzielanie kwasów w żołądku.
Domowe sposoby na zgagę
Zgagę można z powodzeniem leczyć domowymi sposobami. Wystarczy odrobina cierpliwości. Jakie zioła na zgagę są najlepsze? Pieczenie w żołądku łagodzą zioła zawierające śluzy roślinne, które osłaniają błonę śluzową żołądka przed niekorzystnym działaniem nadmiaru kwasów. Pomocny będzie napar z kwiatu lipy – łyżkę ziół należy wsypać do szklanki i zalać je wrzątkiem, po kilku minutach można wypić. Skuteczny, choć niekoniecznie smaczny będzie sok z surowych ziemniaków. Sok należy pić 2–3 razy dziennie (wystarczy filiżanka).
Jeżeli czujesz, że zgaga zaczyna cię palić, sięgnij po szklankę ciepłej wody z dodatkiem jednej łyżki miodu i jednej łyżki octu jabłkowego. Skuteczne będzie też picie naparu z siemienia lnianego. Na pół szklanki wody wsypujemy łyżeczkę siemienia. Gotujemy to i odstawiamy na noc. Następnego dnia napar można podgrzać i wypić (na czczo przed śniadaniem). Kurację z udziałem siemienia stosujemy przez siedem dni, następnie robimy tydzień przerwy i ponownie wracamy do kuracji.
Objawy zgagi można zmniejszyć, żując codziennie kilka ziaren jałowca. Pierwszego dnia żujemy trzy ziarna i codziennie dokładamy jedno. Kończymy, gdy dojdziemy do ośmiu ziaren. Jeżeli masz w domu nalewkę orzechową, z pewnością ci się przyda. Musisz przez trzy dni wypijać wieczorem po jednym kieliszku nalewki.
Na problemy ze zgagą pomocny będzie proszek z węgla drzewnego. Proszek z węgla drzewnego zmniejsza też objawy nadkwaśności, pieczenie, biegunkę i zatrucia. Jak stosować proszek z węgla drzewnego? Należy rozpuścić pół łyżki proszku w herbacie ziołowej, wodzie, mleku lub soku z jabłek.
Jeżeli nie jesteś przekonana do naturalnych sposobów na zgagę, sięgnij po leki bez recepty. Preparaty na zgagę zobojętniają kwas solny lub po prostu hamują jego wydzielanie. Pamiętaj jednak, że samowolnie nie możesz zwiększyć zalecanej dawki. Pomocne mogą się też okazać preparaty na niestrawność.
Produkty nasilające zgagę
Być może od swojej babci słyszałaś, że na zgagę pomaga picie mleka oraz herbatki miętowej. Obecnie wiadomo, że nie jest to prawdą. Lekarze nie polecają, a nawet stanowczo odradzają stosowanie tych metod. Mleko zobojętnia kwas, który wraz z treścią żołądka cofa się do przełyku. Dlatego też łagodzi pieczenie i zmniejsza ból, jednak działanie to jest krótkotrwałe. Po niedługim czasie zgaga wraca, a na dodatek ból i pieczenie są silniejsze. Mleko pobudza produkcję soku żołądkowego. Mięta również neutralizuje działanie kwasu, jednak rozluźnia przy tym mięśnie zamykające żołądek.
Jak uniknąć zgagi? Jeżeli cierpisz na zgagę, zastosuj specjalną dietę dla zdrowia. Kawa, alkohol, cytrusy, czekolada, ciasto drożdżowe, orzeszki ziemne, pomidory – to wszystko powinno znaleźć się na liście rzeczy zakazanych. Zgagę nasilają potrawy przyprawione na ostro, dlatego pieprz cayenne, chilli oraz ostra papryczka również powinny zniknąć z twojego jadłospisu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze