Właściwości szparagów
ALICJA • dawno temuSezon na szparagi trwa od połowy kwietnia do połowy lipca. Szparagi białe i zielone są nieocenionym źródłem witamin i minerałów. Medycyna ludowa zapewnia, że szparagi to doskonałe warzywa na potencję oraz środek leczniczy przy wielu schorzeniach. Warto dodać szparagi do diety na odchudzanie. Po pierwsze są bardzo smaczne, a po drugie w 100 g tej rośliny jest zaledwie 18 kcal. Co więcej, pędy szparagów są lekkostrawne.
Właściwości lecznicze szparagów
Współczesne badania potwierdziły wiele leczniczych właściwości szparagów, m.in. działanie moczopędne i ułatwiające defekację. Dlatego zajadaj się szparagami, jeśli chorujesz na infekcje układu moczowego lub męczą Cię zaparcia. Uwaga, szparagi mogą powodować wzdęcia. Dlatego osoby o wrażliwych żołądkach przed ich spożyciem mogą zjeść szczyptę kminku lub zaopatrzyć się w odpowiedni farmaceutyk.
Szparagi zawierają kwas foliowy w dużych ilościach. Zjadając 10 ugotowanych pędów szparagów, zaspokoisz połowę dziennego zapotrzebowania organizmu na kwas foliowy. Jeśli planujesz dziecko lub jesteś w ciąży, uzupełnij dietę o szparagi. Nie utyjesz od nich, a kwas foliowy zapewni prawidłowy rozwój dziecka.
Przeciwutleniacze zawarte w szparagach (rutyna, glutation) korzystnie wpływają na cerę, niszcząc wolne rodniki, a tym samym spowalniając proces starzenia się skóry. Szparagi stymulują pracę nerek, przyspieszają drenaż limfatyczny oraz wydalanie toksyn z organizmu. Dlatego są świetnym środkiem na oczyszczanie organizmu. Ze względu na zawartość puryn nie są zalecane osobom chorującym na dnę moczanową.
Szparagi to znany środek leczniczy w schorzeniach układu krążenia. Znajdująca się w ich składzie asparagina obniża ciśnienie tętnicze, rozszerza naczynia krwionośne i usprawnia pracę serca.
Jak zostało wspomniane na początku, w szparagach doszukiwano się tajemnej mocy wspomagającej potencję. Prawdopodobnie przyczyną tego stanu rzeczy jest kształt warzywa, kojarzony z fallusem. Obecnie zwiększenie popędu seksualnego przypisuje się składnikom odżywczym, które poprawiają stan zdrowia i tym samym zwiększają libido. Na wzrost potencji u mężczyzn mogą mieć wpływ fitoestrogeny, które zdaniem niektórych naukowców, zwiększają natężenie testosteronu w organizmie.
Szparagi w kuchni
Jadalne odmiany szparagów to szparagi białe i zielone. Białe wypustki otrzymuje się w wyniku uprawy szparagów pod folią. Pędy wyrastające nad ziemię pod wpływem słońca stają się zielone. I to właśnie zielone szparagi posiadają najwięcej cennych właściwości odżywczych.Szparagi należy przechowywać w chłodnym miejscu, a najlepiej spożyć je w dniu zakupu, gdyż szybko tracą świeżość.
Szparagi nadają się zarówno do sałatek, zup oraz jako dodatek do mięsa i ryb. Jak gotować szparagi? Nic prostszego. Wystarczy dokładnie je umyć. Przed gotowaniem białe wypustki należy obrać od góry do dołu. Zielone gotujemy w łupince. Pamiętaj jeszcze o odłamaniu twardej nasady pędu. Przygotowane szparagi wrzuć na osolony wrzątek. Po 12 minutach szparagi są gotowe. Jeśli gotujesz białe szparagi, dodaj do wody soku z cytryny. Nie rób tego w przypadku szparagów zielonych, gdyż cytryna zabarwi je na szaro.
Szparagi można spożywać same, z dodatkiem masła lub sosu vinegret. Uznaniem cieszą się również szparagi zapiekane pod beszamelem i posypane parmezanem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze