Kurzajki
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuKurzajki wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego. Zazwyczaj nie są bolesne i mają postać nierównych gródek podskórnych o zabarwieniu żółtawo-szarawym. Są zaraźliwe i zazwyczaj występują na powierzchni stóp lub dłoni.
Te na dłoniach często znikają samoistnie. Na stopach są znacznie trudniejsze do usunięcia, gdyż wrastają głęboko w skórę. Kurzajką można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowaną skórą, a także poprzez stosowanie przyrządów higienicznych zarażonej osoby.
Leczenie
Tak jak już wspomnieliśmy kurzajki mogą znikać samoistnie. Często próbuje się usuwać je preparatami przeciw odciskom, ale taka kuracja ma marne szanse na powodzenie. Konieczna jest specjalna maść lub płyn zwalczająca brodawki.
Najskuteczniejszą i najszybszą metodą jest zamrażanie kurzajek ciekłym azotem lub łyżeczkowanie, które wykonuje lekarz dermatolog. W bardzo ostrych przypadkach konieczne jest usunięcie chirurgiczne.
Domowe sposoby
Istnieją kuracje stosowane kiedyś przez nasze babcie. Jedną z metod jest nacieranie kurzajki sokiem z jaskółczego ziela. Pomocny może być również czosnek, który rozgnieciony przykładamy na kurzajkę a następnie całość zaklejamy plastrem i powtarzamy czynność kilka razy dziennie.
Uwaga! Kurzajek nie usuwamy samodzielnie ani lekami bez recepty ani domowymi sposobami, jeśli występują one na okolicach intymnych, twarzy i śluzówkach. Trzeba również uważać na kurzajki wyrastające w okolicach paznokci, gdyż próba ich samodzielnego usunięcia może grozić uszkodzeniem paznokcia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze