Czy jesteś hipochondryczką?
PAULA • dawno temuZnowu przez pół nocy przewracałaś się z boku na bok, martwiąc się częstymi w ostatnim czasie bólami brzucha. Nie uspokaja cię nawet fakt, że niedawno miałaś robione badania, a lekarz specjalista zapewnił, że wszystko jest w porządku. Mała niestrawność — nic więcej, ale ty jesteś pewna, że postawił błędną diagnozę. I chociaż nikt nie chce uwierzyć w twoją wersję, jesteś pewna, że z twoim organizmem dzieje się coś niedobrego, bez względu na wyniki badań…
Pozałatwiałaś wszystkie zaległe sprawy, zrobiłaś porządek w szafach, powyrzucałaś stare listy, spaliłaś pamiętnik, bo nie możesz oprzeć się myśli, że może niedługo odejdziesz z tego świata. Jesteś wariatką, czy po prostu cierpisz na hipochondrię?
Kto to jest hipochondryk?
Hipochondryk to ktoś, kto w sposób obsesyjny myśli o swoim zdrowiu. Osoby cierpiące na tę dolegliwość są przekonane, że są poważnie chore — mimo zapewnień lekarzy, że nic złego w ich organizmie się nie dzieje. Skutki tej obsesji mają wpływ na codzienne życie osób z hipochondrią i mogą zaburzać ich relacje z otoczeniem. Często prowadzą też do różnego rodzaju zbędnych i kosztownych zabiegów.
Hipochondria jest równie popularna wśród mężczyzn jak i u kobiet, występuje w każdym wieku i we wszystkich warstwach społecznych.
Hipochondrycy często niewłaściwie interpretują normalne objawy fizyczne, takie jak na przykład ból głowy. Podczas gdy osoba, która nie jest hipochondrykiem, będzie stosować środki przeciwbólowe i szybko zapomni o bólu głowy, hipochondryk będzie podejrzewał u siebie obecność guza mózgu, a ból będzie się jeszcze nasilał.
Jeżeli widzisz u siebie podobne objawy i masz wątpliwości, czy nie jesteś hipochondryczką, spróbuj szczerze odpowiedzieć na kilka poniższych pytań:1.Martwisz się o swoje zdrowie bardziej niż większość ludzi? Tak / Nie
2. Jeśli jesteś chora i lekarz mówi ci, żebyś zrobiła dodatkowe badania, czy czujesz się zdenerwowana? Tak / Nie
3. Czy często odczuwasz różnego rodzaju bóle? Tak / Nie
4. Czy często zdarza ci się nie spać w nocy i myśleć o swoich dolegliwościach? Tak / Nie
5. Czy spędzasz więcej czasu myśląc o sobie i swoim zdrowiu, niż o problemach innych osób? Tak / Nie
6. Czy uważasz, że inni ludzie nie zwracają wystarczającej uwagi na twoje choroby? Tak / Nie
7.Czy uważasz, że lekarz się myli, kiedy mówi, że nie znajduje u ciebie niczego złego? Tak / Nie
8. Jeśli ktoś opowiada o jakiejś poważnej chorobie, czy wydaje ci się, że też ją masz? Tak / Nie
9.Martwisz się często, że możesz być poważnie chora? Tak / Nie
10.Czy masz wiele różnych objawów chorobowych? Tak / Nie
Jeśli odpowiedziałaś TAK na trzy lub więcej z tych pytań (zwłaszcza na pytania 5, 6 i 7) może to oznaczać, że jesteś hipochondryczką. Porozmawiaj o tym z najbliższą rodziną lub przyjaciółmi. Jeżeli potwierdzą twoje obawy, warto rozważyć wizytę u psychoterapeuty.
Źródło: health24.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze