10 sposobów na lepszą koncentrację

10. Zadbaj o odpowiednią ilość snuSen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. W czasie jego trwania, odnowie ulegają uszkodzenia powstające w obrębie mózgu za dnia. Co więcej, podczas snu regenerują się układy: immunologiczny, nerwowy oraz mięśniowy. Warto również wiedzieć, że niedostateczna ilość snu w ciągu nocy może znacząco zaburzyć koncentrację. Z tego względu warto zadbać o co najmniej 7-8 godzin snu na dobę.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

10. Zadbaj o odpowiednią ilość snu
Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. W czasie jego trwania, odnowie ulegają uszkodzenia powstające w obrębie mózgu za dnia. Co więcej, podczas snu regenerują się układy: immunologiczny, nerwowy oraz mięśniowy. Warto również wiedzieć, że niedostateczna ilość snu w ciągu nocy może znacząco zaburzyć koncentrację. Z tego względu warto zadbać o co najmniej 7-8 godzin snu na dobę.

9. Ćwicz koncentracjęW ciągu całego dnia przez umysł przelatuje nam niezliczona ilość myśli, a to z kolei znacząco zaburza koncentrację. Warto regularnie ćwiczyć koncentrację i poświęcić każdego dnia ok. 10 minut na wyciszenie się i wyrzucenie wszystkich niepotrzebnych myśli z głowy. W tym czasie należy tylko i wyłącznie myśleć o dokładności wykonania tego zadania.
Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

9. Ćwicz koncentrację
W ciągu całego dnia przez umysł przelatuje nam niezliczona ilość myśli, a to z kolei znacząco zaburza koncentrację. Warto regularnie ćwiczyć koncentrację i poświęcić każdego dnia ok. 10 minut na wyciszenie się i wyrzucenie wszystkich niepotrzebnych myśli z głowy. W tym czasie należy tylko i wyłącznie myśleć o dokładności wykonania tego zadania.

8. Skup się na jednej czynnościBardzo często zamiast skoncentrować się na jednej czynności, niepotrzebnie skupiamy uwagę na innych, dodatkowych działaniach. To z kolei sprawia, że każdemu z nich poświęcamy jedynie 30% uwagi.
Zdjęcie autorstwa MC Quinn / CC BY

8. Skup się na jednej czynności
Bardzo często zamiast skoncentrować się na jednej czynności, niepotrzebnie skupiamy uwagę na innych, dodatkowych działaniach. To z kolei sprawia, że każdemu z nich poświęcamy jedynie 30% uwagi.

7. Bądź aktywna fizycznieRegularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na codzienną pracę mózgu. Pozytywnym skutkiem jej działania jest poprawa krążenia krwi w organizmie, a tym samym wzrost transportu tlenu do mózgu. To z kolei usprawnia proces zapamiętywania i koncentracji.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPicture / CC BY

7. Bądź aktywna fizycznie
Regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na codzienną pracę mózgu. Pozytywnym skutkiem jej działania jest poprawa krążenia krwi w organizmie, a tym samym wzrost transportu tlenu do mózgu. To z kolei usprawnia proces zapamiętywania i koncentracji.

6. Unikaj podjadania między posiłkamiCzynności takie jak czytanie książki czy nauka przed ważnym egzaminem mogą zostać zakłócone w sytuacji, gdy bez przerwy podjadamy między posiłkami. Dzieje się tak, ponieważ nieregularne odżywianie się prowadzi do gwałtownych skoków i spadków poziomu glukozy we krwi. To z kolei może mieć negatywny wpływ na samopoczucie, pamięć oraz koncentrację.
Zdjęcie autorstwa sharonang / CC BY

6. Unikaj podjadania między posiłkami
Czynności takie jak czytanie książki czy nauka przed ważnym egzaminem mogą zostać zakłócone w sytuacji, gdy bez przerwy podjadamy między posiłkami. Dzieje się tak, ponieważ nieregularne odżywianie się prowadzi do gwałtownych skoków i spadków poziomu glukozy we krwi. To z kolei może mieć negatywny wpływ na samopoczucie, pamięć oraz koncentrację.

5. Jedz produkty bogate w omega-3Na podstawie badań klinicznych wiadomo, że kwasy tłuszczowe omega-3 usprawniają przewodnictwo nerwowe w mózgu, a tym samym korzystnie wpływają na zjawisko koncentracji. W związku z tym warto zwrócić uwagę na to, aby w codziennej diecie znalazły się produkty takie jak: tłuste ryby, orzechy, awokado, oliwa czy olej rzepakowy.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPicture / CC BY

5. Jedz produkty bogate w omega-3
Na podstawie badań klinicznych wiadomo, że kwasy tłuszczowe omega-3 usprawniają przewodnictwo nerwowe w mózgu, a tym samym korzystnie wpływają na zjawisko koncentracji. W związku z tym warto zwrócić uwagę na to, aby w codziennej diecie znalazły się produkty takie jak: tłuste ryby, orzechy, awokado, oliwa czy olej rzepakowy.

4. Stosuj suplementy diety zawierające witaminy z grupy BBadania naukowe potwierdziły, że niedobór witamin z grupy B obniża poziom funkcjonowania mózgu, a tym samym może powodować zaburzenia koncentracji czy pamięci. Z tego względu warto regularnie przyjmować suplementy diety zawierające w składzie tę substancję albo spożywać żywność ją zawierającą, tj. ziemniaki, wątróbkę, pestki dyni czy słonecznika.
Zdjęcie autorstwa Brian Jackson / CC BY

4. Stosuj suplementy diety zawierające witaminy z grupy B
Badania naukowe potwierdziły, że niedobór witamin z grupy B obniża poziom funkcjonowania mózgu, a tym samym może powodować zaburzenia koncentracji czy pamięci. Z tego względu warto regularnie przyjmować suplementy diety zawierające w składzie tę substancję albo spożywać żywność ją zawierającą, tj. ziemniaki, wątróbkę, pestki dyni czy słonecznika.

3. OdpocznijNie ma takiej możliwości, aby przez długi czas w 100% skupić uwagę na jednej czynności. To ogromny wysiłek dla mózgu, który dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje regularnych przerw. Mniej więcej co 1 godzinę konieczny jest odpoczynek zarówno dla ciała, jak i umysłu.
Zdjęcie autorstwa Ktoine / CC BY

3. Odpocznij
Nie ma takiej możliwości, aby przez długi czas w 100% skupić uwagę na jednej czynności. To ogromny wysiłek dla mózgu, który dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje regularnych przerw. Mniej więcej co 1 godzinę konieczny jest odpoczynek zarówno dla ciała, jak i umysłu.

2. Stymuluj pracę mózguRegularna stymulacja pracy mózgu może usprawnić jego codzienne funkcjonowanie – w tym zdolność koncentracji. Zamiast oglądać seriale czy filmy w telewizji, warto rozwiązać krzyżówkę, sudoku albo poświęcić ten czas na ułożenie puzzli.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

2. Stymuluj pracę mózgu
Regularna stymulacja pracy mózgu może usprawnić jego codzienne funkcjonowanie – w tym zdolność koncentracji. Zamiast oglądać seriale czy filmy w telewizji, warto rozwiązać krzyżówkę, sudoku albo poświęcić ten czas na ułożenie puzzli.

1. Jedz orzechyOrzechy zawierają w sobie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu składniki odżywcze, tj. kwasy omega-3, minerały oraz witaminy. Ich regularne spożywanie zwiększa wydajność umysłu oraz zdolność do zapamiętywania czy koncentracji.
Zdjęcie autorstwa Iain Buchanan / CC BY

1. Jedz orzechy
Orzechy zawierają w sobie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu składniki odżywcze, tj. kwasy omega-3, minerały oraz witaminy. Ich regularne spożywanie zwiększa wydajność umysłu oraz zdolność do zapamiętywania czy koncentracji.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Żywność ekologiczna - czy aby na pewno? Przepisy na banalnie proste, domowe maseczki rozświetlające Znajdź swoje kolory Makijaż permanentny Choroby skóry głowy Zdrowe odżywianie w pracy Sprawdź, co zżera Twój czas Target na kleszcze skutecznym środkiem na ich zwalczenie Ćwiczenia na jędrne pośladki Nadzieja dla daltonistów Jak rozpoznać przeziębienie i grypę? Oczyszczanie twarzy