Jak rozmawiać, aby nas lepiej rozumiano
PAULA • dawno temuSztuka prawdziwej rozmowy to sprawa niebanalna. Nie uczą tego w szkole, a szybkie tempo życia również takim rozmowom nie sprzyja. Co zrobić, aby rozmawiać efektywniej?
Jest kilka zasad prawidłowej komunikacji. Dzisiaj chciałabym przytoczyć jedną z nich. Jest nią używanie komunikatów typu JA.
Czym jest komunikat typu JA?
Jest to forma wypowiedzi, która polega na mówieniu o swoich uczuciach wywołanych jakimś zdarzeniem lub zachowaniem drugiej osoby. Rozmówca koncentruje się na tym co czuje, jak odbiera innych, nie oceniając ich i nie raniąc ich odczuć. Bierze tym samym odpowiedzialność za to, co sam czuje. Sposób ten jest dobry na odparcie ataku, ponieważ sprzyja porozumieniu, a nie kłótni. Na przykład: „Smutno mi, że mnie tak odbierasz”.
Przykład wydaje się prosty, ale w praktyce większość osób ma tendencję do używania komunikatu typu TY. „Jesteś naiwny, jeśli naprawdę tak uważasz” - taki zwrot nie wnosi do rozmowy nic dobrego, poza napięciem. Nikt nie lubi być przecież oceniany, ani krytykowany. W ten sposób często ocenia się rozmówcę, nie pomagając mu zrozumieć swojego stanowiska. Zdarza się, że powoduje to blokadę i uniemożliwia wzajemne zrozumienie. W takiej sytuacji komunikat JA może lepiej przedstawić własny punkt widzenia.
Ja czuję + kiedy Ty + ponieważ
Ten sposób komunikacji pozwala wyrazić swoje zdanie bez obwiniania i oceniania. Zamiast więc krzyczeć, kiedy partner po raz kolejny spóźnia się na umówione spotkanie: „Ty się zawsze spóźniasz”, lepiej powiedzieć: „Czuję złość i mam wrażenie, że mnie lekceważysz, ponieważ już trzeci raz spóźniłeś się na spotkanie.”
Mówienie o uczuciach pozwala je także rozładować, co ma znaczenie dla naszego samopoczucia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze