Spazmofilia
OLGA CHOJNACKA • dawno temuSpazmofilia, zwana obecnie tężyczką jest drgawkową reakcją organizmu na hiperwentylację, czyli przyspieszony oddech. Taki oddech pojawia się w momencie zdenerwowania, w sytuacji głębokiego lęku oraz towarzyszy nerwicy.
Charakterystyczne objawy:
skurcze oraz drżenia mięśni (ręce, stopy, a także mięśnie twarzy i mięśnie szkieletowe),duszności,bóle brzucha,przyspieszenie oddechu, czasami brak tchu w trakcie ataku, co grozi skurczem krtani,tiki nerwowe,strach, zdenerwowanie,zaburzenia rytmu serca,przeczucie wystąpienia utraty przytomności, mimo że taki stan nie następuje,ciągłe zmęczenie.
Za spazmofilię odpowiedzialny jest układ współczulny. W wyniku stresu niektóre osoby reagują bardzo gwałtownie, co wpływa na zbyt szybkie oddychanie. Przyspieszenie oddychania powoduje niedotlenienie, a to z kolei przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi w mózgu. W efekcie dochodzi do nadpobudliwości neuronów, czego objawami są skurcze mięśni.
Osoby nadwrażliwe, często zamartwiające się najdrobniejszymi kłopotami, powinny skorzystać z fachowej pomocy, aby nauczyć się panować nad emocjami wcześniej niż zacznie okazywać je ciało. Pomóc może homeopata, specjalista od akupunktury. Korzystnie wpływa także gimnastyka energetyczna: joga, tai chi. Inne formy pomocy to wizyty u kręgarza, kinezjologa, specjalisty od reiki czy kinezyterapeuty.
W przypadku ataku spazmofilii warto mieć pod ręką plastikową lub papierową torebkę. Oddychając do niej powoli i spokojnie, wdychamy potem to wydychane powietrze, które jest bogate w dwutlenek węgla, co pomaga odzyskać prawidłowe pH krwi. Gdy oddech staje się taki jak przed atakiem, czyli głęboki i spokojny, torebkę można odłożyć.
Osoba cierpiąca na spazmofilię powinna pamiętać o:
odpowiedniej diecie, zbilansowanej i zdrowej, bogatej w wapń, magnez i witaminę D. Zalecane są posiłki bogate w zboża, suszone i świeże owoce, warzywa, nabiał, rośliny strączkowe, jaja, ryby, owoce morza, rośliny oleiste (migdały, orzechy), drób, chude czerwone mięso. Nie powinno zabraknąć także nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3 (1 łyżka dziennie oliwy z oliwek lub 2 łyżki dziennie oleju lnianego albo rzepakowego). Poza tym należy pamiętać o cukrach złożonych w niedużych ilościach i najlepiej w porze obiadowej (makarony, ziemniaki, ryż). Niewskazane są cukry proste, czyli cukier, słodycze, gazowane napoje i soki przetworzone. codziennym wypijaniu 1,5 – 2 l płynów, zwłaszcza między posiłkami. Może to być woda, napary z ziół, zielona herbata, soki warzywne i owocowe. Niekorzystnie działa alkohol oraz pobudzające napoje, dlatego należy je ograniczyć.zrezygnowaniu z palenia papierosów, które powodują niedotlenienie mózgu.spokojnym oddychaniu brzuchem lub klatką piersiową, przede wszystkim w chwilach stresu.rannej aktywności fizycznej (np. jazda na rowerze, bieganie, pływanie).
Kojąco w przypadku spazmofilii działa sok z aloesu (1/3 szklanki dziennie) oraz napar z rozmarynu (1 filiżanka po posiłku). Lipa, kozłek lekarski, męczennica cielista czy mierznica czarna pomagają zapobiegać drgawkom.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze