Jak rozmawiać, by zostać mistrzem pogaduszek?
AMELIA • dawno temuDla wielu kobiet, choć stereotyp jest inny, rozmowa na błahe tematy jest dużym wyzwaniem. Świetnie im idzie w dyskusjach o konkretnych, poważnych sprawach, ale gorzej, kiedy zagadnie ich sąsiadka, czy gdy spotkają przypadkiem znajomego z pracy. A potrzeba tak niewiele. Małe przygotowanie, trochę wiary w siebie i gotowe. Możesz stać się otwartym i przyjaznym rozmówcą. Tylko nie przesadzaj, nikt nie lubi irytujących i zbyt gadatliwych…pań.
Krok pierwszy
Rozmawiaj ze wszystkimi, na których się natkniesz: kelnerami w kawiarni czy kasjerami w sklepie. Żyj w zgodzie z sąsiadami, współpracownikami i dziećmi. Nie unikaj pogaduszek z ludźmi innymi niż ty, od osób starszych zaczynając, przez młodzież, a na turystach kończąc.
Krok drugi
Sztuka rozmowy wymaga poświęceń, ale tylko malutkich. Czytaj wszystko: książki kucharskie, gazety, magazyny, wiadomości gospodarcze, mapy, różne katalogi. Pomoże ci to zdobyć informacje, których będziesz mogła użyć podczas rozmowy.
Krok trzeci
Pamiętaj, że każda sytuacja jest dobra, by rozmawiać. Możesz pokonwersować, czekając w kolejce do lekarza, czy podczas przerwy śniadaniowej w biurze. Nie odmawiaj, kiedy zapraszają cię na imprezy. Możesz też organizować własne.
Krok czwarty
Zanurz się w świecie kultury, zarówno tej wysokiej, jak i niskiej. Telewizja, muzyka, sport, sztuka, poezja, to doskonałe źródło, z którego możesz czerpać pełnymi garściami podczas pogaduszek. Jeśli nie znosisz Szekspira, to też jest dobry temat do rozmowy.
Krok piąty
Pogaduszki nie muszą być bardzo konkretne. Prowadź dziennik. Zapisuj wszystkie ciekawe historie, które słyszysz, wspominaj o pięknych rzeczach, które widzisz, notuj przeprowadzone rozmowy, zachowaj listy zakupów. Te drobiazgi uratują cię, kiedy nie będziesz miała naprawdę nic do powiedzenia.
Krok szósty
Mów do swojego odbicia w lustrze. Zrób listę tematów, a później losuj i sprawdzaj co masz do powiedzenia. Nie uciekaj od sfer życia, które mniej cię interesują: piłka nożna, polityka Rosji, hip-hop, niech nic co ludzkie nie będzie ci obce.
Krok siódmy
Poszerzaj swoje horyzonty. Wróć do domu inna trasą. Spróbuj sushi. Zagraj w paintballa. Upiecz ciasto. Każdego dnia zrób coś nowego.
Krok ósmy
Bądź lepszym słuchaczem. Czasem szef chce ci tylko powiedzieć, że cierpi z powodu okropnej migreny. Pozwól mu się wyżalić. Samo słuchanie też jest szansą na nawiązanie kontaktu.
Krok dziewiąty
Pracuj nad pewnością siebie, przezwyciężaj nieśmiałość i tremę. Pamiętaj, im więcej wiesz, tym więcej masz do powiedzenia.
Wskazówki i ostrzeżenia
Bądź sobą! Pewność siebie i humor to połowa sukcesu.
Pamiętaj, że nie jesteś sama. Drugi rozmówca też da coś z siebie.
Zwróć uwagę na charakter swoich rozmówców. Sprośne historie i wulgarny język mogą być źle widziane w wielu kręgach.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze