Co najczęściej zaburza naszą koncentrację w pracy?

10. StresStres to nieunikniony bodziec, który często prowadzi do destrukcyjnych zmian w organizmie człowieka i nie jest korzystny dla naszego zdrowia. Co więcej, stresująca sytuacja nie tylko silnie zakłóca koncentrację, ale może wręcz sparaliżować dalsze działania.
Zdjęcie autorstwa Atos / CC BY-SA

10. Stres
Stres to nieunikniony bodziec, który często prowadzi do destrukcyjnych zmian w organizmie człowieka i nie jest korzystny dla naszego zdrowia. Co więcej, stresująca sytuacja nie tylko silnie zakłóca koncentrację, ale może wręcz sparaliżować dalsze działania.

9. GłódDyskomfort związany z silnym burczeniem w brzuchu spowodowanym głodem może skutecznie odwrócić uwagę pracownika od pracy. To bardzo ważne, aby starać się jeść regularnie co 3 godziny, aby nie odczuwać głodu w miejscu pracy.
Zdjęcie autorstwa Heinrich-Böll-Stiftung / CC BY-SA

9. Głód
Dyskomfort związany z silnym burczeniem w brzuchu spowodowanym głodem może skutecznie odwrócić uwagę pracownika od pracy. To bardzo ważne, aby starać się jeść regularnie co 3 godziny, aby nie odczuwać głodu w miejscu pracy.

8. NudaNiektóre zadania służbowe są bardziej interesujące, z kolei inne zdecydowanie mniej. Znudzenie pracownika w trakcie wykonywania projektu może w przeciągu kilku minut odwrócić jego uwagę ku innej, bardziej interesującej czynności.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

8. Nuda
Niektóre zadania służbowe są bardziej interesujące, z kolei inne zdecydowanie mniej. Znudzenie pracownika w trakcie wykonywania projektu może w przeciągu kilku minut odwrócić jego uwagę ku innej, bardziej interesującej czynności.

7. Natrętne myśliKażdy doświadcza na pewnym etapie swojej pracy natrętnych myśli, które mogą zaburzyć koncentrację. Trudno się skupić na pracy w momencie, gdy myślimy o niedokończonej rozmowie z partnerem czy o obowiązkach czekających na nas w zaciszu domowym.
Zdjęcie autorstwa Luigi Anzivino / CC BY-NC-SA

7. Natrętne myśli
Każdy doświadcza na pewnym etapie swojej pracy natrętnych myśli, które mogą zaburzyć koncentrację. Trudno się skupić na pracy w momencie, gdy myślimy o niedokończonej rozmowie z partnerem czy o obowiązkach czekających na nas w zaciszu domowym.

6. ZmęczenieNiedostateczna ilość snu w ciągu nocy może istotnie zakłócić koncentrację w pracy. Poza tym, zmęczony pracownik raczej nie jest wydajny.

6. Zmęczenie
Niedostateczna ilość snu w ciągu nocy może istotnie zakłócić koncentrację w pracy. Poza tym, zmęczony pracownik raczej nie jest wydajny.

5. ADHDADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z charakterystycznym deficytem uwagi. To dobrze nam znana przypadłość dotykająca niektóre dzieci, a nawet dorosłych. Osoby chorujące na ADHD mają problem ze skupieniem uwagi na danej czynności przez dłuższy czas i w ich przypadku koncentracja na jednym zadaniu może być niewykonalna.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

5. ADHD
ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z charakterystycznym deficytem uwagi. To dobrze nam znana przypadłość dotykająca niektóre dzieci, a nawet dorosłych. Osoby chorujące na ADHD mają problem ze skupieniem uwagi na danej czynności przez dłuższy czas i w ich przypadku koncentracja na jednym zadaniu może być niewykonalna.

4. Portale społecznościoweGłównym winowajcą zaburzenia koncentracji w pracy są portale społecznościowe. Z tego względu w godzinach pracy lepiej unikać logowania do tego typu serwisów. Można to ewentualnie zrobić w trakcie trwania przerwy.
Zdjęcie autorstwa Jason Howie / CC BY

4. Portale społecznościowe
Głównym winowajcą zaburzenia koncentracji w pracy są portale społecznościowe. Z tego względu w godzinach pracy lepiej unikać logowania do tego typu serwisów. Można to ewentualnie zrobić w trakcie trwania przerwy.

3. Skrzynka mailowaW momencie otrzymania nowej wiadomości każdego korci, aby jak najprędzej ją odczytać i odpowiedzieć nadawcy. Nawet jeśli mail jest związany z pracą, to i tak zakłóca bieżące zadanie.
Zdjęcie autorstwa Joergelman / CC BY

3. Skrzynka mailowa
W momencie otrzymania nowej wiadomości każdego korci, aby jak najprędzej ją odczytać i odpowiedzieć nadawcy. Nawet jeśli mail jest związany z pracą, to i tak zakłóca bieżące zadanie.

2. Telefon komórkowyTelefon komórkowy może szczególnie zaburzać naszą koncentrację w pracy w sytuacji, gdy nie posiadamy aparatu firmowego i musimy korzystać z tego prywatnego. W momencie otrzymania SMS-a czy połączenia telefonicznego chcemy jak najszybciej odpisać bądź oddzwonić do nadawcy, nawet jeżeli nie jest to osoba związana z pracą. W tym przypadku warto ustawić inny dźwięk połączeń dla znajomych oraz osób powiązanych z pracą i nie odbierać telefonów prywatnych.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

2. Telefon komórkowy
Telefon komórkowy może szczególnie zaburzać naszą koncentrację w pracy w sytuacji, gdy nie posiadamy aparatu firmowego i musimy korzystać z tego prywatnego. W momencie otrzymania SMS-a czy połączenia telefonicznego chcemy jak najszybciej odpisać bądź oddzwonić do nadawcy, nawet jeżeli nie jest to osoba związana z pracą. W tym przypadku warto ustawić inny dźwięk połączeń dla znajomych oraz osób powiązanych z pracą i nie odbierać telefonów prywatnych.

1. Wielozadaniowość w pracyBadania naukowe sugerują, że przenoszenie uwagi w krótkim czasie z jednego zadania na drugie może zaburzyć koncentrację i zmniejszyć wydajność pracownika. Na przykład, efektem wykonywania trzech projektów naraz jest znaczące wydłużenie czasu ich przygotowywania.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

1. Wielozadaniowość w pracy
Badania naukowe sugerują, że przenoszenie uwagi w krótkim czasie z jednego zadania na drugie może zaburzyć koncentrację i zmniejszyć wydajność pracownika. Na przykład, efektem wykonywania trzech projektów naraz jest znaczące wydłużenie czasu ich przygotowywania.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Co przyspiesza metabolizm? Regularny sen zapobiega depresji Co powinnaś wiedzieć o odbudowie sutka? Fazy cyklu miesiączkowego Co na bezsenność i stres? Miliony ludzi jest w błędzie myśląc, że cierpią na alergię pokarmową 23 lutego – Dzień Walki z Depresją W jaki sposób węglowodany przygotują cię do sezonu bikini? Znieczuli komputer, żeby nie bolało SOS przed sylwestrem! Jak pozbyć się zbędnych kilogramów Cienka linia między miłością a zazdrością Co powinnaś jeść, a czego lepiej unikać, gdy chcesz zostać mamą

Popularne w tym tygodniu:

Lampa Bioptron, czyli nowatorska metoda leczenia światłem – na czym polega jej działanie i w leczeniu jakich schorzeń jest wykorzystywana? Wszystko, co musisz wiedzieć o soczewkach miesięcznych