Kryzys przyczyną bruksizmu
PAULA • dawno temuNajlepszą metodą na stres jest wyspanie się. Ale nie zawsze. W czasach recesji i kryzysu brytyjscy dentyści odnotowali, że coraz więcej pacjentów gabinetów dentystycznych cierpi na bruksizm. Z nerwów podczas snu zgrzytają zębami, ścierają je, a od mocnego zaciskania szczęk podczas snu budzą się rano z bólem głowy.
W Wielkiej Brytanii, od momentu kiedy półtora roku temu zaczęły się zwolnienia, redukcje etatów i obcinanie pensji, Brytyjczycy nie mogą spokojnie w nocy spać. Coraz więcej osób narzeka na bezsenność, a pracowników banków i sektora finansowego ogarnęła epidemia bruksizmu.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, żestres i towarzyszące mu silne napięcie może prowadzić do uszkodzeń uzębienia.Tymczasem poziom stresu w pracy przekłada się na zgrzytanie zębami i nadmierne zaciskanie szczęk podczas snu. Na bruksizm cierpią często osoby na wysokich stanowiskach. Co ciekawe, choroba ta częściej dotyka kobiety, które mają bardziej miękkie zęby i szybciej jej ścierają. Dla wielu osób na początku bruksizm jest nie uświadomionym nawykiem. Często o swoich problemach cierpiący dowiadują się od kogoś z rodziny, kto zauważy, że podczas snu zgrzytają zębami.
Objawami bruksizmu jest uszkodzone szkliwo,"zjedzone" zęby i ból głowy.W zaawansowanych przypadkach bruksizm może powodować utratę zębów, doprowadzić do zniszczenia kości i dziąseł. Może być również przyczyną chorób stawów żuchwy.
Szkocki dentystaYann Maidment szacuje, że liczba pacjentów cierpiących na brukzizm w ciągu minionych 18 miesięcy wzrosła z 10 do 20 proc. Dentysta zauważył, że przypadłość ta najczęściej dotyczy osób pracujących w finansach, na wysokich stanowiskach i tych, których praca wymaga częstych podróży.
Brytyjscy lekarze z British Dental Health Foundation (BDHF) alarmują, aby problemu nie lekceważyć i w momencie, kiedy budzimy się z bólem głowy, szczęk i zauważymy, że szkliwo na zębach jest popękane należy od razu zgłosić się do dentysty.
Najskuteczniejszą metodą leczenia bruksizmu jest gumowa nakładka na zęby na czas snu. Nakładka jest wykonywana na zamówienie i jest nasuwana na górne zęby. Dzięki temu są one chronione przed tarciem o zęby dolne. Nakładka zapobiega dalszym skutkom brukzismu, ale nie leczy jego przyczyn.
W Polsce m.in. doktor Paweł Staszczyk specjalizuje się w metodzie "nadbudowywania" startych zębów. Zabieg polega na przemodelowaniu kształtu zęba za pomocą materiału kompozytowego. Dzięki nadbudowie kompozytowej można przywrócić dawny kształt zębów, poszerzyć je, wydłużyć, czy uwypuklić.
Źródło: abcZdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze