Jak uniknąć nocnej zgagi?
10. Połóż głowę na poduszce
Zgaga budzi cię w nocy? Kiedy śpisz na płasko, łatwiej jest kwasowi dostać się z żołądka do przełyku. Aby temu zapobiec, podkładaj dodatkową poduszkę, tak abyś podczas snu miał uniesioną głowę. Jeśli to nie wystarczy, spróbuj podnieść podgłówek łóżka o kilka centymetrów.
9. Jedz o wcześniejszej porze
Kiedy kładziesz się spać z pełnym żołądkiem, zwiększasz ryzyko, że podczas snu kwasy dostaną się do przełyku. Ostatni posiłek spożyj na 2-3 godziny przed pójściem spać, aby żołądek zdążył się opróżnić.
8. Unikaj czekolady i kawy
Zarówno czekolada, jak i kawa może u niektórych osób doprowadzić do pojawienia się zgagi. Dlatego unikaj ich przed snem. Podobnie podczas wieczornego posiłku wystrzegaj się owoców cytrusowych, cebuli oraz mocno przyprawionych i smażonych potraw.
7. Nie wykonuj ćwiczeń przed snem
Ćwiczenia fizyczne mogą spowodować zgagę. Zanim położysz się spać, nie jeźdź na rowerze i nie rób przysiadów. Najlepszy będzie wolny spacer, który pomoże szybciej opróżnić żołądek po kolacji.
6. Nie przejadaj się na kolację
Przejadanie się jest powszechną przyczyną zgagi. Lepiej jest jadać posiłki o mniejszej objętości, niż rzadsze, a w dużej ilości. Aby zmniejszyć porcje, możesz użyć mniejszych talerzy. Nie jedz do syta. Musi upłynąć trochę czasu, zanim mózg wyśle sygnał do żołądka, że jest najedzony. Taki nawyk pomoże ci zachować szczupłą sylwetkę i zapobiegnie zgadze podczas snu.
5. Uważaj na sygnały
Jeśli zgaga męczy cię więcej niż dwa razy w tygodniu, skontaktuj się z lekarzem. Może to być znak, że cierpisz na refluks, który może spowodować poważne problemy zdrowotne dla twojego przełyku, tzw. przełyk Barretta. Podobne objawy do zgagi daje zawał serca. Jeśli odczuwacz nagły ból i palenie w mostku, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
4. Prowadź dziennik
Nie jesteś pewien, które pokarmy wywołują zgagę? Zacznij prowadzić dziennik i notuj swoje obserwacje. Zapisuj, co jesz na kolację i sprawdzaj, po których pokarmach masz zgagę. Jeśli zgaga wystąpiła po określonym produkcie, unikaj go.
3. Żuj gumę
Badania wykazują, że żucie gumy bezcukrowej przez 30 minut po posiłku zmniejsza ryzyko zgagi. Żucie gumy powoduje zwiększenie wydzielania śliny, która pomaga spłukać kwas z przełyku.
2. Nie kucaj
Gdy wieczorem kładziesz dzieci do łóżka lub też wyciągasz pranie, często kucasz. U niektórych osób może to wywołać objawy zgagi, dlatego unikaj kucania, jeśli cierpisz na nocną zgagę.
1. Inhibitory pompy protonowej
Inhibitory pompy protonowej to leki, które zmniejszają wydzielanie kwasu w żołądku, tym samym łagodząc objawy zgagi. Pomagają również w gojeniu się ran spowodowanych kwasem w przełyku. Leki te są wydawane na receptę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze