Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży

10. Zgaga to częsty problem
Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych. Jednym z częstych problemów towarzyszących ciąży jest zgaga. Oto kilka porad, jak sobie z nią radzić.

9. Jedz sześć małych posiłków dziennieZamiast jeść duże porcje naraz, podziel je na mniejsze posiłki. Długie okresy bez jedzenia mogą również prowadzić do późniejszego spożywania zbyt dużych porcji i w związku z tym do zgagi. Nie jedz jedynie kwasowych lub tłustych potraw, tylko zamiast tego mieszaj różne grupy jedzenia. Przykładowo, po zjedzeniu jabłka zjedz też garść orzechów.
Zdjęcie autorstwa weimermarliese / CC BY

9. Jedz sześć małych posiłków dziennie
Zamiast jeść duże porcje naraz, podziel je na mniejsze posiłki. Długie okresy bez jedzenia mogą również prowadzić do późniejszego spożywania zbyt dużych porcji i w związku z tym do zgagi. Nie jedz jedynie kwasowych lub tłustych potraw, tylko zamiast tego mieszaj różne grupy jedzenia. Przykładowo, po zjedzeniu jabłka zjedz też garść orzechów.

8. Podczas żucia licz do 10
Wypróbuj tę sztuczkę – licz do 10, zanim połkniesz daną porcję jedzenia. Prawidłowe przeżuwanie jedzenia przed jego połknięciem wspomaga trawienie i zmniejsza prawdopodobieństwo zgagi.

7. Ogranicz jedzenie powodujące zgagęKofeina, owoce cytrusowe, ostre potrawy, tłuste jedzenie, śmieciowe jedzenie i przetwarzane mięso to wrogowie układu pokarmowego. Jeśli po ich spożyciu masz zgagę, unikaj ich.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

7. Ogranicz jedzenie powodujące zgagę
Kofeina, owoce cytrusowe, ostre potrawy, tłuste jedzenie, śmieciowe jedzenie i przetwarzane mięso to wrogowie układu pokarmowego. Jeśli po ich spożyciu masz zgagę, unikaj ich.

6. Słuchaj własnego ciała
Najlepsze sygnały wysyła sam organizm. Jeśli po spożyciu pewnej potrawy czujesz mdłości lub masz zgagę, lepiej unikać jej przynajmniej przez jakiś czas. Czasami kobiety mają zgagę o konkretnej porze dnia, np. w porze obiadu. W związku z tym spróbuj zjeść coś lekkostrawnego i pójść na krótki spacer. Do łóżka kładź się przynajmniej 3 godziny po ostatnim posiłku.

5. Pij wodę podczas posiłkuDobrze jest pić wodę razem z posiłkiem. Nie chcesz też napełnić żołądka płynem, przez co także możesz mieć kłopoty. Pij po prostu wodę małymi łyczkami podczas posiłku.
Zdjęcie autorstwa fill / CC BY

5. Pij wodę podczas posiłku
Dobrze jest pić wodę razem z posiłkiem. Nie chcesz też napełnić żołądka płynem, przez co także możesz mieć kłopoty. Pij po prostu wodę małymi łyczkami podczas posiłku.

4. Ćwiczenia
Staraj się przybierać na wadze stopniowo podczas ciąży i ćwicz po konsultacji z lekarzem. Ćwiczenia wspomogą organizm i pokonają zgagę.

3. Uważaj, jak śpiszUpewnij się, że górna część ciała jest lekko uniesiona, jeśli zjadłaś ciężkostrawny obiad, tak aby kwasy żołądkowe nie spowodowały zgagi.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

3. Uważaj, jak śpisz
Upewnij się, że górna część ciała jest lekko uniesiona, jeśli zjadłaś ciężkostrawny obiad, tak aby kwasy żołądkowe nie spowodowały zgagi.

2. Rzuć używkiRzuć palenie i alkohol w ciąży. Nie tylko pomaga to zniwelować objawy zgagi, ale również nie wpłynie negatywnie na przebieg ciąży i zdrowie dziecka.
Zdjęcie autorstwa geralt / CC BY

2. Rzuć używki
Rzuć palenie i alkohol w ciąży. Nie tylko pomaga to zniwelować objawy zgagi, ale również nie wpłynie negatywnie na przebieg ciąży i zdrowie dziecka.

1. Skonsultuj się z lekarzemGinekolog może przepisać bezpieczne leki, które zwalczają zgagę. Pamiętaj, aby nie brać żadnych leków podczas ciąży bez skonsultowania się z lekarzem.
Zdjęcie autorstwa frolicsomepl / CC BY

1. Skonsultuj się z lekarzem
Ginekolog może przepisać bezpieczne leki, które zwalczają zgagę. Pamiętaj, aby nie brać żadnych leków podczas ciąży bez skonsultowania się z lekarzem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Baby break dance Jak wybrać idealny leżaczek dla niemowlaka? Z nami skompletujesz dziecięcą wyprawkę! Ciąża mnoga Test inteligencji dla dzieci Gadżety dla Twojego dziecka Agresywni mężczyźni zarabiają więcej Skurcze Braxtona-Hicksa Staramy się o dziecko Rozwój psychiczny dziecka Alergia u maluszka Kontakt skóra do skóry po porodzie, czyli maluchy na brzuchy Poznaj prawdę na temat karmienia butelką