Zgaga w ciąży
BEATKA • dawno temuKobieta w ciąży musi zmierzyć się z różnymi dolegliwościami ciążowymi. Jedną z najczęstszych jest zgaga w ciąży. To nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku pojawia się już w pierwszych miesiącach. Poza pieczeniem, objawy zgagi to: ból w okolicy mostka, kwaśność w ustach, odbijanie treścią pokarmową, ból w klatce piersiowej. Objawy nasilają się w momencie, gdy kobieta przyjmuje pozycję leżącą lub schyla się. Zgadze często towarzyszą kaszel i chrypka.
Przyczyny zgagi w ciąży
Wszystkiemu winne są hormony. W pierwszym trymestrze ciąży w organizmie wytwarzane są duże ilości progesteronu i estrogenu. Za ich przyczyną mięśnie gładkie kontrolujące przewód pokarmowy wiotczeją i przestają sprawnie wypełniać swoją funkcję. Konsekwencją tego zjawiska jest powolne przesuwanie treści pokarmowych. Jedzenie dłużej zalega w przewodzie pokarmowym. Stąd bierze się niestrawność. Dzięki wolniejszym ruchom mięśni gładkich, z pokarmu pobieranych jest więcej substancji odżywczych. Wpływa to na stan zdrowia płodu, gdyż substancje odżywcze transportowane są z krwią przez łożysko do organizmu dziecka. Mimo nieprzyjemności odczuwanych przez kobietę, dla dziecka sytuacja taka jest korzystna.
Objawy zgagi są odczuwane, gdy dolny zwieracz przełyku, będący punktem granicznym między przełykiem a żołądkiem, nie działa poprawnie. Jedzenie, które trafia do żołądka jest atakowane silnymi kwasami żołądkowymi. Normalnie funkcjonujący zwieracz otwiera się podczas jedzenia, a po – zamyka. Osłabione, rozluźnione i zwiotczałe mięśnie nie zabezpieczają przed cofaniem się pokarmu. Dlatego też ta treść pokarmowa wraz z kwasami żołądkowymi wraca do przełyku i wywołuje podrażnienia.
U kobiet w ciąży dodatkowym czynnikiem wywołującym zgagę jest rosnące dziecko. Problemy ze zgagą dają o sobie silniej znać w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Rosnące dziecko rozpycha macicę, a ta uciska żołądek. Przyczynia się to do cofania treści pokarmowych i kwasów żołądkowych.
Leczenie zgagi
Jak się pozbyć zgagi? Zgaga nie jest niebezpieczna. Jednak jest dość uciążliwa. I z tego choćby powodu warto poznać sposoby na zgagę. Działania profilaktyczne to:
- jedz często, ale mało – pięć, sześć posiłków dziennie jest znacznie zdrowsze niż trzy obfite posiłki,
- wprowadź zdrowe przekąski – zamiast czekolady zjedz migdały, które mają dużo wapnia lub wypij szklankę ciepłego mleka,
- jedz trzy, cztery godziny przed snem,
- podczas posiłku siedź prosto, schylaj się jak najrzadziej,
- nie pij alkoholu i nie pal papierosów – nikotyna i alkohol w ciąży są zabronione,
- noś luźne ubrania – obcisłe ubrania mogą zwiększyć ból,
- zrezygnuj z picia kawy, mocnej herbaty i słodkich napojów gazowanych,
- ogranicz spożywanie ostrych przypraw,
- śpij na lewym boku z głową lekko uniesioną,
- kontroluj wagę – w ciąży można przytyć około 13–18 kilogramów.
Kobietom w ciąży odradza się przyjmowanie leków. Jeżeli jednak domowe sposoby na zgagę nie przynoszą efektów, warto skonsultować się z lekarzem. Niepokojące są też wymioty, zaparcia i gorączka towarzyszące zgadze. Preparaty farmakologiczne zneutralizują działanie soków żołądkowych i zlikwidują nadkwasotę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze