Zawroty głowy w ciąży
BEATKA • dawno temuW pierwszym trymestrze ciąży kobiecie dokuczają często dolegliwości ciążowe. Przyszła mama może odczuwać zawroty głowy i cierpieć na omdlenia. W pierwszych miesiącach ciąży dochodzi zazwyczaj do spadku ciśnienia tętniczego i to właśnie bywa przyczyną zawrotów głowy. Poza tym u kobiety w ciąży krew spływa w dolne obszary ciała i później ma problemy z powrotem, w związku z czym, podczas gwałtownej zmiany pozycji ciała, kobiecie może zakręcić się w głowie.
Przyczyny zawrotów głowy i omdleń
Ciąża to okres, w którym w organizmie kobiety zachodzi dużo zmian. Szczególnie dokuczliwe są pierwsze objawy ciąży. Poranne mdłości, wymioty, senność w ciąży, uczucie zmęczenia, zawroty głowy i omdlenia. Niektóre objawy ciąży utrzymują się do trzeciego trymestru. Zawroty głowy w pierwszym trymestrze ciąży są spowodowane niskim ciśnieniem krwi. Pod wpływem progesteronu ścianki naczyń krwionośnych rozluźniają się i to obniża ciśnienie. Zawroty głowy w ciąży to częsta przypadłość, która może doprowadzić do omdleń.
Drugi trymestr i trzeci trymestr ciąży to czas, w którym coraz bardziej powiększa się macica. Powiększony narząd może uciskać naczynia krwionośne. Krew nie odpływa z dolnej części ciała tak szybko jak wcześniej i podczas gwałtownej próby zmiany pozycji może dojść do zawrotu głowy. W czasie ciąży warto powoli się podnosić, dzięki czemu krew będzie mogła dotrzeć do mózgu.
Kobiety zmagające się z zawrotami głowy powinny zrobić badanie krwi. Niedobór cukru we krwi przyczynia się do powstania zawrotów. Zbyt małe ilości cukru pojawiają się przeważnie około godzin popołudniowych. Żelazo w ciąży również ma olbrzymie znaczenie. Niedobory żelaza wywołują senność, a co za tym idzie, również zawroty głowy.
Sposoby na zawroty głowy
Czy kobieta w ciąży musi bezwolnie poddawać się męczącym ją dolegliwościom? Niekoniecznie. Leki w ciąży nie są polecane, istnieją jednak inne sposoby na omdlenia i zawroty głowy. Jeżeli czujesz, że właśnie kręci ci się w głowie, usiądź i się uspokój. Unikniesz w ten sposób upadku i jego konsekwencji.
Żeby przeciwdziałać zawrotom głowy, wykonuj spokojne ruchy – zwłaszcza podczas zmieniania pozycji ciała. Gdy wstajesz z łóżka, zamiast od razu zrywać się na równe nogi, powoli usiądź, dopiero później się podnieś. Jeżeli odczuwasz zawroty głowy podczas kładzenia się, przekręć się na lewą stronę. Dzięki temu zwiększy się krwiobieg i do mózgu zostanie dostarczone więcej tlenu.
Zawroty głowy mogą pojawić się na skutek zmęczenia lub w wyniku głodu. Kobieta w ciąży nie powinna pomijać żadnego posiłku. Jeżeli z jakiegoś powodu nie będzie mogła zjeść obiadu, powinna mieć pod ręką zdrową przekąskę. Jedzenie wyrówna poziom cukru we krwi. Równie ważne jak jedzenie jest picie wody. Odwodnienie organizmu może objawić się zawrotami głowy. Kobieta w ciąży powinna codziennie wypijać minimum 2 litry wody, a w upalne dni jeszcze więcej. Ćwiczenia w ciąży nie tylko pozwalają zachować sylwetkę, ale też dotleniają organizm. Przyszła mama powinna codziennie spacerować. Warto wietrzyć mieszkanie, a zimą używać nawilżaczy powietrza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze