Sprawdź, jak zagospodarować wolny czas twojego dziecka bez telewizji

10. Papierowe samochody
Zamiast gromadzić zabawki, które już zdążyły się dziecku znudzić, pokaż mu, jak stworzyć kolorowe autka przy pomocy rolek po papierze toaletowym. Rolki należy pomalować farbami, a po wyschnięciu przy pomocy pinezek przyczepić kółka wycięte z tektury. Następnie wystarczy wyciąć prostokątny otwór na szczycie samochodziku i pozwolić maluchowi dowolnie udekorować auto – to świetny pomysł na wielogodzinną rozrywkę.

9. Budowa fortuDo zabawy wystarczy kilka prześcieradeł lub koców oraz odrobina wyobraźni. Rozpościerając je nad stołem i krzesłami, dziecko stworzy fort, służący jako miejsce zabaw i spotkań z przyjaciółmi.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

9. Budowa fortu
Do zabawy wystarczy kilka prześcieradeł lub koców oraz odrobina wyobraźni. Rozpościerając je nad stołem i krzesłami, dziecko stworzy fort, służący jako miejsce zabaw i spotkań z przyjaciółmi.

8. Reorganizacja pokoju
Poproś dziecko o reorganizację jego własnej sypialni. Nie chodzi oczywiście o przestawianie mebli, a poukładanie na nowo zabawek i innych posiadanych przedmiotów na półkach i w szafkach. Zadanie to jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym – sprzątanie w formie zabawy przemawia do dziecka skuteczniej niż obowiązki domowe.

7. Malowanie palcamiJest to wspaniała zabawa dla dziecka, która niestety w wielu przypadkach kończy się odciskami dłoni na ścianach. Tymczasem wystarczy umieścić odrobinę farby w różnych kolorach wewnątrz szczelnie zamkniętej torebki foliowej. Obrazek dziecko stworzy, przesuwając palcem po folii.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

7. Malowanie palcami
Jest to wspaniała zabawa dla dziecka, która niestety w wielu przypadkach kończy się odciskami dłoni na ścianach. Tymczasem wystarczy umieścić odrobinę farby w różnych kolorach wewnątrz szczelnie zamkniętej torebki foliowej. Obrazek dziecko stworzy, przesuwając palcem po folii.

6. Pisanie opowiadańWyposaż dziecko w zeszyt lub zszyty zestaw kartek, a także w mazaki, kredki, długopisy i inne akcesoria potrzebne do stworzenia własnego arcydzieła. Poleć, aby napisało ono historię na temat ulubionej postaci z bajki czy komiksowego bohatera. Może zadedykować „książkę” przyjacielowi lub innej bliskiej osobie.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

6. Pisanie opowiadań
Wyposaż dziecko w zeszyt lub zszyty zestaw kartek, a także w mazaki, kredki, długopisy i inne akcesoria potrzebne do stworzenia własnego arcydzieła. Poleć, aby napisało ono historię na temat ulubionej postaci z bajki czy komiksowego bohatera. Może zadedykować „książkę” przyjacielowi lub innej bliskiej osobie.

5. Rozmowa przez Skype’aDziadkowie na pewno chętnie porozmawiają z wnukiem, który będzie miał okazję pochwalić się im swoimi rysunkami, nowymi ubraniami czy zwierzątkiem domowym. Jest to zupełnie darmowa i wygodna forma kontaktu, która na pewno przypadnie do gustu twojemu dziecku.
Zdjęcie dzieci / Shutterstock

5. Rozmowa przez Skype’a
Dziadkowie na pewno chętnie porozmawiają z wnukiem, który będzie miał okazję pochwalić się im swoimi rysunkami, nowymi ubraniami czy zwierzątkiem domowym. Jest to zupełnie darmowa i wygodna forma kontaktu, która na pewno przypadnie do gustu twojemu dziecku.

4. Słuchanie audiobookówDzieci uwielbiają ciekawe historie, więc w sytuacjach, gdy nie możesz opowiedzieć ich lub przeczytać potomkowi samodzielnie, włącz jeden z audiobooków. W ten sposób dziecko nie będzie się nudzić, a ty spokojnie zajmiesz się własnymi obowiązkami.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

4. Słuchanie audiobooków
Dzieci uwielbiają ciekawe historie, więc w sytuacjach, gdy nie możesz opowiedzieć ich lub przeczytać potomkowi samodzielnie, włącz jeden z audiobooków. W ten sposób dziecko nie będzie się nudzić, a ty spokojnie zajmiesz się własnymi obowiązkami.

3. Tworzenie kolażu
Masz czasopisma, z których już nie korzystasz? Wręcz je dziecku i pozwól powycinać zdjęcia, które mu się podobają. Przy ich pomocy stworzyć może kolaż na konkretny temat, taki jak „lato” czy „zwierzęta”.

2. Dobieranie skarpetekKto powiedział, że dziecko nie może pomóc ci w sprzątaniu i przy okazji świetnie się bawić. Wysyp kosz ze świeżym praniem na dywan i poproś malucha o dobranie skarpet w pary. Jest to świetna rozrywka w szczególności dla najmłodszych pociech, które niedawno nauczyły się rozróżniać kolory.
Zdjęcie skarpetek / Shutterstock

2. Dobieranie skarpetek
Kto powiedział, że dziecko nie może pomóc ci w sprzątaniu i przy okazji świetnie się bawić. Wysyp kosz ze świeżym praniem na dywan i poproś malucha o dobranie skarpet w pary. Jest to świetna rozrywka w szczególności dla najmłodszych pociech, które niedawno nauczyły się rozróżniać kolory.

1. Układanie książekZaproponuj dziecku porządki w domowej kolekcji książek. Poproś, aby ułożyło je na półkach w konkretnym porządku – na przykład według koloru, wielkości czy tematyki. Być może w trakcie zadania znajdzie pozycję, którą kiedyś uwielbiało i ponownie zagłębi się w lekturę.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

1. Układanie książek
Zaproponuj dziecku porządki w domowej kolekcji książek. Poproś, aby ułożyło je na półkach w konkretnym porządku – na przykład według koloru, wielkości czy tematyki. Być może w trakcie zadania znajdzie pozycję, którą kiedyś uwielbiało i ponownie zagłębi się w lekturę.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Choroby skóry w ciąży Poród rodzinny Matura z angielskiego – jak radzić sobie z tekstem czytanym? Edukacja na urlopie macierzyńskim Prezent na święta – co podarować członkom rodziny i innym bliskim osobom?MATERIAŁ SPONSOROWANY 51. stan? Pępkowe Urodziłaś dziecko? Chroń się przed rakiem! Phrasal verbs: Crime Ile śpi niemowlę? Mania odchudzania u trzylatek Różyczka w ciąży – jak groźna jest dla płodu?

Popularne w tym tygodniu:

O czym pamiętać, dobierając piżamę damską? Kilka wskazówekMATERIAŁ SPONSOROWANY