Upławy w ciąży
BEATKA • dawno temuDolegliwości w ciąży zazwyczaj niepokoją przyszłe mamy. Kobiety z uwagą przypatrują się swojemu ciału, które się zmienia. Czy upławy w ciąży są niebezpieczne? Warto odróżnić upławy od normalnego śluzu. Śluz jest bezbarwny (lub biały) i bezzapachowy. Jego zadaniem jest nawilżenie pochwy i zmniejszenie tarcia podczas stosunku. Upławy z kolei, to wydzielina o charakterystycznym kolorze i zapachu. Ich pojawienie się świadczyć może o istniejącej infekcji, szczególnie groźnej w ciąży.
Wydzielina z pochwy
Konsystencja i kolor śluzu, który wydobywa się z pochwy, są zależne od tego, w którym momencie cyklu menstruacyjnego znajduje się kobieta. Wydzielina z pochwy może być przeźroczysta lub biała, lepka i gęsta lub mętna. W okresie płodności śluz jest gęsty i lepki, i jest go znacznie więcej niż podczas dni bezpłodnych. Brak śluzu powoduje suchość pochwy. Do zaniku śluzu dochodzi w okresie menopauzy. W tym czasie istnieje duże ryzyko zakażeń i infekcji pochwy.
W okresie ciąży śluz jest nadal wydzielany. Wydzielina stanowi barierę ochronną, chroni drogi rodne przed wnikaniem przez nie drobnoustrojów i bakterii. Infekcje w ciąży stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla dziecka. W czasie ciąży gruczoły wytwarzają więcej śluzu. Dzieje się tak na skutek zmian zachodzących w ciele przyszłej mamy, choćby w wyniku silniejszego ukrwienia tkanek.
Wydzielina w ciąży jest bardzo obfita, przeważnie biała lub lekko żółta, bezwonna lub o delikatnym zapachu. W macicy tworzy się czop śluzowy, który wypływa z niej kilka dni przed porodem. Pomaga mu w tym powolne rozwieranie szyjki macicy. Ponieważ w szyjce może dojść do niewielkich pęknięć naczyń krwionośnych, czop śluzowy może mieć różowy kolor. Jest to całkowicie naturalne i nie powinno stanowić powodu do niepokoju.
Wydzielina a upławy
W trakcie ciąży kobieta powinna o siebie dbać w szczególny sposób. Jakiekolwiek odstępstwa od normy mogą świadczyć o zagrożeniu ciąży. Zmiany w konsystencji, kolorze i zapachu śluzu mają olbrzymie znaczenie. Kolor brązowy, różowy, żółto-zielony, konsystencja grudkowata, świąd i zaczerwienienie narządów płciowych są niepokojącymi objawami, które należy bezzwłocznie zgłosić lekarzowi prowadzącemu ciążę. Powyższe zmiany mogą świadczyć o istnieniu grzybicy pochwy, rzęsistkowicy, waginozy bakteryjnej.
Upławy w ciąży nie zawsze jednak niosą za sobą zagrożenie. Plamienia w ciąży i upławy mogą wynikać z zaniedbań w zakresie higieny osobistej. Żeby się o tym przekonać, należy skonsultować się z lekarzem. Ginekolog wykluczy ryzyko powikłań lub zaburzeń rozwoju dziecka. Upławy w pierwszych trzech miesiącach ciąży pojawiają się w wyniku zbyt małej ilości pewnych hormonów i pod wpływem zaburzeń hormonalnych. Oprócz tego jednak niosą za sobą ryzyko niewłaściwej implantacji zarodka lub zdradzają ryzyko poronienia. W drugim trymestrze ciąży upławy mogą pojawić się na skutek przeciążenia fizycznego. Towarzyszą im lekkie skurcze w dole brzucha i niewielki ból brzucha. W ostatnim trymestrze ciąży o dużym niebezpieczeństwie świadczy krwawienie w ciąży.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze