Łożysko w ciąży
BEATKA • dawno temuŁożysko zapewnia dziecku oddychanie i odżywianie, gdy maluch jeszcze znajduje się w brzuchu mamy. Poza tym ochrania malucha przed infekcjami. Łożysko nie chroni dziecka przed alkoholem, nikotyną i niektórymi wirusami. Jeżeli pojawi się łożysko przodujące w ciąży lub przedwczesne odklejenie łożyska, konieczna będzie pomoc lekarza.
Rozwój łożyska w ciąży
Łożysko jest w pełni ukształtowane około 4 miesiąca ciąży. Z wyglądu przypomina płat wątroby. W łożysku znajdują się naczynia krwionośne matki i dziecka. W momencie porodu łożysko ma zazwyczaj około 20 cm średnicy, a jego waga wynosi około 1 kg. Od brzucha dziecka do łożyska biegnie pępowina. Długość pępowiny wynosi średnio 60 cm. W pępowinie znajduje się jedna żyła, przez którą transportowane są do organizmu malucha tlen i substancje odżywcze. Oprócz tego, w pępowinie mieszczą się dwie tętnice, które umożliwiają odprowadzenie z organizmu dwutlenku węgla i produktów przemiany materii.
U bliźniąt może wystąpić sytuacja, że będą one miały jedno łożysko, każde z dzieci będzie jednak miało swoją pępowinę, która będzie ich łączyła z łożyskiem. Każde łożysko jest inne, choć z pozoru mogą być podobne. Jeżeli łożysko jest większe, dziecko prawdopodobnie będzie miało większe rozmiary. Mniejsze łożysko może oznaczać, że i dziecko będzie mniejsze. Kobiety palące papierosy w ciąży mogą doprowadzić do sytuacji, w której łożysko będzie tak małe, że nie będzie w stanie odżywić odpowiednio dziecka – w takim przypadku rozwój dziecka jest dużo wolniejszy. Powodem zbyt małego łożyska może być nadciśnienie w ciąży. Z kolei powiększenie łożyska wywołują: cukrzyca ciężarnych, infekcje wirusowe, konflikt serologiczny. Łożysko ochrania płód przed większością zagrożeń, nie może jednak obronić malucha przed alkoholem, nikotyną, toksoplazmozą, niektórymi wirusami.
Kłopoty z łożyskiem
- Łożysko przodujące
O łożysku przodującym możemy mówić wówczas, gdy łożysko lokalizuje się w dolnej części macicy i w ten sposób zakrywa jej ujście wewnętrzne. Łożysko przodujące może wywołać krwawienia w ciąży oraz doprowadzić do konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Bardzo często zdarza się, że około 16 tygodnia ciąży łożysko jest nieco obniżone. Jednak z czasem wraca ono na poprawne miejsce. Jeżeli jednak wynik badania USG w ciąży około 32 tygodnia nadal pokaże nisko umiejscowione łożysko, wówczas prawdopodobnie jest to łożysko przodujące. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej u kobiet, które przeszły operację macicy oraz u kobiet, które dokonały aborcji. Kobiety z łożyskiem przodującym powinny unikać forsownych sportów, współżycia, przemęczania się. Zalecany jest odpoczynek.
- Przedwczesne odklejenie łożyska
Niekiedy łożysko zaczyna zbyt wcześnie odklejać się od ścianki macicy. Wówczas kobieta odczuwa gwałtowny ból, któremu może towarzyszyć krwawienie. Ponieważ odklejenie łożyska jest groźne dla zdrowia i życia matki i dziecka, jeżeli wystąpią powyższe objawy, należy koniecznie udać się do lekarza. Niezbyt nasilone objawy mogą oznaczać lekkie odklejenie łożyska, wówczas wystarczy kilka dni leżenia w łóżku. Jeżeli jednak problem jest poważny, wówczas konieczne będzie leżenie w łóżku do końca ciąży. Niekiedy niemożliwe jest przeprowadzenie porodu naturalnego i konieczne jest cesarskie cięcie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze