Naturalne Planowanie Rodziny - jeśli staracie się o dziecko
KIRA • dawno temuNaturalne Planowanie Rodziny kojarzy nam się zwykle z tak zwanym "kalendarzykiem małżeńskim", zwanym też złośliwie "watykańską ruletką". I faktycznie, wykorzystywanie NPR w celu podobnym do antykoncepcji jest dość ryzykowne jeżeli faktycznie nie chcemy mieć dzieci, na zmiany w cyklu może bowiem wpływać wiele rozmaitych czynników.
NPR może się jednak bardzo przydać, kiedy dzieci mieć planujemy.
Wbrew pozorom, poczęcie dziecka wcale nie jest tak proste z biologicznego punktu widzenia. Komórka jajowa kobiety jest zdolna do zapłodnienia tylko przez kilkadziesiąt godzin w całym cyklu miesięcznym. Plemniki nie tylko muszą w ten moment trafić, ale jeszcze być zdolne do zapłodnienia. Jakby tego było mało, zapłodnione jajeczko niekoniecznie zagnieździ się w macicy — czasami z powodu zaburzeń cyklu menstruacyjnego ma na to po prostu zbyt mało czasu i zostaje wydalone razem z krwawieniem miesiączkowym.
Do czego może nam się przydać NPR?
Wszystkie naturalne metody planowania rodziny opierają się o bardzo dogłębne poznanie przez kobietę swojego cyklu miesięcznego. Musi ona dokładnie wiedzieć, kiedy występuje owulacja i jakie sygnały płynące z organizmu świadczą o jej bliskości. A to właśnie przecież o owulację nam chodzi, kiedy staramy się zostać rodzicami.
Naturalne metody planowania rodziny mogą nam się więc przydać do wyznaczenia najbardziej optymalnego momentu współżycia — tak, aby szansa na zapłodnienie była jak największa.
Ale nie tylko.
Kiedy od dluższego czasu próbujemy zostać rodzicami i nic nam z tego nie wychodzi, zaczynamy się bardzo stresować. Nie wiemy przecież co się dzieje i martwimy się, że w ogóle możemy nie mieć nigdy dziecka.
Tymczasem niektóre nieprawidłowości cyklu, utrudniające zajście w ciążę, można wychwycić właśnie poprzez obserwację poszczególnych objawów płodności:
- zmiany temperatury ciała w czasie cyklu
- zmiany lepkości i konsystencji śluzu zamykającego szyjkę macicy
- długość trwania drugiej fazy cyklu
- zmiany położenia i otwarcia szyjki macicy
Kiedy wiemy dokładnie, co jest nie tak, naszemu ginekologowi łatwiej będzie ustalić źródło problemu, a co za tym idzie — zastosować odpowiednią terapię. I to bez długich i kosztownych badań "w ciemno". Warto więc poświęcić trochę czasu na to, aby poznać dobrze swój cykl.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze