Nauka przewijania dla początkujących mam i tatusiów!
ISABELLE • dawno temu • 1 komentarzTo wspaniale, że przyszÅ‚o na Å›wiat twoje pierwsze dziecko! Åšliczne, malutkie rÄ…czki, maleÅ„ka główka, cudowne nóżki. Ale wraz z dzieckiem pojawiajÄ… siÄ™ także pierwsze, dotÄ…d nieznane obowiÄ…zki. A przynajmniej nie praktykowane. KÄ…piele, karmienie i… przewijanie malucha! Choć na poczÄ…tku nie czujesz siÄ™ pewnie, zmieniajÄ…c pieluchÄ™, w koÅ„cu nabierzesz wprawy. Należy pamiÄ™tać, że w pierwszych miesiÄ…cach życia maluszka pieluchÄ™ trzeba zmieniać przynajmniej parÄ™ razy dziennie, a w przypadku noworodka liczba zużytych pieluch siÄ™ga nawet kilkunastu! Warto zatem wyrobić sobie pewien schemat.
Przygotowanie do zmiany pieluchy i podstawy przewijania
Świeżo upieczeni rodzice będą musieli przywyknąć do częstego zmieniania pieluch dziecka, dlatego nie obejdzie się bez kącika do przewijania. Zapewnia on nie tylko bezpieczeństwo i wygodę malucha, ale i pomaga uniknąć bólu kręgosłupa, spowodowanego nieustannym schylaniem się do dziecka. Wystarczy, że przewijak ulokowany zostanie na odpowiedniej wysokości. W większych mieszkaniach wspaniale sprawdza się komoda wyposażona w przewijak, czyli tzw. kombajn. Jeżeli jednak nie dysponujesz tak dużą przestrzenią, możesz z powodzeniem wykorzystać przewijak mocowany na łóżeczku dziecka. Chłodny, ceratowy materacyk najlepiej wyściełać ręcznikiem oraz pieluchą z tetry lub flaneli – w ten sposób zapewnimy niemowlęciu komfort podczas przewijania.
W pobliżu przewijaka warto umieścić pieluchy na zmianę, miseczkę z wodą, chusteczki nawilżone lub waciki do przemywania skóry dziecka, a także krem na odparzenia, czyli wszelkie najpotrzebniejsze akcesoria do przewijania. Ponadto, najlepiej umieścić przewijak jak najbliżej szafki z dziecięcymi ubrankami. Gdy kącik jest gotowy, czas na naukę zmiany pieluchy u noworodka!
Połóż dziecko na przewijaku, zdejmij mu śpioszki, rozepnij body i podwiń wysoko pod paszki. Rozepnij pieluszkę, delikatnie wyjmij ją spod dziecięcej pupy. Nie unoś wysoko nóżek dziecka do góry przy tej czynności, aby nie uszkodzić bioderek. Lepiej obróć maluszka na boczek i dopiero wtedy wyciągnąć pieluszkę. Zmiana pieluchy nieco tylko różni się w zależności od płci dziecka, dlatego zrobimy takie rozróżnienie, abyś była pewna, że wszystko idzie, jak należy.
Zmiana pieluchy u dziewczynki i u chłopca
Zaczniemy od dziewczynek. Gdy pozbyłaś się już brudnej pieluszki, zacznij toaletę małej dziewczynki. Umyj jej wargi sromowe chusteczkami higienicznymi lub wodą z mydełkiem dla dzieci. Dokładnie przetrzyj wszystkie zakamarki i fałdki skóry. Wytrzyj też chusteczką skórę w okolicach krocza. Zawsze zachowuj kierunek od przodu do tyłu, aby uniknąć zakażenia. Następnie osusz lekko skórę, nie pomijając fałdków, tetrową pieluszką. Posmaruj kremem. Możesz też poczekać kilka minut przed tą czynnością, by dać skórze pooddychać. Teraz z kolei podłóż pod pupę małej świeżą pieluszkę. Unieś pupkę, podkładając pod nią swoją dłoń (nigdy nie podnoś za nóżki!) i wsuń rozwiniętą pieluchę. Wygładź ją tak, by nie krępowała ruchów dziecka i nie obcierała nóżek. Zapnij ściągacze i załóż czyste ubranko.
Jeśli chodzi o chłopca, to zaczynamy podobnie jak u dziewczynki, to jest od dokładnego przemycia wszystkich zanieczyszczeń nawilżanymi chusteczkami. Pamiętaj o wszystkich zagłębieniach i fałdkach, ale nie odciągaj napletka maluszka. Następnie osusz skórę pieluszką tetrową i posmaruj kremem. Gdyby skóra na pupie była zaczerwieniona lub podrażniona, pozwól jej przez kilka minut się przewietrzyć – to ułatwi gojenie. Teraz pora na nową pieluszkę. Podtrzymując dłonią pośladki malca, wsuń tylną część pieluchy i wymodeluj ją tak, by nie krępowała ruchów dziecka. Pamiętaj, żeby siusiaczek był ułożony w dół. Inaczej synek przemoczy ubranie. Zapnij pieluszkę, nie zaciskając przylepców zbyt mocno, by nie krępować ruchów maluszka. Ubierz go w śpioszki.
Prawda, że to nic trudnego? A ile radości z suchej pieluszki! Ważne jest jeszcze jedno – może na początku będziesz nieco zestresowana, bo dziecko płacze, ma mokro, a tobie trzęsą się ręce. Spokojnie, jeśli małe płakało przez ostatnie 5 minut, to może i przez następną minutę. Ty się uspokój, mów do dzidziusia i uśmiechaj się do niego. Zobaczysz, że im będzie starsze, tym będzie bardziej przyzwyczajone do pieluchy.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze