Od czego zależy płeć dziecka?
BEATKA • dawno temuPłeć dziecka to przeważnie sprawa drugorzędna. Najważniejszy dla przyszłych rodziców jest prawidłowy przebieg ciąży i odpowiedni rozwój dziecka. Niemniej jednak, większość rodziców jest ciekawa, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. Są też tacy, którzy pragną mieć wpływ na płeć dziecka. Nie ma stuprocentowej metody na zaplanowanie płci malucha. Istnieją za to pewne sposoby, dzięki którym szanse na wymarzoną dziewczynkę lub wymarzonego chłopczyka wzrosną powyżej 50%. Jak zaplanować płeć dziecka?
Co ma wpływ na płeć dziecka?
O ile większość rodziców zarzeka się, że płeć dziecka nie ma dla nich znaczenia, o tyle niektórzy nieśmiało przyznają, że wymarzyli sobie chłopca lub dziewczynkę. Planowanie płci dziecka to niepewne działanie. Wszystko zależy od natury i genetyki.
O płci dziecka decydują chromosomy. Chromosom X znajduje się zawsze w komórce jajowej kobiety. Plemniki z kolei mogą mieć chromosomy X lub Y. Jeżeli do komórki jajowej dotrze jako pierwszy plemnik z chromosomem X, wówczas poczęte dziecko będzie miało płeć żeńską. Jeżeli zaś do komórki jajowej jako pierwszy przyłączy się plemnik z chromosomem Y, wówczas dziecko będzie miało płeć męską.
Ponieważ człowiek pragnie mieć kontrolę nad wszystkim, również nad płcią dziecka, naukowcy opracowali kilka metod planowania płci, dzięki którym można zwiększyć szanse na wymarzoną płeć dziecka. Oczywiście, żadna z tych metod nie daje stuprocentowej gwarancji, a jedynie zwiększa szanse o kilka procent.
Metody planowania płci
- Metoda dietetyczna
Metoda dietetyczna jest stosunkowo prosta. I tak jak inne proste rzeczy, jest mało skuteczna. Jest to najsłabsza metoda spośród innych. Metoda dietetyczna opiera się na przekonaniu, że dieta przed ciążą zarówno kobiety, jak i mężczyzny wpływa na płeć przyszłego dziecka. Dieta, w której dominują słodycze jest sposobem na dziewczynkę, z kolei spożywanie słonych pokarmów wpływa na powstanie chłopca. Żeby dieta mogła zadziałać, należy zmienić swój jadłospis na około 6 tygodni przed planowanym zapłodnieniem. Jeżeli pragniesz mieć córeczkę, jedz więcej nabiału, zwłaszcza jogurtów, słodkich serów, mleka, kakao. Oprócz tego włącz do diety jaja, ryż, potrawy z mąki, cebulę, fasolę, paprykę, marchewkę, bakalie (migdały, suszone figi, niesolone orzechy). Dieta na dziewczynkę powinna być słodka i pozbawiona soli. Dieta na chłopca to głównie mięso, słone wędliny, ryby, makarony, pomidory, ziemniaki, białe pieczywo, banany, daktyle, pestki słonecznika, kawa i napoje typu cola. Niewskazane są mleko, ciasta, słodycze.
- Metoda Shettlesa
Metoda Shettlesa wykorzystuje różnorodność plemników. Plemniki męskie Y różnią się od plemników żeńskich X. Plemniki Y są zwinniejsze, mniejsze i szybsze. Z kolei plemniki X są odporne na kwaśne środowisko i dłużej żyją, są większe i wolniej się przemieszczają. Według tej metody, stosunek płciowy powinien odbyć się w takim dniu cyklu, w którym dane plemniki będą miały większą szansę na dotarcie do komórki jajowej. Komórka jajowa „żyje” jedynie przez jeden dzień. Żeby plemnik Y mógł dotrzeć jako pierwszy do komórki jajowej, należy współżyć jak najbliżej owulacji. Stosunek odbyty 2–3 dni przed owulacją daje większe szanse na dziewczynkę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze