Metoda objawowo-termiczna
BEATKA • dawno temuNaturalne sposoby planowania rodziny polegają na uważnej i regularnej obserwacji organizmu kobiety. Dzięki obserwacji śluzu, pomiarom temperatury i wiedzy na temat cyklu owulacyjnego można obliczyć dni płodne i dni niepłodne w cyklu. Metoda objawowo-termiczna wykazuje się dużą skutecznością i dokładnością. Rodzaje metod objawowo-termicznych: metoda Rotzera, metoda Kippleyów, metoda angielska, metoda Kramarek.
Rodzaje metod objawowo-termicznych
Metody objawowo-termiczne polegają na obserwacji konsystencji i koloru śluzu, pomiarach temperatury ciała i badaniu szyjki macicy. Dzięki regularnym obserwacjom kobieta może dowiedzieć się, w którym dniu cyklu się znajduje. Metoda angielska to inaczej metoda podwójnego sprawdzania lub też podwójnej kontroli. Dzięki niej można wyznaczyć początek i koniec dni płodnych w cyklu kobiety. Opiera się ona na codziennym mierzeniu temperatury ciała oraz obserwacji śluzu szyjkowego. Metoda Rotzera to metoda niemiecka – jest rozbudowaną wersją metody angielskiej. Metoda Kippleyów to metoda amerykańska, a metoda Kramarek to metoda polska.
Powyższe sposoby różnią się metodą prowadzenia kart służących do obserwacji cyklu. Dni niepłodne po okresie płodności wypadają trzeciego dnia fazy podwyższonej temperatury mierzonej po dniu szczytu objawu śluzu. Trzeci pomiar temperatury powinien dać wynik o 0,2 stopnia Celsjusza wyższy od najwyższej podstawowej temperatury ciała podczas sześciu dni poprzedzających.
Metody objawowo-termiczne są to naturalne metody planowania rodziny. Nie można mówić tu o antykoncepcji naturalnej. Antykoncepcja nie dopuszcza do zapłodnienia po stosunku. Tymczasem metody planowania rodziny to świadomie podjęte współżycie. Naturalne planowanie rodziny jest zupełnie bezpieczne dla kobiety. Wymaga jednak dużo samozaparcia i systematyczności.
Naturalne planowanie rodziny nie tylko chroni przed poczęciem, ale też zwiększa szansę na zajście w ciążę. Dzięki obliczaniu dni płodnych i bezpłodnych kobiety mogą rozpoznać swój szczyt płodności. Zwiększa to szanse na poczęcie.
Wady i zalety stosowania metod objawowo-termicznych
Zalety stosowania metody objawowo-termicznej:
- większa szansa zajścia w ciążę,
- niedopuszczenie do zapłodnienia,
- brak skutków ubocznych (w odróżnieniu od antykoncepcji hormonalnej lub chemicznej, tj. kremy plemnikobójcze),
- większa wiedza na temat płodności i funkcjonowania kobiecego organizmu,
- współpraca z mężem lub partnerem,
- niezależność od środków i procedur medycznych,
- nie wymaga wykształcenia medycznego,
- nie jest konieczna pomoc medycznego personelu.
Wady naturalnego planowania rodziny:
- ryzyko pomyłki i długi czas nauki,
- nauka od osób wykwalifikowanych (trzeba znaleźć wykwalifikowanego pracownika),
- brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową,
- konieczność współpracowania i zaangażowania obojga partnerów,
- trudności w określeniu owulacji, jeżeli ta przebiega bezobjawowo,
- duży margines błędu w sytuacjach długotrwałego stresu, choroby, zmiany warunków klimatycznych, przemęczenia, spożywania alkoholu,
- konieczność podporządkowania się regułom naturalnego planowania rodziny,
- obowiązek systematycznego wykonywania pomiarów.
Naturalne planowanie rodziny nie wzbudza żadnych kontrowersji moralnych. Stosowanie tabletek hormonalnych lub antykoncepcji mechanicznej(prezerwatywy męskie i prezerwatywy damskie) wzbudza dylematy natury moralnej i jest niezgodne z zasadami wiary katolickiej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze