Buty. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie
JADWIGA OLCZAK • dawno temuW trosce o zdrowie i ładny wygląd swoich stóp powinnyśmy dobrze dobierać obuwie, w którym dziennie spędzamy około 10 godzin. Nasze stopy złożone są z ponad 7 000 zakończeń nerwowych oraz 26 stawów, dlatego nie bez znaczenia jest to, co na nie zakładamy. Jakie buty są najodpowiedniejsze i jakich zasad należy przestrzegać, aby zapewnić im odpowiedni komfort?
Obuwie ma niebagatelny wpływ na utrzymanie właściwej higieny stóp. Buty na wysokim obcasie oraz ze zwężanymi w szpic noskami powodują halluksy. Nadmierny nacisk na przednią część stopy może przyczyniać się do deformacji stawu, co wiąże się z bólem podczas chodzenia. Nie oznacza to wcale konieczności całkowitej rezygnacji z uwielbianych przez niektóre panie obcasów, a jedynie ograniczenie zakładania ich. Nie może to być ani zbyt często, ani zbyt długo.
Na co dzień musimy wybierać buty, które przede wszystkim nie uciskają stopy. Warto pamiętać, że powinny one mieć odpowiednio wyprofilowany kształt. Sprawą oczywistą pozostaje chyba informacja o właściwym rozmiarze. Gdy obuwie jest dobrze dobrane, uniknąć można problemu wrastających paznokci oraz odcisków. Decydując się na buty na płaskiej podeszwie, chronimy stopy przed ostrogą piętową. Aby zapobiec zrogowaceniu naskórka, obuwie powinno swobodnie przylegać do stopy, zapewniając przestrzeń między skórą a wewnętrzną stroną buta. Wpływ na hamowanie krążenia mają często skarpety ze złymi ściągaczami.
W przypadku stóp ogromne znaczenie ma właściwa wentylacja. Nie ma problemu latem, gdy buty są tylko delikatnie zabudowane. Jesienią i zimą warto więc zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane.
— Najlepszym rozwiązaniem pozostaje tu skóra naturalna. Umożliwia ona efektywną wymianę powietrza, wchłania wilgoć, przez co wyklucza nadmierną potliwość. Ma także tę przewagę, że najlepiej dopasowuje się do stopy noszącego. – mówi Marta Rondoś, reprezentująca markę Lesta.
Nawet skórzane, ale zbyt ciasne obuwie może utrudniać wentylację, co wiąże się z większą skłonnością stopy do wydzielania potu. Każde buty potrzebują 24- godzinnej przerwy po całodziennym noszeniu, dlatego warto mieć drugą zapasową parę.
Elastyczność i ukrwienie stóp poprawia masaż, który wykonany raz na kilka dni zapewnia zdrowie i dobre samopoczucie. Pozwala on utrzymać w normie prawidłowe ułożenie kości oraz ruchomość stawów. Innym korzystnym rozwiązaniem jest gimnastyka stóp polegająca na kilkakrotnym w ciągu dnia unoszeniu nogi i wykonaniu kilku okrężnych ruchów stopą. Można poruszać też trochę palcami oraz stanąć na piętach. Przyjemnie i odprężająco działa także chodzenie boso po trawie czy piasku.
Zadbać o stopy możemy także poprzez kąpiele z dodatkiem specjalnych soli do pielęgnacji skóry, relaksujących olejków, a także soku z cytryny, który ma właściwości antybakteryjne. Olejek eukaliptusowy dezynfekuje i odświeża, miętowy zmniejsza ból i obrzęki, mandarynkowy zaś ma silne działanie przeciwgrzybiczne oraz zmniejsza potliwość stóp. Wybór jest bardzo duży.
Staraj się pamiętać na co dzień o podanych wskazówkach. Zanim zdecydujesz się na zakup butów, dobrze je obejrzyj, sprawdź z czego są wykonane oraz jak dopasowują się do stopy.
Źródło: informacja prasowa Jolanta Nabiałek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze