Zdrowe buty
DAMIESA • dawno temuWraz z nadejściem ciepłych dni nasze stopy aż proszą się o ich wyeksponowanie w ładnym obuwiu. Wiele butów jednak choć wygląda spektakularnie to niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, które mogą przysporzyć bolesność kończyn dolnych a w efekcie ich nieestetyczny wygląd. Jakie buty na lato wybrać, by nie narazić się na tak przykre dolegliwości? Oto kilka praktycznych podpowiedzi.
Wpływ letniego obuwia na stopy
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego są wykonane, a także odpowiednią formę, która będzie zapewniać właściwą wentylację. Te z materiałową wkładką mogą z czasem nasiąknąć stając się siedliskiem dla bakterii, a jednocześnie gruntem dla infekcji grzybiczych stóp. Miejsce, w którym kładziemy stopę powinno zatem być wykonane z odpornych na uszkodzenia czy wilgoć materiałów. Nie mogą jednak one być także zbyt śliskie, bo stopa nie mając odpowiedniej przyczepności będzie przemieszczać się w bucie, a to z kolei może prowadzić do odcisków, nagniotków czy nawet zwichnięć nogi! Na lato nie nadają się także wszelkie fasony wykonane z zamszu. Ten rodzaj materiału nie pozwala stopom oddychać, szybko się nagrzewa. Unikajmy też obuwia z tworzyw sztucznych, w których stopa szybciej i znacznie bardziej obficie się poci. Buty ze skóry znacznie lepiej chronią przed odparzeniami. Jeśli w zbliżające wakacje planujemy urlop w górach i poszukujemy butów sportowych, bardzo ważne jest, aby pamiętać o zaopatrzeniu się z piankowo-styropianowe wkładki, które absorbują pot i zapewniają wygodę. Pamiętajmy, że jeśli poczujemy w bucie wilgoć pod żadnym pozorem nie powinno się ich zakładać ponownie zanim gruntownie nie wyschną. W przeciwnym razie może to zakończyć się swędzeniem, pieczeniem i nieprzyjemnym zapachem.
Buty modne i „zdrowe”
Ortopedzi biją na alarm o złym wpływie popularnych szpilek, a kobiety na całym świecie nadal nie potrafią sobie odmówić założenia ulubionej pary. Jeśli takie działanie nie jest zbyt częste, problem nie istnieje. Jednak kiedy buty te zamierzamy nosić codziennie przez długie godziny możemy spodziewać się nie tylko takich deformacji stóp jak halluksy, ale także dolegliwości w postaci wrastających paznokci czy pojawienia się żylaków. Jeśli więc zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie nóg i pragniemy by za sprawą wysokich obcasów stały się optycznie dłuższe, dużo lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w modne w tym sezonie koturny. Zapewnią ten sam efekt tym samym nie obciążając tak bardzo kręgosłupa. Ważna wskazówka: im grubszy obcas, tym szczuplejsza będzie wydawać się kostka. Podczas lata zbawienne dla stóp mogą się także okazać takie letnie buty jak japonki, których prawdziwy „boom” przypada na lata 90-te XX wieku. Ich zaletą jest do, że są bardzo lekkie, bo często do ich produkcji używa się słomy, pianki czy gumy. Są zatem bardzo wygodne, bo przez swój znikomy ciężar i okrojony kształt sprawiają, że prawie ich nie czujemy, a także zapewniają dobry dostęp powietrza w upalne dni. Komfort użytkowania zapewnią też sandały oraz przewiewne buty wykonane z płótna, warunkiem jest jednak elastyczna podeszwa, która nie narazi stopy na zbyt ciężką pracę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze