Jak biegać szybciej i bez wysiłku

10. Bieganie jako idealny sposób na zachowanie zdrowia i zgrabnej sylwetkiBieganie staje się coraz popularniejszym sposobem na aktywne spędzanie czasu. W trakcie tej czynności można znacząco zwiększyć wydatek energetyczny organizmu, a tym samym spalanie tłuszczy. Zastanawiasz się, co zrobić, aby szybciej biegać?
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

10. Bieganie jako idealny sposób na zachowanie zdrowia i zgrabnej sylwetki
Bieganie staje się coraz popularniejszym sposobem na aktywne spędzanie czasu. W trakcie tej czynności można znacząco zwiększyć wydatek energetyczny organizmu, a tym samym spalanie tłuszczy. Zastanawiasz się, co zrobić, aby szybciej biegać?

9. Zaczynaj stopniowo i bądź cierpliwaJeżeli jesteś początkującym biegaczem to pamiętaj o tym, że to trening czyni mistrza. Twój organizm musi się przystosować do nowej aktywności fizycznej i zajmie mu to trochę czasu. Zaczynaj stopniowo i nie oczekuj, że po tygodniu będziesz mieć znacząco lepszą kondycję. Twój organizm będzie silniejszy, ale daj mu więcej czasu na zwiększenie wydolności siłowej.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

9. Zaczynaj stopniowo i bądź cierpliwa
Jeżeli jesteś początkującym biegaczem to pamiętaj o tym, że to trening czyni mistrza. Twój organizm musi się przystosować do nowej aktywności fizycznej i zajmie mu to trochę czasu. Zaczynaj stopniowo i nie oczekuj, że po tygodniu będziesz mieć znacząco lepszą kondycję. Twój organizm będzie silniejszy, ale daj mu więcej czasu na zwiększenie wydolności siłowej.

8. Koncentruj się na poprawnym wykonywaniu każdego krokuTo ważne, aby w trakcie biegania poprawnie układać stopę w stosunku do podłoża. Początkowo być może będziesz musiała przez to zmniejszyć tempo biegu, ale dzięki temu unikniesz urazów stawów. Poza tym w stosunkowo krótkim czasie twój organizm się przyzwyczai do określonego ruchu i będziesz mogła biegać szybciej.
Zdjęcie nóg / Shutterstock

8. Koncentruj się na poprawnym wykonywaniu każdego kroku
To ważne, aby w trakcie biegania poprawnie układać stopę w stosunku do podłoża. Początkowo być może będziesz musiała przez to zmniejszyć tempo biegu, ale dzięki temu unikniesz urazów stawów. Poza tym w stosunkowo krótkim czasie twój organizm się przyzwyczai do określonego ruchu i będziesz mogła biegać szybciej.

7. Zredukuj tkankę tłuszczowąWażnym elementem zdrowego stylu życia jest nie tylko aktywność fizyczna, lecz także racjonalna dieta. Dzięki niej zredukujesz nadmierne kilogramy, a przy okazji będziesz mogła zwiększyć szybkość biegu, gdyż pozbędziesz się uciążliwego „balastu” w postaci nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Zdjęcie jedzenia / Shutterstock

7. Zredukuj tkankę tłuszczową
Ważnym elementem zdrowego stylu życia jest nie tylko aktywność fizyczna, lecz także racjonalna dieta. Dzięki niej zredukujesz nadmierne kilogramy, a przy okazji będziesz mogła zwiększyć szybkość biegu, gdyż pozbędziesz się uciążliwego „balastu” w postaci nadmiaru tkanki tłuszczowej.

6. Znajdź czas na odpoczynekTo ważne, aby robić przerwy pomiędzy intensywnym wysiłkiem fizycznym. Dzięki temu organizm ma szansę na całkowitą regenerację i odbudowę mikrouszkodzeń powstałych w mięśniach w trakcie biegu. Zregenerowane mięśnie będą silniejsze i umożliwią ci w niedalekiej przyszłości szybsze bieganie.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

6. Znajdź czas na odpoczynek
To ważne, aby robić przerwy pomiędzy intensywnym wysiłkiem fizycznym. Dzięki temu organizm ma szansę na całkowitą regenerację i odbudowę mikrouszkodzeń powstałych w mięśniach w trakcie biegu. Zregenerowane mięśnie będą silniejsze i umożliwią ci w niedalekiej przyszłości szybsze bieganie.

5. Oddychaj poprawnieSztuka zachowania prawidłowego oddechu w trakcie biegu wcale nie jest taka łatwa. Postaraj się pobierać powietrze przez nos i wypuszczać je ustami. Ważne jest również to, aby w miarę możliwości oddech był spokojny. Dzięki temu do mięśni będzie dostarczana odpowiednia ilość tlenu, a to z kolei umożliwi im wykonanie większego wysiłku – czyli będziesz mogła biec szybciej.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

5. Oddychaj poprawnie
Sztuka zachowania prawidłowego oddechu w trakcie biegu wcale nie jest taka łatwa. Postaraj się pobierać powietrze przez nos i wypuszczać je ustami. Ważne jest również to, aby w miarę możliwości oddech był spokojny. Dzięki temu do mięśni będzie dostarczana odpowiednia ilość tlenu, a to z kolei umożliwi im wykonanie większego wysiłku – czyli będziesz mogła biec szybciej.

4. Rób mniejsze, ale szybsze krokiPoczątkujący biegacze powinni stawiać mniejsze kroki w trakcie biegu. Dzięki temu mają większą kontrolę nad ciałem i zapewniają stopom łagodniejsze „lądowanie” na twardym podłożu, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów czy naciągnięcia mięśni. Poza tym krótkie i szybkie kroki mogą znacząco zwiększyć tempo biegu.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

4. Rób mniejsze, ale szybsze kroki
Początkujący biegacze powinni stawiać mniejsze kroki w trakcie biegu. Dzięki temu mają większą kontrolę nad ciałem i zapewniają stopom łagodniejsze „lądowanie” na twardym podłożu, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów czy naciągnięcia mięśni. Poza tym krótkie i szybkie kroki mogą znacząco zwiększyć tempo biegu.

3. Kontroluj swoje tętnoPowszechnie wiadomo, że organizm człowieka spala najwięcej kalorii w momencie wykonywania treningu przy tętnie utrzymującym się na poziomie wartości od 130 do 150. Z tego względu podczas biegania warto korzystać z pulsometru. Poza tym kontrola nad tętnem umożliwia również kontrolę nad rytmem oddechu oraz szybkością biegania.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

3. Kontroluj swoje tętno
Powszechnie wiadomo, że organizm człowieka spala najwięcej kalorii w momencie wykonywania treningu przy tętnie utrzymującym się na poziomie wartości od 130 do 150. Z tego względu podczas biegania warto korzystać z pulsometru. Poza tym kontrola nad tętnem umożliwia również kontrolę nad rytmem oddechu oraz szybkością biegania.

2. Biegaj tak, aby móc swobodnie rozmawiaćBędziesz mogła lepiej kontrolować tempo biegu, jeśli zwrócisz uwagę na rytm oddechu. Jeśli w trakcie biegu dochodzi do wystąpienia zadyszki i nie ma nawet mowy o swobodnej rozmowie w trakcie wykonywania tej czynności – wkrótce szybkość twojego biegu spadnie, bo organizm będzie wycieńczony. Biegaj w taki sposób, aby móc w tym czasie również swobodnie rozmawiać.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

2. Biegaj tak, aby móc swobodnie rozmawiać
Będziesz mogła lepiej kontrolować tempo biegu, jeśli zwrócisz uwagę na rytm oddechu. Jeśli w trakcie biegu dochodzi do wystąpienia zadyszki i nie ma nawet mowy o swobodnej rozmowie w trakcie wykonywania tej czynności – wkrótce szybkość twojego biegu spadnie, bo organizm będzie wycieńczony. Biegaj w taki sposób, aby móc w tym czasie również swobodnie rozmawiać.

1. Reguluj intensywność wysiłkuPoczątkowo przygoda z bieganiem może być mocno wyczerpująca dla twojego organizmu. Lepiej nie rzucaj się na głęboką wodę i nie próbuj biegać bez przerwy przez 30 minut. Zamiast tego połącz bieganie z szybkim marszem. Przykładowo, biegaj przez 2 minuty, a następnie maszeruj przez kolejne 3 minuty – i tak na zmianę. Z tygodnia na tydzień będziesz mogła zwiększać długość biegu w stosunku do czasu trwania marszu.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

1. Reguluj intensywność wysiłku
Początkowo przygoda z bieganiem może być mocno wyczerpująca dla twojego organizmu. Lepiej nie rzucaj się na głęboką wodę i nie próbuj biegać bez przerwy przez 30 minut. Zamiast tego połącz bieganie z szybkim marszem. Przykładowo, biegaj przez 2 minuty, a następnie maszeruj przez kolejne 3 minuty – i tak na zmianę. Z tygodnia na tydzień będziesz mogła zwiększać długość biegu w stosunku do czasu trwania marszu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Czy metoda usta–usta jest konieczna podczas reanimacji? Jak pozbyć się odcisków? Kolagen – odmłodzenie z głębi mórz Leczenie kurzajek Poci ci się górna warga? Twoje dziecko męczy kolka? Co wspólnego z otyłością ma jabłko i gruszka? Jedzenie jak narkotyk? 10 sportów i ćwiczeń, które pomagają zwalczyć cellulit 8 produktów na mocne kości Laserowe usuwanie tatuażu Publikacja "Zadbaj o serce"