Pokonaj kryzys wieku młodego!
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuJak wynika z badań, kryzys wieku młodego dotyka większość osób po 20 i 30 roku życia, czyli w okresie, kiedy przed człowiekiem stoi wiele kluczowych decyzji. Osoba taka kończy naukę i zaczyna „dorosłe życie”, próbując pogodzić kwestie zawodowe, uczuciowe i finansowe. Wiele z nas traktuje 30 urodziny jak granicę, przed którą chciałaby osiągnąć konkretne cele zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, co jest przyczyną ogromnego stresu. Problem zaczyna się wtedy, gdy plany wymkną się spod kontroli, a w umyśle młodego człowieka pojawia się wiele wątpliwości i pytań. Na szczęście z kryzysem wieku młodego można sobie poradzić.
Nie porównuj się do innych!
Osoba przeżywająca kryzys wieku młodego często czuje się osamotniona ze swoim problemem. Wydaje jej się, że wszyscy rówieśnicy urzeczywistniają swoje marzenia, odnoszą sukcesy zawodowe oraz budują wartościowe związki i tylko ona nie może sobie ułożyć życia. Jeżeli czujesz podobnie, spróbuj porozmawiać o swoich emocjach z przyjaciółmi. Na pewno okaże się, że nie jesteś jedyną osobą, którą nawiedzają podobne myśli. Ważne, abyś zrozumiała, że odczuwanie niezadowolenia z życia czy wątpliwości odnośnie do słuszności podejmowanych decyzji nie jest niczym złym. Masz prawo do doświadczania własnych emocji i nie powinnaś ignorować nawet tych najbardziej negatywnych.
Aby móc w pełni cieszyć się życiem, musisz zdecydować, co chcesz w jego trakcie osiągnąć. Często porównujemy siebie do innych ludzi i wydaje nam się, że chcemy tego, co oni. Jednak każdy człowiek jest inny i czerpie radość z innych źródeł. Pomyśl o tym, czego oczekujesz od życia i nie dąż na siłę do celów, które znajdują się na cudzej liście priorytetów (np. do założenia rodziny czy wybudowania domu).
Mimo najszczerszych chęci, czasem trudno jest nam nie porównywać się do naszych rówieśników. W konsekwencji często czujemy, że jesteśmy uczestnikami konkursu na najlepszą pracę czy najszczęśliwszy związek. Aby uniknąć takiej sytuacji, staraj się przebywać wśród ludzi z różnych kręgów i w różnym wieku. Zapoznając się z problemami i historiami innych osób, nabierzesz zdrowej perspektywy do własnego życia.
Wyznacz własne cele!
Gdy już ustalisz własne priorytety, zabierz się za wyznaczanie konkretnych celów związanych z życiem prywatnym i zawodowym. W ten sposób poczujesz, że sprawujesz kontrolę nad własnym życiem. Pomyśl o celach krótko- i długoterminowych, a następnie zacznij do nich dążyć małymi krokami – zapisz się na kurs podwyższający kwalifikacje zawodowe, umów się na spotkanie z doradcą, który pomoże ci uregulować sprawy finansowe albo podejmij kroki konieczne do rozpoczęcia lub stabilizacji związku.
Wiele osób wierzy, że sukces można zmierzyć ilością posiadanych rzeczy, co może prowadzić do wielu frustracji wśród młodych ludzi. Zamiast zamartwiać się własnym statusem ekonomicznym, zredefiniuj, co oznacza dla ciebie sukces. Pomyśl, co masz do zaoferowania innym lub zacznij działać charytatywnie. W ten sposób zrozumiesz, że twojej wartości nie da się zmierzyć zasobnością portfela.
Chociaż rezygnacja z ambitnych planów i życie z dnia na dzień może okazać się kuszącą propozycją, podążając taką ścieżką, nigdy nie zmienisz niczego w swoim życiu i nie osiągniesz postawionych sobie kiedyś celów. Jeżeli posiadasz marzenie lub pragniesz dojść do konkretnego miejsca w życiu, nie pozwól, aby strach powstrzymał cię przed działaniem. Nawet jeżeli nie uda ci się osiągnąć każdego z dążeń, będziesz miała świadomość, że próbowałaś. Pamiętaj także, że swoje plany zawsze możesz modyfikować i to, że nie weźmiesz ślubu przed 27 rokiem życia czy nie kupisz mieszkania przed 30 nie oznacza, że poniosłaś porażkę.
Czerp radość z życia!
To, że nie prowadzisz tak bujnego życia towarzyskiego jak w czasie studiów nie oznacza, że musisz całkowicie zrezygnować z rozrywki. Chociaż zobowiązania finansowe i czas pracy znacznie ograniczają twoje możliwości w tym zakresie, nie powinnaś zapominać o rzeczach, które sprawiają ci przyjemność.
Często nadmiernie skupiamy się nad tym, czego nie mamy, zapominając o tym, co udało nam się osiągnąć. Na pewno masz wiele powodów do dumy i zadowolenia. Być może ukończyłaś dobre studia lub zdobyłaś nową, cenną umiejętność. Przywiązuj wagę do rzeczy, które nadają twojemu życiu wartość i wnoszą w nie radość.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze