Zwalcz nadmierną potliwość!
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuGorące promienie słońca sprawiają, że czujemy się jak w siódmym niebie. Po długiej zimie upalne dni witamy z niemałym entuzjazmem – w końcu możemy odsłonić nieco ciała, zyskać piękną opaleniznę i rozkoszować się kąpielami słonecznymi. Piękna pogoda korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, ale jedna rzecz nie daje nam spokoju. Mowa, oczywiście, o poceniu się. Mimo iż zdajemy sobie sprawę z tego, iż jest to naturalna reakcja organizmu na upał, mokre plamy na ubraniu są dla nas źródłem dyskomfortu. Sam pot jest bezwonny, ale rozkładając się, powoduje niemiły zapach. Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby na redukcję potliwości.
[h3]Nadmierna potliwość[/h2]
Woń potu automatycznie przywodzi na myśl zaniedbania w higienie osobistej. Niemiłe skojarzenia wywołują również widoczne na ubraniu mokre plamy. Należy jednak uświadomić sobie, że nadpotliwość u jednej osoby na sto jest wynikiem choroby. Schorzenie to, tzw. hiperhidrosis, jest wynikiem nadaktywności jednego z gruczołów potowych. Wiele wskazuje na to, że w etiologii tego zaburzenia istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne. U osób dotkniętych nadpotliwością,nadmierne wydzielanie potu ma miejsce nie tylko w upalne dni lub w sytuacjach stresowych. Silne pocenie się bywa źródłem izolacji od otoczenia i kompleksów. Może utrudniać zdobycie i utrzymanie pracy, a także prowadzić do problemów natury psychicznej.
Nadmierne pocenie się może mieć także inne przyczyny: niektóre schorzenia (np. nadczynność tarczycy), stres lub nadwagę. Niekiedy jednak powód nadpotliwości jest niemożliwy do ustalenia, a dolegliwości obniżają wyraźnie nasz komfort życia.
[h3]Jak pozbyć się nadpotliwości?[/h2]Nadmierne pocenie się to złożony problem, dlatego zwalczenie tej przykrej dolegliwości nie zawsze jest łatwe. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy z góry skazani na porażkę. Jeśli dokucza ci nasilone pocenie, zastosuj się do następujących wskazówek:
- Rano i wieczorem weź przysznic. Woda może być ciepła, ale na sam koniec polej się chłodniejszym strumieniem – zimno powoduje zwężenie gruczołów potowych. Jeśli doświadczasz intensywnego pocenia się stóp, skorzystaj z kąpieli ziołowych.
- Aplikuj dobrej jakości antyperspirant pod pachy – najlepszy będzie preparat z apteki, na przykład z chlorkiem glinu.
- Unikaj alkoholu, słodyczy, spożywania dużej ilości mięsa i ostrych potraw. W miarę możliwości ogranicz spożycie gorących napojów.
- Sięgnij po suplementy i herbatki ziołowe (np. z szałwii) – jak podkreśla Marzena Muś, farmaceuta sieci Euro-Apteka, hamują one wydzielanie potu, redukując uciążliwe objawy.
- Gdy mniej inwazyjne metody nie skutkują, rozważ zastrzyki z botoksu, które eliminują nadpotliwość na kilka miesięcy. Dobrym rozwiązaniem są także zabiegi z użyciem lasera.
Krępujące przypadłości, takie jak nadmierne pocenie się, zniechęcają nas do kontaktów z ludźmi. Nie chcemy być oceniani przez pryzmat swoich problemów ze zdrowiem, dlatego stopniowo wycofujemy się z życia społecznego. Nie tędy jednak droga – z dolegliwościami można i trzeba walczyć, czego przykładem jest nadpotliwość. Nawet jeśli efekty naszych starań nie będą natychmiastowe, z czasem pojawią się, udowadniając, że nie wolno się poddawać.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze