Potliwość stóp
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuPocenie się to naturalna reakcja organizmu na zwiększoną temperaturę ciała. Szczególnie dotkliwe bywa w przypadku osób uprawiających sport i pracujących fizycznie. Wraz z nadejściem lata problem nasila się u wszystkich. Czasem jednak występuje nadpotliwość, która objawia się nadmiernym wydzielaniem potu utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Mężczyźni częściej niż kobiety cierpią z powodu zwiększonej potliwości stóp, co prowadzi często do niekomfortowego samopoczucia w sytuacjach towarzyskich lub intymnych, gdyż wiąże się z wydzielaniem nieprzyjemnego zapachu.
Przyczyny potliwości stóp
Przyczyn potliwości stóp może być wiele, począwszy od czysto fizjologicznych, po związane z różnego rodzaju schorzeniami. Najczęstszą przyczyną jest upał w miesiącach letnich. Osoby skarżące się na zwiększoną potliwość w tym okresie rzadko zmieniają swoje nawyki higieniczno-pielęgnacyjne, dostosowując je do panującej temperatury. Drugą przyczyną jest wszechobecny stres. Równie szkodliwe jest nieodpowiednie obuwie. Osoby zmagające się z tym problemem powinny wybierać buty wykonane ze skóry lub materiałów oddychających oraz dostosowywać rodzaj obuwia do temperatury na zewnątrz. Potliwość stóp może wzmagać także nadwaga lub zwiększony wysiłek fizyczny. Niektóre ostre przyprawy, czekolada oraz kawa i mocna herbata mogą nasilać objawy. Jeśli żadna z wymienionych przyczyn nie pasuje do twojego stylu życia, warto wybrać się do lekarza. Nadmierna potliwość stóp może być spowodowana chorobami o podłożu hormonalnym lub neurologicznym. Bardzo wiele osób dziedziczy tę skłonność genetycznie i w tym przypadku konieczna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja.
Jak zapobiegać poceniu się stóp?
Najważniejsza jest codzienna higiena. Stopy trzeba myć codziennie i dokładnie osuszać ręcznikiem, także pomiędzy palcami. Aby na dłużej zachować świeżość stóp, możesz do ich kąpieli dodawać musującą miętową pastylkę lub sól do kąpieli stóp. Staraj się nosić tylko przewiewne obuwie ze skóry lub oddychających materiałów. Nie noś codziennie tej samej pary butów, ponieważ buty też muszą oddychać. Najlepiej jest stosować specjalny odświeżający spray do butów. Nadmierne wydzielanie potu powoduje, że na skórze występują dogodne warunki do rozwoju bakterii. Zatem nie pożyczamy naszych butów innym osobom. Do codziennej pielęgnacji można także stosować dezodoranty do stóp lub puder (bądź talk). Innowacją w zwalczaniu nadmiernej potliwości stóp są zabiegi wstrzykiwania toksyny botulinowej, popularnie zwanej botoksem. Świetnym rozwiązaniem są także ziołowe kąpiele w wywarze z szałwii, kory dębu, rumianku czy kory brzozy. W aptekach można nabyć specjalne antyperspiranty, które blokują ujścia gruczołów potowych. Stosuje się je początkowo codziennie, a potem już tylko 2–3 razy w tygodniu. Warto także skorzystać z porady lekarza, gdyż poza wymienionymi wyżej przyczynami medycznymi tej dolegliwości, winowajcą może być nasilony stres. Często terapia antystresowa lub ziołowe preparaty uspokajające znacznie poprawiają komfort osób cierpiących na nadmierną potliwość stóp.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze