Ochrona zdrowia musi zmienić się dla osób starszych
REDAKCJA • dawno temuW Polsce nie ma systemu opieki medycznej nad pacjentami w podeszłym wieku. Polskie społeczeństwo starzeje się. Osoby w wieku powyżej 65. roku życia stanowią obecnie ok. 14,7 proc. populacji, a w roku 2035 będzie ich ponad 23 proc. Zauważa się też wyraźny wzrost osób w późnej starości, czyli po 80. roku życia. Osoby starsze wymagają odpowiedniej opieki medycznej dostosowanej do ich potrzeb i specyfiki schorzeń. Zwykle chorują na wiele chorób jednocześnie i zażywają wiele lekarstw.
Sprawność seniora może załamać się w ciągu kilku miesięcy. Mogą pojawić się problemy z samodzielnością, z robieniem zakupów, przygotowaniem sobie posiłków oraz gospodarowaniem swoimi zasobami finansowymi. Wiele osób starszych nie jest w stanie nawet wstać z łóżka i pójść do toalety, wymagają stałej opieki innych osób. W naszym kraju wciąż brakuje miejsc w domach opieki.
— Innym rozwiązaniem jest opieka stacjonarna czyli rozwój miejsc, które nie tylko zapewniają profesjonalną opiekę, lecz także gwarantują dobrą jakość życia. To jest nowy model, zupełnie inny od tradycyjnego domu seniora. Oprócz opieki pielęgniarskiej i lekarskiej prowadzi się działania aktywizujące, terapię zajęciową a czas tam spędzony nie jest całkowicie bezproduktywny – wyjaśnia dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor Biura Edukacji Zdrowotnej Grupy LUX MED.
Dobrym rozwiązaniem byłaby specjalistyczna opieka w domu pacjenta, ale wciąż brakuje wykwalifikowanych pielęgniarek i pielęgniarzy. Zapewnienie ludziom starszym jak najlepszej opieki w domu, bez długotrwałej hospitalizacji byłoby dobrym rozwiązaniem, gdyż starsi ludzie źle znoszą pobyt w szpitalu.
Część oddziałów opieki dziennej jest odpłatna, na co nie zawsze stać rodziny. Problemem jest też to, że młode osoby nie myślą o swojej starości i nie gromadzą środków na indywidualnych kontach emerytalnych.
Do zajmowania się seniorami wciąż nie jest przygotowana nasza opieka medyczna. Jeśli nie zostanie zmodyfikowana na potrzeby geriatrii, trudno będzie sobie poradzić z narastającymi problemami związanymi z osobami starszymi.
W Polsce większość osób w podeszłym wieku wciąż nie jest poddawana rehabilitacji, która znacznie poprawia stan ogólny, zwiększa samodzielność, zmniejsza hospitalizację. Bez rehabilitacji nie można mówić o geriatrii.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze