Nadmierna potliwość stóp
DAMIESA • dawno temuUczucie przemoczonego obuwia czy oblanych potem skarpetek nie jest raczej tym, czego chce się doświadczyć podczas gorącego sezonu wakacyjnego. Ta wstydliwa dolegliwość potrafi zepsuć niejedno wyjście i sprawić, że mimo atrakcyjnego wyglądu czujemy się niekomfortowo. Czym jest spowodowana nadmierna potliwość stóp i jak sobie z nią radzić, by zaniedbania nie zmieniły sie w poważne dolegliwości? Oto kilka podpowiedzi.
Dlaczego stopy się pocą?
Nadmierna potliwość to dolegliwość, która bardzo często wynika z chorób, takich jak: cukrzyca, nadczynność tarczycy czy otyłość. Innym czynnikiem wywołującym mogą być zmiany hormonalne, np. w okresie dojrzewania czy menopauzy oraz stany stresu, które wzmagają produkcję potu. Zbyt intensywne wydzielanie potu może być również skutkiem zakażenia bakteryjnego. Kiedy stopy zaczynają produkować nadmiernie duże ilości potu, a do tego towarzyszy temu nieprzyjemny zapach, nie należy zwlekać i trzeba jak najszybciej udać się do dermatologa. Taka dolegliwość może być bowiem objawem rozwijającej się grzybicy, a gdy do niej dojdzie, leczenie jest dużo trudniejsze niż sam problem potliwości. Słowem „lepiej dmuchać na zimne”. Jedną z częściej wymienianych przyczyn tej dolegliwości może być też nieodpowiedni rodzaj obuwia. Zbyt zabudowane lub wykonane ze sztucznych materiałów modele mogą powodować, że skóra będzie źle dotleniona i może także szybciej się przegrzewać, co w konsekwencji sprzyja nadmiernemu wydzielaniu potu. Ponadto, powodem wzmożonej wilgotności stóp może być również niewłaściwa pielęgnacja.
Sposoby na nadmierna potliwość stóp
Na rynku kosmetycznym czy farmaceutycznym istnieje wiele produktów, które pomagają niwelować przykry zapach stóp, wykazują działanie chłodzące i kojące, dzięki czemu skóra na nich pozostaje sucha przez długi czas. Można więc wybrać produkty na bazie talku, który ma właściwości pochłaniające nadmiar wilgoci i lekko matujące, więc świetnie nadaje się na lato. Dobrym pomysłem jest także zakup produktów na bazie cytryny, która działa detoksykująco i odświeżająco, a także olejku z drzewa herbacianego, który wmasowany w skórę zwalcza przykry zapach i zmniejsza potliwość. Taki kosmetyk ma działanie lekko matujące. Wystarczy go nanieść na skórę stóp, co dodatkowo poprawi krążenie. Przydadzą się także spraye chłodzące, np. na bazie cynamonu, który działa przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie.
W pielęgnacji domowej doskonale swoją rolę spełnią również kąpiele ziołowe na bazie szałwii. Roślina ta jest polecana również jako napar do picia, który sprawia, że komórki ciała zostają częściowo zablokowane, a tym samym potliwość zmniejsza się. Podobnie działa też pokrzywa oraz rumianek. Woda do kąpieli stóp powinna być zawsze chłodna, bo wysoka temperatura jedynie wzmaga pracę gruczołów potowych. Dobrze sprawdzi się dodany do niej ocet jabłkowy, który tonizuje zmęczoną skórę. Doskonała jest również sól morska, która wykazuje działanie oczyszczające i peelingujące oraz kwiat chabru, który działa odświeżająco i hamuje nadmierne wydzielanie wilgoci. Takie zabiegi na stopy przyniosą im także ulgę i pomogą wyeliminować zmęczenie.
Na koniec warto pamiętać, aby w czasie upalnych dni wybierać przewiewne obuwie i skarpetki wykonane z włókien naturalnych, które zapobiegną powstawaniu potliwości, a tym samym będą chronić przed rozwojem grzybicy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze