Nadmierna potliwość
BEATKA • dawno temuNadmierne pocenie to problem dotykający dużej liczby osób. Wydzielanie potu to normalna reakcja organizmu, dzięki której może on zachować prawidłową temperaturę ciała. Pot wydzielany jest podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych, przebywania w pomieszczeniu, w którym panuje wysoka temperatura lub wówczas, gdy się zbyt ciepło ubierzemy. Tymczasem niektórzy non stop mają wilgotne ręce, stopy lub pachy. Nadmierna potliwość jest krępująca i niekiedy uniemożliwia prowadzenie normalnego życia.
Przyczyny nadmiernej potliwości
Nadpotliwość, czyli hiperhydroza, to produkowanie przez organizm dużej ilości potu. Istnienie dolegliwości zostaje stwierdzone na podstawie subiektywnych odczuć, gdyż nie ma norm określających tego, ile potu powinien wyprodukować organizm. Jeżeli u źródła nadmiernego pocenia nie leżą żadne choroby, wówczas prawdopodobnie ma ona podłoże genetyczne. Jest to nadmierna potliwość pierwotna.
Gdy przyczyną nadmiernej potliwości są choroby, mówimy o nadpotliwości wtórnej. Nadmierne pocenie się spowodowane bywa następującymi chorobami, tj. przewlekłe zakażenia (gruźlica, dla której charakterystyczne jest pocenie w nocy), choroby endokrynologiczne (nadczynność tarczycy, cukrzyca), choroby nowotworowe (białaczka), problemy neurologiczne i zatrucia.
Nadmierna potliwość może mieć charakter miejscowy. Wówczas pojawia się jedynie w niektórych częściach ciała, np. na dłoniach, stopach, pod pachami. Zdarza się również, że nadmierna potliwość występuje na całym ciele. Przyczyną uogólnionej potliwości są choroby, niektóre leki, zatrucia, infekcje, zaburzenia hormonalne, a także otyłość.
Leczenie nadmiernego pocenia
Nadmierna potliwość jest czasami defektem kosmetycznym. Wówczas należy dokładnie przestrzegać zasad higieny osobistej. Sam pot nie ma zapachu. Odczuwany niekiedy „smrodek” jest wynikiem zetknięcia potu z bakteriami znajdującymi się na skórze. Najsilniejszy jest przeważnie zapach wydobywający się spod pach. Żeby zapobiec przykremu zapachowi, należy pamiętać o depilacji pach. Pomocne będzie też noszenie bawełnianych ubrań i używanie odpowiednich kosmetyków. Antyperspiranty zawierające związki srebra hamują rozwój bakterii na skórze. Inne sposoby na nadmierne pocenie się to kąpiel w wywarze z kory dębu lub w wywarze z kory brzozy.
Do lekarza należy bezwzględnie zgłosić się wówczas, gdy nadmierna potliwość występuje razem z gorączką, zaburzeniem krążenia lub osłabieniem organizmu. Inne niepokojące objawy to: chudnięcie, czerwona, łuszcząca się i sucha skóra, swędzenie. Nadmierna potliwość może być dolegliwością tak uciążliwą, że stanie się problemem psychicznym.
W aptekach dostępne są środki bez recepty. Jeżeli nie skutkują, można poprosić lekarza o lek doustny na receptę. Niekiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna. Nadmierne pocenie jest możliwe do wyleczenia. Do antyperspirantów często dodawany jest chlorek glinu. Pomaga on zwłaszcza na potliwość pod pachami. Chlorek może niekiedy wywoływać podrażnienie skóry. Inny sposób leczenia nadmiernej potliwości to wstrzykiwanie roztworu botuliny. Zabieg wykonywany jest przez lekarza. Leczenie nadpotliwości może być przeprowadzone za pomocą lasera lub zabiegu liposukcji tych części ciała, w których występuje największa potliwość.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze