Kiedy nie możesz zasnąć...
PAULA • dawno temuBezsenność psuje twoje życie zawodowe, rodzinne i seksualne. Walcz z nią. Podczas snu organizm regeneruje siły. „Skanuje” komórkę po komórce i dokonuje niezbędnych działań naprawczych. Zajmuje mu to ok. 7–8 godzin. Tyle właśnie nieprzerwanego snu potrzebuje dorosły człowiek, by wypocząć.
Osoby cierpiące na bezsenność mają osłabiony układ odpornościowy, rzadziej awansują. W Polsce 30 proc. dorosłych cierpi na bezsenność, a w ostatnich latach dwukrotnie wzrosła liczba młodych ludzi pomiędzy 15–19 rokiem życia skarżących się na problemy ze snem. Jeśli do nich należysz, zacznij działać!
Popraw warunki snu
Twoja sypialnia nie może być składzikiem gratów, a łóżko biurem. Idealne miejsce do spania towywietrzony, cichy, pokój, gdzie panuje temperatura 19–20 st.C. Materac powinien poddawać się naturalnym naciskom ciała (np. biodra bardziej się zapadają niż ramiona); najlepiej tę funkcję spełniają dobre materace sprężynowe, warto w taki zainwestować. Dzielenie łóżka z kręcącym się dzieckiem albo kotem, który wbija pazurki ilekroć się ruszysz, nie sprzyja higienie snu; jeśli twój partner jest od ciebie dużo cięższy, warto rozważyć kupienie dwóch oddzielnych materacy, bo on zapada się na swojej, a ty podnosisz na swojej połowie łóżka.
Rada dla ciebie: gdy zbliża się pora snu zacznij powoli zwalniać: pościel łóżko, przetrzep poduszki, wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających i oddechowych (nic intensywnego), usiądź na fotelu i wyobraź sobie, że jesteś na pięknej słonecznej plaży, puść sobie ulubioną muzykę, zapal świecę, pomedytuj lub zmów modlitwę; wyłącz telewizor, nie czytaj w łóżku, nie pij alkoholu, kawy, nie jedz ciężkiej kolacji.
Rozpocznij terapię
Musisz nauczyć się sypialnię kojarzyć wyłącznie ze snem. Wykonywanie wszystkich innych czynności przenieś do innych pomieszczeń. Do łóżka kładź się dopiero wtedy, gdy jesteś senny. Jeśli nie możesz zasnąć, wstań i zajmij się czymś nudnym, ale poza sypialnią. Niezależnie od ilości przespanych godzin, wstawaj zawsze o tej samej godzinie, unikaj drzemek w ciągu dnia.
Rada dla ciebie: wybierz się do ośrodka leczącego zaburzenia snu lub do neurologa. Tam nauczysz się tzw. terapii poznawczo-behawioralną, (pozwala przerwać ciąg negatywnych skojarzeń i zmienić złe zachowania związane ze snem) albo treningu wizualizacji (uczysz się zastępować nieprzyjemne, stresujące obrazy- przyjemnymi). Pamiętaj: bez pomocy specjalisty bardzo trudno poradzić sobie z bezsennością.
Weź leki
Jeśli to tylko przygodna bezsenność (bo np. czymś się denerwujesz i nie możesz spać) weź lek nasenny dostępny w aptece bez recepty. Jeśli jednak bezsenność męczy cię od dłuższego czasu, musisz wybrać się do neurologa. Lekarz przepisze ci jeden z niebenzodiazepinowych środków nasennych.
Rada dla ciebie: leków nasennych nie można brać dłużej niż 2 tygodnie. Potem przynoszą więcej szkody niż pożytku.
W Polsce istnieją trzy ośrodki leczenia zaburzeń snu:
Poradnia Zaburzeń Snu, Akademickie Centrum Kliniczne AMG Gdańsk, 80–211, ul. Dębinki 7, bud.25, tel. (58) 3492655
Poradnia Zaburzeń Snu Kliniki Psychiatrycznej Akademii Medycznej w Warszawie, Warszawa, 00–665, ul. Nowowiejska 27, tel. (22) 825 12 36
Ośrodek Medyczny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Warszawa, 02–957, ul. Sobieskiego 9, tel. (22) 458 26 11
Źródło: abczdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze