Trening biegania
KAROLINA • dawno temuCo prawda, zwykle środek zimy jest okolicznością skłaniającą nas raczej do wykonywania ćwiczeń na siłowni, treningów na basenie albo robienia brzuszków przed telewizorem, jednakże w tym roku pogoda zimowa nas wyjątkowo rozpieszcza. I choć trudno jest nam uprawiać sporty zimowe, chyba że pokusimy się o wyjazd na narty do górskich kurortów ze sztucznie naśnieżanymi stokami, to równie dobrze możemy powrócić do dyscyplin takich jak jazda na rowerze albo bieganie. Co prawda same początki nie są łatwe i bardzo często zdarza się, że brak nam długotrwałej motywacji do ćwiczeń, to jednak efekty, jakie mogą one przynieść zadowolą każdego. Odpowiednio dostosowany do naszych zdolności fizycznych i finansowych trening sprawi, że ciało stanie się jędrniejsze, brzuch płaski, pośladki piękne, a nogi zgrabne. Idealnym sposobem na osiągnięcie tych rezultatów poprzez poniesienie niewielkich kosztów jest trening biegania. Żeby jednak już po pierwszych minutach na stałe nie zniechęcić się do tej formy aktywności fizycznej, powinnaś się odpowiednio przygotować. Przed treningiem warto zrobić sobie krótką rozgrzewkę, a także zaplanować cel, jaki chcemy w jego wyniku osiągnąć. Te i inne informacje na temat biegania znajdziesz w poniższym artykule.
Rozgrzewka przed bieganiem
Bardzo ważnym elementem treningu jest rozgrzewka przed bieganiem, o czym często zapominają osoby dopiero rozpoczynające przygodę z tym starym jak świat sportem. Okazuje się bowiem, że niepoświęcenie kilku chwil na przysłowiowe rozruszanie kości może spowodować, że szybko nabawimy się uniemożliwiającej dalsze ćwiczenia kontuzji. Zanim jednak dowiemy się, jak rozgrzać swoje ciało, warto zapoznać się z informacjami na temat tego, jak odpowiednio zabezpieczyć je przed działaniem warunków atmosferycznych. Niezwykle ważne jest, aby na trening dla biegaczy włożyć wygodne i amortyzujące obuwie sportowe. Oprócz tego warto włożyć lekkie sportowe ubranie do biegania oraz zabezpieczyć przed wiatrem głowę, nakładając lekką czapkę, a także w miarę potrzeby rękawiczki oraz szalik. Najlepiej jest zastosować dobrze znany sposób ubierania się na cebulkę, co umożliwi nam zdjęcie wierzchniego nakrycia, gdy zbyt mocno się zgrzejemy.
Kiedy już się ubierzemy, możemy zabrać się za rozgrzewkę. Rozpocznij ją od wykonania ruchów okrężnych kolan, kostek, ramion i bioder. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko na przykład skręcenia kostki. Przed startem wykonaj także kilka wymachów rąk, nóg oraz tułowia. Jeszcze tylko kilka skłonów w przód, wyrównanie oddechu i możesz ruszyć w trasę.
Trening biegowy dla początkujących
Niewiele osób wie, jak zacząć bieganie. Przede wszystkim należy ustalić sobie jakąś trasę. Z jednej strony mamy do czynienia z obciążającymi stawy chodnikami, z drugiej z biegami przełajowymi, które mogą okazać się na trening biegowy dla początkującychzbyt trudne i wymagające. Poza tym lepiej jest wybierać tereny zabudowane albo drogi kręte, wówczas czas biegania nie będzie się nam dłużył. Obok tego sama powinnaś ustalić szybkość biegania. Jeżeli poczujesz się zmęczona, nie przerywaj ćwiczeń, a dynamicznie maszeruj. Nie oczekuj również, że po upływie tygodnia albo dwóch twoja kondycja od razu się poprawi. Żeby zauważyć jakiekolwiek rezultaty w swoim wyglądzie i sprawności, potrzeba przynajmniej kilku tygodni. Po jakimś czasie możesz zacząć wydłużać czas, jaki przeznaczasz na trening. Nie od razu bowiem zaczniesz spalać zbędny tłuszczyk, jednak już po kilkudziesięciu minutach ćwiczeń w ciągu tygodnia poprawi się twoja przemiana materii i samopoczucie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze