Niebezpieczne ukąszenia
DANUTA CAPIGA • dawno temuWakacje to czas wzmożonej aktywności kleszczy, komarów, pszczół, os, meszek a nawet żmij. Nie można lekceważyć ich ukąszeń, gdyż mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Dlatego tak ważna jest szybka pomoc w razie ukąszenia.
Prawidłową metodą usunięcia kleszcza z ciała jest uchwycenie pęsetą przedniej części kleszcza jak najbliżej skóry i pociągnięcie zdecydowanym ruchem. Kleszcza nie należy wykręcać, ponieważ wtedy jakaś jego część może zostać w skórze. Nie wolno też smarować masłem lub kremem, gdyż owad może zacząć się dusić, wymiotować i zarazić nasz organizm chorobami.
Ukąszenie osy czy pszczoły w większości przypadków kończy się pieczeniem i obrzękiem. Najbardziej powinny uważać osoby z alergią, astmą i chorobami serca. Takie ukąszenie może spowodować wstrząs anafilktyczny, obrzęk krtani. Należy niezwłocznie udać się do lekarza, liczą się pierwsze minuty od ukąszenia. Wybierając się na wakacje warto zaopatrzyć się w ampułkostrzykawkę z adrenaliną. Aplikacja tego leku pozwoli uratować osobę uczuloną na te owady. Poza tym należy uważać, by nie pić z otwartej puszki, by na pączku lub słodkiej bułce nie siedziała pszczoła.
Ugryzienie meszek to jedna z najczęstszych wakacyjnych plag, które pozostawiają widoczny, krwawiący ślad. Sposoby na złagodzenie ukąszenia to: okłady z sody oczyszczonej lub octu (łyżka na szklankę wody), okład z cebuli, okład z musującego wapna rozpuszczonego w wodzie, okład z zsiadłego mleka i plastra ananasa.
Ukąszenia komarów pozostawiają na naszej skórze czerwony, swędzący bąbel. Sposoby na złagodzenie ukąszenia to: nacieranie miejsca cytryną, przyłożenie natki pietruszki lub liścia białej kapusty, okład z roztworu soli (łyżka na szklankę wody), okład z cebuli lub ziemniaka, przemycie miejsca octem lub spirytusem salicylowym.
Zdarzają się, choć rzadziej ukąszenia żmiji, powstają wtedy dwie charakterystyczne ranki. Żmija wprowadza do organizmu działający toksycznie i alergicznie jad. Każdy przypadek ukąszenia przez żmiję wymaga pilnej pomocy lekarskiej. Przed jej udzieleniem należy uspokoić osobę poszkodowaną, unieruchomić ukąszone miejsce. Nie wolno się ruszać, gdyż to przyspiesza wchłanianie jadu. Miejsce ukąszone najlepiej umyć wodą z mydłem i obłożyć lodem.
Będąc na łonie natury nie wolno lekceważyć żadnego ukąszenia, gdyż nawet niewinnie wyglądające może być niebezpieczne dla życia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze