Właściwości papryki
ALICJA • dawno temu
Papryka przywędrowała do Europy z Ameryki Południowej. Papryka zielona, żółta i czerwona to tylko niektóre z odmian papryki, których doliczono się niemal 200. Słodka i ostra papryka goszczą w większości kuchni świata. Zdrowotne właściwości papryki dostrzegła już medycyna ludowa, a współczesne badania je potwierdziły. Obecnie z właściwości papryki korzystają koncerny farmaceutyczne, dodając papryczki chili i pieprz cayene do środków rozgrzewających. Sprawdź, jak papryka wpływa na zdrowie oraz do jakich potraw warto ją dodać.
Papryka a zdrowie
Świeża papryka to bogactwo witaminy C, która wzmacnia odporność, a tym samym wspomaga leczenie wielu chorób. Papryka to również źródło wapnia i potasu. Lecznicze właściwości papryki z powodzeniem wykorzystywała medycyna ludowa, stosując ją przy leczeniu przeziębienia, grypy, chorób układu oddechowego i zatok.
Szczególne właściwości zdrowotne posiada ostra papryka - papryka chili oraz tzw. pieprz cayene. Ostrą paprykę cechują właściwości rozgrzewające, przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Dlatego znalazła uznanie w przemyśle farmaceutycznym i jest częstym dodatkiem maści i plastrów rozgrzewających. Papryka w dużej mierze zawdzięcza swoją popularność kapsaicynie, która stosowana zewnętrznie działa rozgrzewająco, a wewnętrznie rozpuszcza zakrzepy i poprawia krążenie krwi, zapobiegając zawałom serca i udarom mózgu.
Papryka chili bywa zalecana przy biegunce. Spożywanie ostro przyprawionych potraw zaleca się również przy zapaleniu oskrzeli, gdyż ostre potrawy działają wykrztuśnie. Co więcej, przynoszą ulgę przy zatkanym nosie i zatokach, rozpuszczając zalegającą w kanalikach wydzielinę.
W niektórych przypadkach spożywanie ostrej papryki jest odradzane, gdyż może przynieść więcej szkody niż pożytku. Do takich sytuacji należą wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby przewodu pokarmowego, refluks, choroby skóry oraz ciąża.
Zastosowanie papryki w kuchni
Papryka to podstawowa przyprawa kuchni węgierskiej i hiszpańskiej. Odmian papryki jest całe mnóstwo, podobnie jak kolorów (żółta, zielona, pomarańczowa, kremowa, czerwona, brązowa). Generalnie dzieli się paprykę na odmianę słodką i ostrą. W kuchniach świata stosuje się ją w postaci surowej lub sproszkowanej (papryka po wysuszeniu trzykrotnie zmniejsza swoją objętość).
Papryka używana jest do sałatek, gulaszy, kanapek i zapiekanek. W postaci przyprawy dodawana jest do sosów, dań mięsnych, rybnych, zup, potraw z ryżu i makaronu. Papryka znakomicie nadaje się na przystawkę, gdyż pobudza proces wydzielania soków żołądkowych, a tym samym pobudza apetyt.
Wybierając paprykę, sięgaj po okazy o twardej, błyszczącej i niepomarszczonej skórce. Pomijaj te z suchą łodyżką. Paprykę należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu (najlepiej w lodówce). Warzywo nadaje się do mrożenia i marynowania, dlatego jesienią zrób zapasy papryki na pozbawioną świeżych owoców i warzy zimę. Papryka, jako jedno z nielicznych warzyw, zachowuje większość swoich cennych właściwości podczas obróbki termicznej. Dlatego śmiało używaj jej do pieczenia, smażenia i gotowania.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze