Toksyczny DEET w środkach na komary. Czytaj etykiety!
DANUTA CAPIGA • dawno temuKomary to zmora każdych wakacji. Robimy więc wszystko, aby pozbyć się tych uciążliwych insektów. Wiele popularnych środków odstraszających komary, które można kupić w sklepach i drogeriach zawierają DETT.
Komary to zmora każdych wakacji. Robimy więc wszystko, aby pozbyć się tych uciążliwych insektów. Wiele popularnych środków odstraszających komary, które można kupić w sklepach i drogeriach zawierają DETT.
DETT to etoksylowany alkohol benzylowy znajdujący zastosowanie w przemyśle chemicznym, chemiczno – technicznym i farmaceutycznym. Klasyfikowany jest jako produkt szkodliwy, toksyczny, drażniący oczy i skórę.
Po latach badań amerykańscy specjaliści stwierdzili, że DEET jako silnie trująca substancja działa fatalnie na ludzkie zdrowie. Trucizna ta atakuje układ nerwowy człowieka. W skrajnych sytuacjach może doprowadzić do paraliżu i uszkodzenia mózgu. Środków tych już na pewno nie powinni używać dzieci i kobiety w ciąży. Dla zdrowia szkodliwe może być użycie już trzykrotnie tego preparatu podczas doby.
Aby uniknąć komplikacji zdrowotnych, najlepiej czytać uważnie etykiety i nie kupować środków zawierających DEET. Ze znalezieniem skutecznego preparatu naturalnego może być problem. Jeśli już musimy kupić, to wybierajmy taki, którego stężenie DEET w butelce nie przekracza 3,5 procent.
Środki na komary powinny być używane tylko dwa razy na dobę i stosowane na ubranie a nie na odkrytą część ciała. Po powrocie do domu środek należy zmyć pod bieżącą wodą. Chemia antykomarowa, która pozostanie na skórze, błyskawicznie wnika do organizmu, jeśli wcześniej stosowane były kremy, balsamy, olejki, oliwki, fluidy czy preparaty do opalania.
Komary nie znoszą wielu zapachów. Możemy własnoręcznie wykonać płyn, który odstraszy intruzy. Do 100 ml wódki dodać kilka kropli olejku eterycznego. Komary nie znoszą zapachu trawy cytrynowej, goździków, eukaliptusa, geranium, lawendy, bazylii, kopru włoskiego, rozmarynu, cedru czy mięty pieprzowej. Skomponowany olejek będzie miał miły zapach dla ludzkiego nosa, i skutecznie odstraszy komary.
Źródło: informacja prasowa Agnieszka Mikołajczyk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze