Współżycie w młodym wieku zwiększa ryzyko raka szyjki macicy
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuWedług nowych badań, współżycie w młodym wieku dwukrotnie zwiększa ryzyko wykształcenia raka szyjki macicy.
Kobiety rozpoczynające aktywność seksualną w młodym wieku, mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na wyżej wspomniany nowotwór, dlatego też działacze organizacji walczących z powyższym schorzeniem, apelują o obniżenie wieku osób uprawnionych do poddania się badaniom przesiewowym.
Badanie przeprowadzone na 20 000 pań odkryło, iż dziewczyny pochodzące z biedniejszych rodzin, rozpoczynały współżycie średnio 4 lata wcześniej niż ich zamożniejsze rówieśniczki.
W Wielkiej Brytanii dopiero 25-letnie kobiety kwalifikują się do badań skriningowych, czyli dziesięć lat po tym, jak dana kobieta mogła się zarazić wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest przenoszony drogą płciową i zazwyczaj stanowi przyczynę raka szyjki macicy.
Zdaniem naukowców z International Agency for Research on Cancer ważnym czynnikiem jest także wiek, w którym kobieta urodziła pierwsze dziecko. Palenie papierosów i liczba partnerów seksualnych nie miały wpływu na wykształcenie nowotworu.
Doktor Silvia Francheschi, która kierowała zespołem badawczym, twierdzi, iż ryzyko raka szyjki macicy było większe u kobiet, które rozpoczęły aktywność seksualną w wieku 20. lat, w porównaniu do tych, które swój pierwszy stosunek miały w wieku 25. lat.
Wyniki badań wskazują, iż dziewczyny pochodzące z biedniejszych rodzin zazwyczaj rozpoczynały współżycie 4 lata wcześniej, dlatego też mogły zostać zarażone HPV wcześniej, dając wirusowi więcej czasu na to, by wytworzyć długą sekwencje zdarzeń potrzebnych do wykształcenia się nowotworu, wyjaśnia.
Zdaniem dr Lesley Walker z Cancer Research UK, powyższe wyniki potwierdzają potrzebę wprowadzenia szczepienia przeciwko HPV już w wieku szkolnym, zanim młodzież rozpocznie aktywność seksualną, szczególnie jeśli chodzi o dziewczęta z uboższych rodzin.
Badanie opublikowano w czasopiśmie „British Journal of Cancer”.
Źródło: abcZdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze