Wzrost ryzyka udaru przy zażywaniu antydepresantów?
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuKobiety w średnim wieku, które zażywają leki przeciwdepresyjne, są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Kobiety po menopauzie, które przyjmowały antydepresanty, 45 proc. częściej cierpią na tę przypadłość, niż inni w tym wieku.
Lekarze ostrzegają, że należy z uwagą przyjmować leki przeciwdepresyjne. Wprawdzie jest to ciężka choroba, ale nie można zapominać o skutkach ubocznych tych leków. Zdaniem specjalistów mogą być równie ciężkie, w szczególności, gdy kobieta przyjmuje leki bardzo długo.
W Wielkiej Brytanii leki przeciwdepresyjne to najczęściej wypisywane lekarstwa na receptę. W 2008 roku wydano ich aż 36 milionów. To oznacza, że około trzy miliony ludzi mieszkających w Anglii przyjmuje regularnie antydepresanty. Jak wynika z analiz, wśród tej grupy znajduje się ok. 136 tys. kobiet w wieku od 50 do 79 lat.
Lekarze prowadzący badanie zapewniają jednak, że negatywny wpływ leków na organizm i zwiększenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu to nie bynajmniej skutek samych leków. Wpływ na osłabienie ma również depresja, która jest ciężką chorobą, a może mieć także wpływ na ewentualne choroby wieńcowe, a w skrajnych przypadkach również przedwczesną śmierć.
Badania te były początkiem do przeprowadzenia kolejnych, które miałyby potwierdzić otrzymane wyniki oraz dostarczyć szczegółów na temat wpływu antydepresantów na starsze kobiety. Lekarze zamierzają skupić się na kolejnych skutkach ubocznych leków na depresję, czy takie w ogóle istnieją, a jeśli tak, to czy stanowią realne zagrożenie. Dla Wielkiej Brytanii tak duża ilość recept na antydepresanty może stanowić już problem publiczny.
Źródło: telegraph.co.uk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze